Mihai Popescu ar fi pe lista FCSB-ului. Ce a spus fundașul Farului când a fost întrebat de trecerea la ”roș-albaștri”
Gică Hagi, reacție promptă când i s-a spus că Louis Munteanu și Mihai Popescu sunt pe lista FCSB-ului
dragusin
Exclus! Verdict categoric despre transferul de 46.000.000€ al lui Radu Drăgușin
LIVE Fotbal Club

VIDEO Austria - România 27-24. Start ratat pentru tricolori în campania de calificare la Campionatul Mondial

04.11.2015, 13:38

Infrângere pentru România în primul meci din grupa de calificare la Campionatul Mondial de handbal masculin din 2017. ÎN DIRECT la Digi Sport 1, Austria a trecut de tricolori cu 27-24.

romania handbal
  • SuperLiga: FC Voluntari - U Cluj, duminică, 21:30, DGS 2

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

Naționala tricoloră a început cu stângul grupa 2 de calificare la Campionatul Mondial de handbal masculin. Locul 13 la ediția din acest an a competiției supreme, Austria a încasat primul gol de la Ghionea, însă apoi a stat aproape permanent la comanda partidei.

A fost 7-7 imediat dupa jumătatea primei părți, însă au urmat 8 minute făra gol pentru România. La pauză a fost 13-9 în favoarea gazdelor, care au jucat mai bine și în repriza secundă. Austriecii s-au distantat la 22-14, iar eforturile din final ale jucătorilor lui Aihan Omer au dus doar la reducerea diferenței. Portarii au fost eroi în ultimele minute și s-a terminat 27-24.

În următorul meci, România va înfrunta Italia. Duelul va fi duminică de la ora 18:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1. Din fiecare grupă, pentru play-off-ul care duce la Campionatul Mondial se califică doar prima clasată.

VIDEO CU REZUMATUL

Min 60: Final de partidă! Austria s-a impus cu 27-24 la capătul unui meci pe care l-a condus de practic de la un capăt la celălalt. Vali Ghionea a fost cel mai bun marcator al tricolorilor, cu 9 reușite, în timp ce portarul Popescu a avut 16 parade.

Min 53: Tricolorii au mai recuperat din handicapul pe care îl aveau față de austrieci, și scorul este în acest moment 25-20 pentru formația gazdă

Min 41: Ofensiva tricolorilor continuă să scârțâie în timp ce austriecii marchează pe bandă rulantă și s-au distanțat la 8 goluri, 22-14

Min 36: Austriecii îți mențin avansul pe tabelă după primele 6 minute de joc din repriza secund. Gazdele conduc cu 17-13

Min 30: Pauză în partida dintre Austria și România. Gazdele conduc cu 13-9 după o primă repriză în care atacul tricolor nu a funcționat foarte bine

Min 25: Austria s-a distanțat treptat în ultimele 10 minute și a luat un avans de 5 goluri. Tricolorii au avut aproape 8 minute în care nu au marcat niciun gol

Min 16: Cele două formații merg cap la cap după primul sfert de oră. Nicio formație nu a dat senzația că s-ar putea desprinde decisiv la un moment dat

Min 1: A început partida dintre Austria și România. Disputa a început cu un moment de reculegere. Tricolorii au marcat primul gol al meciului prin Vali Ghionea

România începe, împotriva Austriei, campania de calificare pentru Campionatul Mondial din 2017. Fără a se putea baza pe Şimicu, Criciotoiu şi Ramba, Aihan Omer are în lot patru stranieri. Adversari în campionatul Franţei, Mihai Popescu şi Alexandru Csepreghi speră să se ridice la nivelul aşteptărilor.

"Este foarte bine că am facut acest pas. Mă bucur enorm că am ajuns la o echipă bună în Franţa. Este un campionat puternic, toate meciurile sunt foarte tari, nu există niciunul uşor şi eu cred că asta îţi dă un plus de experienţă", a comentat Popescu.

"Mulţi jucători au plecat să joace în străinătate, au ales această cale. Eu zic că vom aduce un plus echipei, mai ales prin experienţa noastră", a adăugat şi Csepreghi.

Selecţionerul tricolorilor nu se poate bucura pe deplin înaintea meciului transmis astăzi, de la ora 21:25, în direct la Digi Sport 1.

"Este şi un avantaj, dar şi un dezavantaj. Avantaj că joacă în campionate tari, că sunt la cluburi profesioniste, dezavantaj - sosesc cu o zi înainte jocurilor oficiale. Din punct de vedere tactic, nu putem pregăti mare lucru pentru că 4-5 jucători vin exact cu o zi înainte şi e foarte greu pentru un antrenor să se exprime tactic", a comentat şi Aihan Omer.

De la campioana Minaur au fost convocaţi doi jucători - Bera şi Sadoveac.

SURSĂ FOTO: frh.ro

Etichete: austria romania , aihan omer , alexandru csepreghi , mihai popescu

Cele mai ciudate ținute care au șocat publicul la controversatul Eurovision 2024

Costumele de la Eurovision 2024 au atras atenția la fel de mult ca piesele interpretate de...

Englezii l-au descoperit pe ”românul care e atât de bogat încât a uitat că are una dintre cele mai tari mașini din istorie”

Gigi Becali, nervos când a văzut ce s-a întâmplat la Arena Națională: ”La revedere! Au făcut ce au vrut”
gigii
FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League
FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (11.05.2024)
Nota primită de Radu Drăgușin, la prima apariție după 6 meciuri în care a fost ”uitat” pe bancă la Tottenham
Tottenham Hotspur v Burnley - Premier League - Tottenham Hotspur Stadium
Florinel Coman a rupt tăcerea, după ce qatarezii n-au mai vrut să-i achite clauza de 5.000.000€
coman
dragusin

MM Stoica a transmis doar TREI cuvinte a doua zi după ce FCSB a fost încoronată
FOTBAL:PETRECERE FCSB CASTIGAREA SUPERLIGII (11.05.2024)
Dezastru! România va vedea încă un Mondial la TV, în ciuda victoriei din prima manșă a barajului
romania
Video Cum s-a purtat Dan Petrescu imediat după finalul meciului cu FCSB
Dan Petrescu / Foto: Sport Pictures
Mihai Popescu, întrebat de transferul la FCSB după umilința suferită de Farul: ”Ce interes după acest meci?”
popescu
Video Unde au fost surprinși Mihai Popescu și Louis Munteanu, cu 24 de ore înainte de FCSB - Farul
munteanu si popescu la dinamo
Are sau nu operații la față? Cum arăta Mădălina Ghenea în copilărie, la 12 ani. Înaltă, subțire și inocentă, era o superbitate de copil
Ilie Năstase, tranșant după ce a înmânat trofeul FCSB: "E Steaua! Trebuie să-l susțin pe Talpan dacă sunt general?"
Transformarea spectaculoasă a lui Alexandru Tudor, omul de încredere al lui Gigi Becali. Nimeni nu l-a recunoscut
Una dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă
Misterul e atuul ei. Ipostaza în care s-a lăsat pozată Antonia i-a dat gata pe fani: "A venit iepurașul"
Rednic poate băga, diseară, Dinamo în ”B": mesajul antrenorului și calculele ultimei etape din play-out
Informații care nu trebuie publicate la profilul tău de FB ori Instagram. Hackerii te lasă fără bani
Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România
Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul
Gigi Becali îl vrea la FCSB, iar fotbalistul a reacționat: ”Mă motivează”
FOTBAL:RAPID BUCURESTI-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (15.03.2024)

Alimentele pe care ar trebui să le eviți pentru a reduce riscul de a dezvolta cancer
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”