Gloria Bistrița
Gloria Bistrița și-a aflat adversara din finala EHF European League
CSM Bucharest v Buducnost BEMAX - EHF Champions League, Romania - 07 Jan 2024
CSM București și-a adjudecat matematic titlu. Al șaptelea campionat pentru ”tigroaice”
Tottenham Hotspur v Manchester City, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 14 May 2024
Nota primită de Radu Drăgușin, după ce a jucat peste 100 de minute cu Manchester City

VIDEO THW Kiel a câștigat Liga Campionilor după ce a învins-o pe Atletico Madrid, scor 26-21

26.05.2012, 21:24

Kiel nu se putea încurca în finala Ligii Campionilor, mai ales că „Final Four“ a fost găzduit de Koln.

Într-o atmosferă senzațională, cu 20.000 de germani în sală, Kiel a triumfat în stil de mare campioană. Doar primele 30 de minute au fost echilibrate, ba chiar le-au creat ceva emoții nemților. Conștienți de valoarea adversarului, dar și de faptul că vor evolua împotriva unui public ostil, madrilenii au început în forță finala. Știau că doar așa pot impune respect șii-i pot ține la distanță pe cei de la Kiel. Iar acest scenariu a fost respectat în mare parte din prima repriză. Mai exact 26 de minute. Atâț au condus cei de la Atletico, care au avut, de mai multe ori, chiar și două goluri avans. Încet-încet, însă, și pe fondul multiplelor greșeli ale spaniolilor, cei de la Kiel au revenit în joc și pe finalul primei părți au preluat conducerea. Ba și-au permis să se și distanțeze la trei goluri (13-10, la pauză).

kiel-castigatoarea ligii
  • Cupa României, finala: Corvinul - Oțelul, miercuri, 20:30, DGS 1

• Premier League: Manchester United - Newcastle, miercuri, 22:00, DGS 2

Din păcate pentru spanioli, Atletico a început cum nu se poate mai prost repriza a doua. Madrilenii n-au mai repetat evoluția din startul meciului, s-au pripit la finalizare, au comis multe faulturi, fapt pentru care minute-n șir au jucat cu un om în inferioritate. Practic, invitați la atac, cei de la Kiel n-au stat pe gânduri și au marcat gol după gol. Pe fondul unei ineficacități crase a ibericilor, în 15 minute au marcat doar de trei ori, germanii au tranșat finala în favoarea lor. 19-14 era scorul după 16 minute de joc din partea a doua. Această distanță de cinci goluri a fost conservată de Omeyer și ai lui, care s-au impus la final cu 26-21.

Dacă Kiel este câștigătoarea Ligii Campionilor, ediția 2011-2012, atunci un mare merit îl are și portarul Thierry Omeyer, care a avut un procentaj impecabil, de peste 50%, ceea ce în handbal este senzațional. La un moment dat, goalkeeperul apărase 18 din cele 34 de lovituri expediate la poarta sa.

Succesul lui Kiel, care este la a treia Ligă a Campionilor) nu este întâmplător. Germania domină handbalul masculin în Europa, toate competițiile din acest sezon fiind adjudecate de trupe nemțești.

FINAL. Kiel este CÂȘTIGĂTOAREA LIGII CAMPIONILOR la handbal. Este al treilea titlu al nemților.

Min. 60 - Cu mai puțin de 20 de secunde înainte de final, Kiel are un avans de cinci goluri (26-21), care-i asigură practic victoria

Min. 57 - Omeyer a fost, indiscutabil, unul dintre cei mai buni oameni ai finalei. Acesta are o statistică impresionantă. A apărat 18 din cele 34 de șuturi ale nemților. Kiel conduce în continuare 22-19

Min - 51. Kiel pare scăpată în câștigătoare, mai ales grație evoluției de excepție a portarului Thierry Omeyer, care nu poate fi bătut de iberici. Scorul este 19-14, iar Atletico joacă des în inferioritate numerică

Foarte slabă evoliția madrilenilor din partea a doua a finalei. Atletico a marcat doar trei goluri în 15 minute

Pe fazele de atac, madrilenii sacrifică portarul, mai ales că sunt în inferioritate numerică. Riscă foarte mult Atletico

Min. 41 -  Parrondo de la Madrid a primit cartonașul roșu și a fost eliminat. Este o mare pierdere pentru spanioli. A fost snacționat pentru o simulare. Kiel conduce în continuare: 15-13

Au trecut deja trei minute din repriza a doua și nu s-a marcat niciun gol

A început repriza a doua

PAUZĂ  Kiel - Atletico Madrid 13-10

Min. 26 - Handbaliștii de la Kiel, susținuti de un public formidabil, au reușit să întoarcă scorul în favoarea lor: 11-9

Min. 21 - Madrilenii au trecut iar în avantaj, profitând și de mai multe eliminătri de două minute ale celor de la Kiel: 8-9

Min. 17 - Nemții restabilesc egalitatea: 6-6

Min. 10 - Prima eliminare de două minute pentru madrileni, care conduc cu 5-3

Min. 7 - Spaniolii au început excelent și conduc cu 3-1

Min. 3 - Kiel egalează: 1-1

Primul gol le aparține spaniolilor

A început finala

Etichete: finala , finala ligii campionilor la handbal masculin , thw kiel - atletico madrid , atletico madrid handbal , thw kiel

BBC: „Nu a fost un eșec. A fost trădare!” Un comandant ucrainean povestește cum rușii au invadat Harkovul trecând granița nestingheriți

În ultimele zile, forțele ruse au ocupat în jur de 100 de kilometri de teritoriu ucrainean din...

amp
Anamaria Prodan, toate detaliile despre nunta cu Gavril. Cine va cânta și unde se va organiza

”Cu mine vorbești cu 'domnul Rotaru', Iliuță!”. Mihai Rotaru, reacție arogantă la adresa lui Ilie Dumitrescu
Collage Maker-22-Mar-2023-07-04-PM-3494
Cristi Tănase nu a stat pe gânduri, după ce soția a obținut ordin de restricție împotriva sa pentru 12 luni
tanase-sotie
Laurențiu Reghecampf a sunat-o pe Anamaria Prodan. Ce au decis cei doi. ”N-are sens”
prodan reghe
OUT! Gică Hagi a anunțat că-l dă afară pe cel mai bine plătit jucător de la Farul. Lovitură și pentru FCSB
Screenshot 2024-05-14 083442

Video Ce le-a spus Ianis Hagi spaniolilor, după ce a fost cel mai bun om al lui Alaves cu Real Madrid
ianis_inteviu
Video Exclusiv Ilie Dumitrescu l-a văzut pe Radu Drăgușin cu Manchester City și a dat verdictul
ILIE
Cel mai bun cu Real Madrid! Nota lui Ianis Hagi, după ce a încercat să dea golul carierei pe Bernabeu
Real Madrid v Deportivo Alaves, La Liga 2023-2024, date 36. Football, Santiago Bernabeu Stadium, Madrid, Spain - 14 May 2024
O fostă spioană rusă, despre strategiile neortodoxe adoptate pentru a-și manipula țintele: "Mi-am sacrificat corpul pentru misiuni"
CFR Cluj dă lovitura în mercato: negociază cu Brighton transferul lui Adrian Mazilu!
Edi Iordănescu a decis pentru EURO 2024! Câți fotbaliști neconvocați în preliminarii ia și cine e pe lista de urgență?
Cameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill
Bebe Rexha, într-o zi obișnuită, fără machiaj de scenă. A ieșit la plimbare cu simpaticul ei cățel, pe străzile din Los Angeles
Ce se schimbă la CNP-urile românilor
Cine a fost marele golgheter român care a apărat și poarta Ungariei? Moare la doar 52 de ani
Adevărul despre aflarea locației unui contact din WhatsApp, fără să știe
Cea mai proastă veste pentru Simona Halep. Ce s-a decis la Roland-Garros
Dezastru! România va vedea încă un Mondial la TV, în ciuda victoriei din prima manșă a barajului
romania

Misterul locului în care a fost pictată Mona Lisa a fost rezolvat. Indiciile care au dus la poziționarea exactă a capodoperei lui Da Vinci
Reacția unui câine atunci când își vede stăpânii sărutându-se. Imaginile sunt virale: ”Când realizezi că ești a cincea roată la căruță”