demb
Video Cine râde la urmă râde mai bine! Gestul făcut de Dembele pe Camp Nou, după ce a scos-o pe Barcelona din UCL
mbappe
Video Barcelona - PSG 1-4. Kylian Mbappe i-a calificat pe francezi în semifinalele UEFA Champions League
FOTBAL:FCSB-FARUL CONSTANTA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (27.04.2024)
Fotbaliștii de la FCSB, dezvăluiri neașteptate la un an după ce Farul a luat titlul. ”Nu meritau un comportament civilizat”

a:1:{i:0;s:5:"Video";} Victorie netă, dar și spectacol! MSN a făcut show cu Celta. Cifre incredibile ale atacanților blaugrana

15.02.2016, 01:09

Galicienii lui Eduardo Berizzo nu vor uita curând cel de-al 100-lea meci direct cu Barcelona. Formația lui Luis Enrique a spulberat-o pe Celta Vigo cu un categoric 6-1, parcă răzbunându-se pentru acel 1-4 din tur, de pe Balaidos. Tridentul MSN al catalanilor a făcut iar spectacol. Nu doar că cei trei au contribuit la toate cele șase goluri ale formației blaugrana, ci Messi, Neymar și Suarez au făcut spectacol pe teren, cu unele execuții care au ridicat publicul în picioare.

msn celta
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

”Cel mai rău lucru care i se poate întâmpla fotbalului este ca Messi să aibă o relație excelentă cu Suarez și Neymar. E prea nedrept pentru toți ceilalți”, spunea Jorge Sampaoli, fostul selecționer al chilienilor. Și exact asta se întâmplă în doar al doilea sezon al deja istoricului trident MSN la Barcelona.

În minutul 18, Messi l-a driblat și pe arbitru, iar apoi a reușit un un-doi cu Neymar care l-a adus în fața porții, singur cu portarul oaspeților, dar a ratat deschiderea scorului.

După 10 minute, însă, argentinianul avea să se revenșeze, cu o execuție magistrală din lovitură liberă, de la peste 20 de metri, aproape la vinclu. A fost al 21-lea gol al carierei înscris din lovitură liberă de decarul blaugrana și al 14-lea în La Liga. A fost golul 299 reușit de Messi în La Liga.

În ultimii 25 de ani, doar Ronaldinho (15), Roberto Carlos (16) și Cristiano Ronaldo (17) au înscris mai multe din astfel de faze decât Leo Messi, în Spania.

Pentru prima oară în carieră, argentinianul a ajuns la 5 goluri din lovituri libere în actualul sezon, un record pentru Messi, care reușise doar 4 în întreg sezonul 2012/2013, precedentul său record. Niciun jucător din Top 5 campionate europene nu a înscris mai multe decât starul Barcelonei în acest sezon. Calhanoglu (31 de lovituri libere - 1 gol), Salibur (28 lovituri libere - 2 goluri) și Cristiano Ronaldo (27 de lovituri libere - 1 gol) au executat mai puține lovituri libere decât Messi (36 de încercări).

În minutul 46, a fost rândul lui Neymar să iasă la rampă. Brazilianul a driblat doi jucători în banda stângă, intrând în careu și scoțându-i mingea la șut lui Luis Suarez. Uruguayanul a trimis, însă, în bară.

Suarez avea să se revanșeze în minutul 59, după o pasă genială a lui Messi peste apărarea Celtei. Uruguayanul a făcut 2-1, cu un șut imparabil pentru Sergio Alvarez, după ce Guidetti egalase scorul, în minutul 39, din penalty.

Același Suarez avea să reușească ”dubla” în minutul 75, după fază superbă reușită de Messi și Neymar. Argentinianul a driblat tot, i-a pasat brazilianului, care a driblat portarul și a trimis spre poartă, unde a intervenit Suarez, care a împins mingea în plasă.

În minutul 79, Neymar a reușit să iasă din nou în evidență, cu o ”braziliană” peste Josep Sene. La mai puțin de un minut distanță, Messi avea să-i dea replica.

Argentinianul i-a ascuns mingea lui Johnny Castro, care îl faultează la marginea careului, în tușă. Messi obține penalty-ul și tot el se îndreaptă spre punctul cu var. Deși putea să înscrie golul său cu numărul 300 în La Liga, decide însă să-i paseze lui Suarez, în lateral, pentru ca nouarul blaugrana să reușească hattrick-ul. Schema a amintit de celebrul penalty ”brevetat” de Cruyff și Olsen, în urmă cu peste 33 de ani, într-un meci al lui Ajax Amsterdam cu Helmond.

Suarez a ajuns, astfel, la 39 de goluri în toate competițiile pentru Barcelona, cu al cincilea său hattrick al sezonului. Totodată, uruguayanul și-a recăpătat prima poziție în topul golgheterilor din La Liga, cu 23 de goluri marcate, cu două mai multe decât Ronaldo (21).

În minutul 84, Suarez bifează și primul assist al meciului, pentru Rakitic, care face 5-1.

Meciul nu se putea termina așa, însă. Suarez mai oferă o pasă decisivă și lui Neymar, care face 6-1.

Pentru prima dată de la sosirea la Barcelona, numărul 9 al catalanilor participă la cinci goluri (3 marcate și 2 assist-uri).

Uruguayanul a contribuit la 51 de goluri în acest sezon pentru Barcelona, în toate competițiile: 39 de goluri și 12 assist-uri.

Catalanii își îmbunătățesc recordul istoric, ajungând la 30 de partide la rând fără înfrângere, 93 de goluri marcate și 16 primite în acest interval.

MSN ajunge la 86 de goluri marcate (Suarez-39, Messi-25 și Neymar-22) în acest sezon, adică 75% din totalul de 114 goluri ale catalanilor.

Cifrele MSN în meciul cu Celta Vigo:

Messi: 1 gol - 2 assist-uri
Suarez: 3 goluri - 2 assist-uri
Neymar: 1 gol - 1 assist

12 e numărul meciurilor în care au înscris toți cei trei membri ai MSN (Messi, Suarez, Neymar) pentru Barcelona

Vezi mai jos momentele de magie reușite de Messi, Suarez și Neymar în partida cu Celta Vigo:

Vezi mai jos rezumatul meciului Barcelona-Celta 6-1:

Etichete: video , messi , neymar , spectacol , suarez , camp nou , show , msn , barcelona-celta 6-1 , magie

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și...

sabalenka
La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A
Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid
Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat
Daniel Niculae / Foto: Instagram-@danielniculae21
A cerut-o în căsătorie, apoi, în decurs de doar o săptămână, a fost surprins cu alte trei femei: ”Viața e frumoasă”
ryan-garcia

Ange Postecoglou, reacție sinceră după ce Tottenham a ajuns la trei înfrângeri consecutive: ”Este corect să spun”
Chelsea v Tottenham Hotspur, Premier League, Football, Stamford Bridge, London, UK - 02 May 2024
Exclusiv Gigi Becali, sfătuit să îl transfere urgent pe Denis Alibec. ”Singurul jucător care poate face asta”
gigi-becali
Oficial A pariat de 50 de ori și acum a primit o nouă suspendare. Ce a transmis Federația
Sandro Tonali file photo
Dan Șucu și Marius Șumudică au avut o întâlnire de o oră și 30 de minute! Prima reacție a patronului Rapidului
Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place
„Săptămâna Patimilor" se încheie incendiar: fotbalul nostru oferă trei meciuri tari, cu mize uriașe
VIDEO Povestea „Ratei", a autobuzului Roman Diesel 111 care a transportat România zeci de ani
Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță
Revenire fantastică în a doua semifinală de la Madrid Open. Ce jucătoare se vor întâlni în ultimul act
Foto S-a decis! Barcelona știe când va juca primul meci pe ”bijuteria” de 1,6 miliarde de euro