demb
Video Cine râde la urmă râde mai bine! Gestul făcut de Dembele pe Camp Nou, după ce a scos-o pe Barcelona din UCL
mbappe
Video Barcelona - PSG 1-4. Kylian Mbappe i-a calificat pe francezi în semifinalele UEFA Champions League
dinamo voluntari
Live Video&Text Dinamo - FC Voluntari 0-0, ACUM, în direct pe Digi Sport 1. ”Finală” pentru salvarea de la retrogradare
Etapa 7 Superliga: Dinamo-Voluntari
Play-out

a:1:{i:0;s:5:"Video";} Victorie netă, dar și spectacol! MSN a făcut show cu Celta. Cifre incredibile ale atacanților blaugrana

15.02.2016, 01:09

Galicienii lui Eduardo Berizzo nu vor uita curând cel de-al 100-lea meci direct cu Barcelona. Formația lui Luis Enrique a spulberat-o pe Celta Vigo cu un categoric 6-1, parcă răzbunându-se pentru acel 1-4 din tur, de pe Balaidos. Tridentul MSN al catalanilor a făcut iar spectacol. Nu doar că cei trei au contribuit la toate cele șase goluri ale formației blaugrana, ci Messi, Neymar și Suarez au făcut spectacol pe teren, cu unele execuții care au ridicat publicul în picioare.

msn celta
  • SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

”Cel mai rău lucru care i se poate întâmpla fotbalului este ca Messi să aibă o relație excelentă cu Suarez și Neymar. E prea nedrept pentru toți ceilalți”, spunea Jorge Sampaoli, fostul selecționer al chilienilor. Și exact asta se întâmplă în doar al doilea sezon al deja istoricului trident MSN la Barcelona.

În minutul 18, Messi l-a driblat și pe arbitru, iar apoi a reușit un un-doi cu Neymar care l-a adus în fața porții, singur cu portarul oaspeților, dar a ratat deschiderea scorului.

După 10 minute, însă, argentinianul avea să se revenșeze, cu o execuție magistrală din lovitură liberă, de la peste 20 de metri, aproape la vinclu. A fost al 21-lea gol al carierei înscris din lovitură liberă de decarul blaugrana și al 14-lea în La Liga. A fost golul 299 reușit de Messi în La Liga.

În ultimii 25 de ani, doar Ronaldinho (15), Roberto Carlos (16) și Cristiano Ronaldo (17) au înscris mai multe din astfel de faze decât Leo Messi, în Spania.

Pentru prima oară în carieră, argentinianul a ajuns la 5 goluri din lovituri libere în actualul sezon, un record pentru Messi, care reușise doar 4 în întreg sezonul 2012/2013, precedentul său record. Niciun jucător din Top 5 campionate europene nu a înscris mai multe decât starul Barcelonei în acest sezon. Calhanoglu (31 de lovituri libere - 1 gol), Salibur (28 lovituri libere - 2 goluri) și Cristiano Ronaldo (27 de lovituri libere - 1 gol) au executat mai puține lovituri libere decât Messi (36 de încercări).

În minutul 46, a fost rândul lui Neymar să iasă la rampă. Brazilianul a driblat doi jucători în banda stângă, intrând în careu și scoțându-i mingea la șut lui Luis Suarez. Uruguayanul a trimis, însă, în bară.

Suarez avea să se revanșeze în minutul 59, după o pasă genială a lui Messi peste apărarea Celtei. Uruguayanul a făcut 2-1, cu un șut imparabil pentru Sergio Alvarez, după ce Guidetti egalase scorul, în minutul 39, din penalty.

Același Suarez avea să reușească ”dubla” în minutul 75, după fază superbă reușită de Messi și Neymar. Argentinianul a driblat tot, i-a pasat brazilianului, care a driblat portarul și a trimis spre poartă, unde a intervenit Suarez, care a împins mingea în plasă.

În minutul 79, Neymar a reușit să iasă din nou în evidență, cu o ”braziliană” peste Josep Sene. La mai puțin de un minut distanță, Messi avea să-i dea replica.

Argentinianul i-a ascuns mingea lui Johnny Castro, care îl faultează la marginea careului, în tușă. Messi obține penalty-ul și tot el se îndreaptă spre punctul cu var. Deși putea să înscrie golul său cu numărul 300 în La Liga, decide însă să-i paseze lui Suarez, în lateral, pentru ca nouarul blaugrana să reușească hattrick-ul. Schema a amintit de celebrul penalty ”brevetat” de Cruyff și Olsen, în urmă cu peste 33 de ani, într-un meci al lui Ajax Amsterdam cu Helmond.

Suarez a ajuns, astfel, la 39 de goluri în toate competițiile pentru Barcelona, cu al cincilea său hattrick al sezonului. Totodată, uruguayanul și-a recăpătat prima poziție în topul golgheterilor din La Liga, cu 23 de goluri marcate, cu două mai multe decât Ronaldo (21).

În minutul 84, Suarez bifează și primul assist al meciului, pentru Rakitic, care face 5-1.

Meciul nu se putea termina așa, însă. Suarez mai oferă o pasă decisivă și lui Neymar, care face 6-1.

Pentru prima dată de la sosirea la Barcelona, numărul 9 al catalanilor participă la cinci goluri (3 marcate și 2 assist-uri).

Uruguayanul a contribuit la 51 de goluri în acest sezon pentru Barcelona, în toate competițiile: 39 de goluri și 12 assist-uri.

Catalanii își îmbunătățesc recordul istoric, ajungând la 30 de partide la rând fără înfrângere, 93 de goluri marcate și 16 primite în acest interval.

MSN ajunge la 86 de goluri marcate (Suarez-39, Messi-25 și Neymar-22) în acest sezon, adică 75% din totalul de 114 goluri ale catalanilor.

Cifrele MSN în meciul cu Celta Vigo:

Messi: 1 gol - 2 assist-uri
Suarez: 3 goluri - 2 assist-uri
Neymar: 1 gol - 1 assist

12 e numărul meciurilor în care au înscris toți cei trei membri ai MSN (Messi, Suarez, Neymar) pentru Barcelona

Vezi mai jos momentele de magie reușite de Messi, Suarez și Neymar în partida cu Celta Vigo:

Vezi mai jos rezumatul meciului Barcelona-Celta 6-1:

Etichete: video , messi , neymar , spectacol , suarez , camp nou , show , msn , barcelona-celta 6-1 , magie

Doi angajați de la o bancă din București au văzut că un client avea o sumă mare în cont și i-au furat 140.000 €

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
adrian mutu

Cerința specială a jucătorilor de la FCSB înaintea meciului cu Farul
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Care este starea lui Adrian Mititelu Jr, la cinci zile de la internarea de urgență în spital
Adrian Mititelu jr. / Foto: Sport Pictures
Corvinul ar putea juca pe un stadion de 25.000.000€, dacă va câștiga Cupa României și va evolua în Europa League
stadion sepsi
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Dan Șucu reacționează tranșant după ce Daniel Niculae a devenit inculpat în dosarul materialelor pirotehnice!
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Ce nu ai voie să faci în faţa blocului primăvara. Intenţiile pot fi bune, dar primeşti amendă. Este interzis!
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Foto S-a decis! Barcelona știe când va juca primul meci pe ”bijuteria” de 1,6 miliarde de euro