HANDBAL MASCULIN:DINAMO BUCURESTI-SKJERN HANDBOLD, EHF EUROPEAN LEAGUE (23.04.2024)
Video Dinamo - Skjern 28-27. ”Dulăii”, victorie uriașă în sferturile de finală ale EHF European!
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-SG BBM BIETIGHEIM, LIGA CAMPIONILOR (11.02.2024)
CSM Bucureşti a cucerit Cupa României, după finala cu HC Dunărea Brăila. Cristina Neagu a jucat deși este în doliu
ion craciunescu
Exclusiv Faza de la FCSB - Farul care l-a enervat pe Ion Crăciunescu. ”Îmi spui mie că nu se dă roșu? Să ne lase”
Fotbal Club

România - Germania 23-26. Trebuie să învingem Ungaria pentru a termina grupa pe 2

10.12.2013, 13:01

Fetele noastre au ratat șansa de a urca pe locul 1 al Grupei D, ca urmare a înfrângerii din meciul cu Germania, 23-26.

Elevele lui Tadici au fost conduse încă din debut, cu 4-1şi 8-4 (min. 16), fiind nevoite să alerge tot meciul, în zadar însă, după egalare. Apărarea şi portarul Talida Tolnai au făcut faţă cu greu liniei de nouă metri germane, dar treptat ofensiva României a reuşit să contracareze, 12-11 (min. 27).

Finalul primei reprize cu Germania a animat tribunele, mult mai populate ca în precedentele două zile. Jucătoarele au simţit diferenţa, dar nu au reuşit egalarea la ultimul atac înaintea pauzei, 13-12, pentru Germania.

Debutul reprizei secunde a fost extrem de slab pentru tricolore, care au primit trei goluri în trei minute, 16-12. Dominaţia Germaniei a continuat, 19-14 (min. 34), antrenorul Tadici certându-şi jucătoarele la time-out:

romania handbal
  • BASCHET: Fenerbahce - Monaco, miercuri, 20:45, DGS 3

• Champions League: Borussia Dortmund - PSG, miercuri, 22:00, DGS 1

“S-au dus din nou la cinci goluri, ce faceţi?“, tehnicianul primind şi un cartonaş galben pentru comentarii la adresa arbitrajului.

Deși am dat de mai multe ori senzația că putem reveni, până la urmă fetele noastre s-au recunoscut învinse, mai ales din cauza pripelii din atac și a greșelilor din apărare.

În plus a contat și faptul că din cele 10 aruncări de la șapte metri, am ratat cinci. Plus că am trimis și de cinci ori balonul în bară. Asta, spre deosebire de Germania, care n-a beneficiat de nicio aruncare de la 7 metri tot meciul.

Woltering, portărița, dar mai ales Muller, au fost principalele obstacole ale Germaniei. Muller a marcat nu mai puțin de 11 goluri pentru naționala țării sale, din totalul celor 26 de goluri marcate marți seară. Cu acest scor, România mai are acum șanse doar la locul doi în grupă, dar pentru asta trebuie să învingă Ungaria joi.

Marcatoare:

România – Nechita 6 goluri, Neagu 4, Perianu 3, Marin 3, Ciuciulete 3, Brădeanu 2, Ardean-Elisei 1, Manea 1

Germania – Muller 11 goluri, Naidzinavicius 4, Steinbach 4, Nadgornaja 3, Augsburg 2, Althaus 1, Loeper 1.

De ce trebuie să terminăm pe 2?

Pentru că, astfel, România va avea parte de un adversar facil în optimi și deci șanse mai mari pentru a ajunge în sferturi. Mai exact, vom juca cu locul trei din Grupa C, cel mai probabil cu Angola.

Tricolorele, care vor juca la Novi Sad până în optimile de finală, au câştigat anterior meciurile cu Tunisia, scor 27-17 şi cu Australia, scor 32-13, iar după trei etape rămân cu 4 puncte.

În primul meci de marţi din grupa D, Cehia-Tunisia 28-24. Ultima partidă a zilei în grupa României este cea dintre Ungaria şi Australia.

Grupa D (ce meciuri au mai rămas de jucat)

România - Cehia (20.15).

# România singura echipă naţională feminină din lume care a participat la toate turneele finale ale Campionatelor Mondiale, începând cu 1957.

LIVETEXT

FINAL. Germania s-a impus cu 26-23 iar fetele lui Tadici sunt obligate acum să învingă joi Ungaria pentru a termina pe locul doi în Grupa D. Asta pentru a avea un culoar mai ușor spre sferturi.

Min. 59 - Neagu a ratat de la 7 metri. Woltering a apărat senzațional. A fost a 10-a lovitură de la 7 metri pentru România.

Min. 57 - Neagu a transformat, după ce prima dată ratase: 23-25, dar Muller a refăcut imediat diferența.

Min. 56 - A noua aruncare de la 7 metri, scoasă acum de Manea.

Min. 56 - Muller a marcat al 10-lea gol al ei, din 25 ale Germaniei.

Min. 54 - Elisei a trimis în bară! A cincea bară. Din fericire, a marcat Ciuciulete: 22-24

Min. 52 - Nechita a finalizat superb un contraatac, după o intervenție excelentă a Paulei Ungureanu. Din păcate, a marcat iar Muller: 21-24.

Min. 51 - Neagu a transformat impecabil o lovitură de la 7 metri: 20-23.

Min. 49 - Brădeanu a marcat al doilea gol al său și revenim iar la trei goluri de Germania: 19-22

Min. 47 - Neagu a marcat un gol senzațional, la vinclu, și diferența s-a redus acum la trei goluri: 18-21

Min. 46 - Neagu și Nechita au marcat și România se apropie: 17-21

Min. 43 - Brădeanu a marcat și ea primul gol al serii, în doi timpi, dar imediat au replicat și nemțoaicele: 15-21

Min. 40 - Mai respirăm și noi. A marcat Perianu. De pomană, pentru că pe contraatac au marcat și nemțoaicele prin Muller. Time-out TADICI.

Min. 37 - Fetele noastre au ratat două oportunități de a marca, prin Ada Nechita, care a trimis balonul în poartă, dar a călcat semicercul, și prin Ciuciulete care a primit o pasă aiurea de la Nechita, pe un contraatac. În schimb, au marcat nemțoaicele. De două ori: 13-18.

Min. 37 - A reintrat Cristina Neagu, care a mai jucat cam 15 minute în prima parte.

Min. 36 - AM RATAT A PATRA LOVITURĂ DE LA 7 METRI, a treia în bară! Ada Nechita a tras în transversală.

Min. 34 - Reducem din diferență. Ada Nechita a transformat de la 7 metri, lovitură scoasă de Oana Manea, primul gol al reprizei a doua.

Min. 32 - Contraatac al nemțoaicelor, al doilea al meciului, prin Augsburg, care a finalizat: 12-16.

Min. 32 - A înscris și Nadgornaja: 12-15

Min. 32 - Muller, al șaselea gol! România - Germania 12-14

Min. 31 - A început repriza a doua.

Min. 30 - Perianu a avut șansa egalării, dar a tras în portar. La pauză, Germania conduce România cu 13-12

Min. 29 - Ciuciulete a marcat din nou, după ce, cu o fază înainte Oana Manea nimerise bara! România - Germania 12-13

Min. 26 - Germania marchează din nou, prin Naidzinavicius, cu toată opoziția Aureliei Brădeanu, care a fost eliminată pentru două minute.

Min. 26 - Contraatac fulger al nostru prin Ada Nechita, care nu iartă și România s-a apropiat la un gol de Germania. Time-out pentru nemți.

Min. 25 - Ada Nechita a marcat al doilea gol al său și al 10-lea pentru România, din lovitură de la 7 metri, scoasă de Manea. România - Germania 10-12

Min. 24 - Muller, coșmarul României. A marcat iar, pentru a cincea oară, și Germania conduce cu 12-9

Min. 22 - Mutare inspirată a lui Tadici, care a scos-o  pe Neagu și a introdus-o pe Perianu. Aceasta din urmă a marcat din nou. România - Germania 9-11

Min. 21 - Fetele noastre au redus din diferență, prin Luciana Marin.

Min. 19 - După ce Tadici s-a răstit la fete, Perianu s-a înălțat și a finalizat elegant, după care Ciuciulete a marcat și ea primul gol.

Min. 17 - A TREIA RATARE DE LA 7 METRI. Marin a tras acum în bară. Eliminare de două minute pentru Nadgornaja, care a luat-o de gât pe Manea.

Min. 16 - Festival de goluri Muller. L-a marcat pe al patrulea al său și al zecelea al Germaniei. România - Germania 5-10

Min. 15 - Luciana Marin a marcat un gol important, dar imediat au reacționat și nemțoaicele, tot cu gol.

Min. 15 - Muller a marcat al treilea gol. Scor 4-8

Min. 14 - Neagu a tras de pe picioare, dar, din nou, a respins portarul Germaniei.

Min. 14 - Și Cristina Neagu a ratat o șansă de a marca. A apărat portarul.

Min. 13 - Luciana Marin a ratat o aruncare de la 7 metri. A trimis în bară. România - Germania 4-7

Min. 11 - Germania a refăcut diferența de două goluri.

Min. 10 - Oana Manea a reușit să marcheze un gol extrem de important. Scor 4-5

Min. 9 - Elisei a luat o cursă pe cont propriu și a marcat cu toată opoziția nemțoaicelor. Scor 3-4

Min. 9 - Ada Nechita a încercat golul al treilea, dar a tras în blocaj.

Min. 8 - Luciana Marin a transformat lovitură și scorul este acum 4-2 pentru Germania.

Min. 7 - Oana Manea a scos cea de-a doua lovitură de la 7 metri.

Min. 6 - Germania conduce cu 4-1. Tadici a cerut primul time-out.

Min. 6 - Muller a marcat al doilea gol pentru Germania, care conduce cu 3-1.

Min. 5 - Aurelia Brădeanu a ratat lovitura de la 7 metri! A tras în portar.

Min. 5 - Aruncare de la șapte metri pentru România scoasă de Oana Manea.

Min. 4 - Germania conduce cu 2-1, după ce golul nostru a fost marcat de Ada Nechita.

Min. 2 - Nici fetele noastre n-au reușit să marcheze. Oana Manea și Cristina Neagu au fost blocate

Min. 1 - Nemțoaicele au ratat prima aruncare

Min. 1 - A început partida.

Etichete: romania - germania , romania handbal feminin , germania handbal , romania australia , romania live text , germania live text , handbal live text , romania serbia

Doi soți români au fost arestați pentru viol în grup în Italia. Ce au descoperit polițiștii în telefonul femeii

Doi soți români au fost arestați în Catania, Italia, fiind acuzați de viol în grup și vătămare...

Angajata lui Gigi Becali de la FCSB nu s-a mai ferit și a spus totul: ”Era o povară”. Acum vede lucrurile diferit

Au mers la teatru, dar comportamentul lor a fost inacceptabil! Spectatorii au cerut să fie dați afară: ”Erau chiar lângă noi”
tote12
FCSB revine în Ghencea! ”E semnat contractul cu CSA. Sper să nu se supere MM”
FOTBAL:FCSB-CFR CLUJ, SUPERLIGA SUPERBET (6.08.2023)
”A semnat”. Dan Șucu și Victor Angelescu au rezolvat prima ”mutare” pentru sezonul următor
FOTBAL:ROMANIA-MUNTENEGRU, LIGA NATIUNILOR (14.06.2022)
Cristi Chivu, în fața loviturii carierei! Ajax îi propune un contract pe 5 ani
Cristian Chivu during UEFA Youth Champions League 23/24 game between SL Benfica and Internazionale Milano at Benfica Cam

Căpitanul lui Manchester United a reacționat, după ce a fost pus pe lista de transferuri
Manchester United, ManU v Bayern Munich Champions League 12/12/2023. Bruno Fernandes (8) of Manchester United looks deje
E gata să plece din Superliga și negociază cu o echipă din Liga 3
jair
Video A pierdut primele OPT game-uri ale meciului și nimeni nu se aștepta la ce a urmat
keys
HANDBAL FEMININ:CSM BUCURESTI-TEAM ESBJERG, LIGA CAMPIONILOR (7.05.2023)
Demi Rose, seducătoare într-un costum de baie din perle. Imaginile de pe iahtul de lux i-au cucerit pe fani: „Ne amețești”
Ofertă surprinzătoare din SuperLiga pentru Marius Șumudică: „Există interes!"
Situație ”explozivă” la națională înainte de EURO 2024! Jucătorul român riscă să rateze turneul final din Germania
Pierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”
CRBL, declarații neașteptate după divorțul de Elena: „E bine ca bărbat singur!” În ce relații au rămas după separare
Gigi Becali, „incurabil": ce se ascunde în spatele hăhăielilor sale
Cine a fost „Mălai Vodă", domn al Țării Românești? Porecla nu avea legătura cu mămăliga din porumb
Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc
Șumudică, lovitură de proporții! "Nu merg la Rapid. Altă echipă din România mă vrea, numărul meu este 0726..."
Video CSM București se pregătește de ”meciul sezonului”! Adi Vasile a tras semnalul de alarmă înainte de partida cu Metz