Aur pentru România! Cătălin Chirilă a triumfat în proba de 500 de metri canoe simplu de la Campionatul Mondial
articol scris de Digi Sport12.05.2023, 20:44
Cătălin Chirilă (25 de ani) a câștigat medalia de aur în finala probei de canoe simplu pe 500 metri, vineri, la Cupa Mondială de kaiac-canoe de la Szeged, din Ungaria.
![chirila-2](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDgl/MkYyMSUyRjE1NjgxNTRfMTU2ODE1NF9j/aGlyaWxhLTItMS5qcGcmdz0xMDYwJmg9/NjM2Jmhhc2g9ZDQ3YTY0NTI1ZmUzMWU0NGJiMjY5Y2E4YWVhOGNhZTQ=.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
Cătălin Chirilă a câștigat medalia de aur la Campionatul Mondial de kaiac-canoe
Sportivul român, vicecampion mondial şi medaliat cu bronz la Europene în proba de 500 metri, a fost cronometrat cu timpul de 1 min 50 sec 72/100, fiind urmat de moldoveanul Serghei Tarnovschi, la 1 sec 58/100, şi de francezul Loic Leonard, la 3 sec 57/100. Chirilă câştigase semifinala a doua cu cel mai bun timp (1:52.49), notează Agerpres.
Cătălin Chirilă, legitimat la CSA Steaua, s-a calificat şi în finala de la canoe simplu pe 1.00 metri, în care este campion european şi mondial, după ce a câştigat semifinala a treia, cu timpul de 4 min 01 sec 42/100, urmat de chinezul Bowen Ji, la 1 sec 08.
”Prima finală, primul aur!
Canoistul Cătălin Chirilă, antrenor Florin Popescu, a câștigat aurul în proba de canoe simplu 500 m din cadrul Cupei Mondiale de la Szeged.
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
Campionul mondial și european a dominat cursa pe care a câștigat-o cu timpul de 1:50.72. El a fost urmat pe podium de Sergei Tarnovschi (Moldova, 1:52.31) și Loic Leonard (Franța, 1:54.29).
Mâine, Cătălin va lua startul în finala probei de simplu 1000m, iar Ilie Sprîncean și Oleg Nuță în finala de canoe dublu 1000 m.
Succes, tricolorilor!”, a scris Comitetul Olimpic și Sportiv Român pe Facebook.
În proba feminină de kaiac simplu pe 500 metri, românca de origine ucraineană Olena Hryhorieva s-a clasat pe locul 7 în semifinale B3 (2:13.07). La 1.000 m, Hryhorieva s-a clasat pe patru (4:46.53) în prima semifinală.
La canoe-2 masculin pe 1.000 metri, fraţii Adrian şi Victor Stepan s-au clasat pe locul 6 în prima semifinală (3:58.28).
Etichete: kaiac-canoe , aur romania , catalin chirila
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...
![drg](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDI0JTJGMDcl/MkYyNSUyRjIwMzMwMzBfMjAzMzAzMF9k/cmcucG5nJnc9MzgwJmg9MjI4Jmhhc2g9/ZWY3MmZmYWEzN2RkM2NmZjY1MGMxMzM2NmI0MDYxYTU=.thumb.jpg)
![regheprodanca](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxZGlnaXMucmNzLXJkcy5y/byUyRnN0b3JhZ2UlMkYyMDIyJTJGMDkl/MkYyOCUyRjE1OTE2NjFfMTU5MTY2MV9y/ZWdoZXByb2RhbmNhLnBuZyZ3PTM4MCZo/PTIyOCZoYXNoPTAxNDI5YzMwNzFkMWRiMjRkODE2MmVjNDFjZmZiYTQ2.thumb.jpg)