Momentul în care Magnussen și Albon s-au ciocnit la Silverston, 2020 / Foto: captura Digi Sport

Video Hamilton a câștigat cu mare șansă MP de la Silverstone! A făcut pană și s-a târât până la final

02.08.2020, 17:45
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes), campionul mondial en titre, a câştigat duminică Grand Prix-ul de Formula 1 al Marii Britanii care a avut loc pe circuitul de la Silverstone (5,891 km), cursă în care a plecat din pole position.

Hamilton a câștigat cu mare șansă MP de la Silverstone!

Hamilton a reuşit să câştige in extremis în faţa olandezului Max Verstappen (Red Bull) care a pornit în cursă de pe poziţia a treia, linia a 2-a. Lewis Hamilton a făcut pană în ultimul tur al cursei, trecând linia de sosire pe trei roţi, dar cu toate acestea Verstappen nu a reuşit să îl ajungă din urmă.

Coechipierul lui Hamilton, finlandezul Valtteri Bottas, care a luat startul de pe poziţia secundă şi a suferit şi el o pană, a terminat până la urmă pe locul 11.

''Până în ultimul tur, totul a fost bine. Când am auzit însă că Valtteri a avut pană am observat că pneurile mele sunt în regulă. Dar dintr-o dată am avut şi eu aceeaşi problemă. Am încercat apoi să-mi menţin viteza fără a rupe janta'', a spus la final Hamilton, care a înregistrat al treilea succes consecutiv al sezonului.

Agerpres

Clasamentul piloților

Marele Premiu de Formula 1 de la Silverstone (Marea Britanie) a avut parte de un final dramatic. Lewis Hamilton s-a impus pentru a 7-a oară în acest Mare Premiu, după un final dramatic. Pe locul doi a terminat Verstappen, în timp ce podiumul a fost ocupat de Leclerc.

Cu un tur înainte de final, Hamilton a avut parte de un ghinion. Pneul din stânga față a cedat, dar englezul nu s-a lăsat. Hamilton a continuat cursa, cu mari emoții, mai ales că Verstappen era pe doi și putea profita. Avansul campionului a fost însă suficient de mare, astfel ca la final el să fie cel care să triumfe.

Verstappen a ajuns pe doi, la numai trei secunde de lider.

VIDEO cu finalul cursei de la Silverstone

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat, duminică, pe circuitul de la Silverstone, Grand Prix-ul de Formula 1 al Marii Britanii, a patra etapă a Campionatului Mondial de F1. Hamilton a trecut linia de sosire cu pană.

Pentru britanic este al şaptelea succes la Silverstone şi al treilea consecutiv din actualul sezon de F1.

Turul 13. Daniel Kviat, care se afla pe locul 12,  a fost nevoit să abandoneze. Al doilea incident al cursei.

Turul 1 - Incident între Kevin Magnussen și Albon chiar la finalul primului tur, pe lunia de start-sosire.

A început cursa de la Silverstone! Start fulminant al MP. Foarte bun start al lui Charles Leclerc

Lewis Hamilton a fost de neoprit în calificări. Sextuplul campion mondial a zburdat pe circuitul de la Silverstone, însă a avut emoții în sesiunea a doua, după ce a făcut o greșeală.

Britanicul a pilotat însă perfect în Q3 și a pus peste 3 zecimi față de colegul său de la Mercedes, Valtteri Bottas.

De pe locul al treilea va pleca Max Verstappen de la Red Bull, însă diferența între locul 2 și locul 3 a fost una destul de mare, de peste 7 zecimi de secundă.

Tot de pe linia a treia a grilei va lua startul Charles Leclerc, de la Ferrari, însă colegul său, Sebastian Vettel, a dezamăgit din nou și a terminat cu al zecelea timp. Performerul calificărilor a fost însă Lando Norris, de la McLaren, care va pleca de le 4, urmat de Lance Stroll, de la Racing Poit.

Pentru Mercedes, acesta a fost al patrulea pole-position al sezonului, dintre care trei au fost obținute de Lewis Hamilton. Britanicul are 7 pole-uri pe circuitul său de casă și 6 victorii succesive.

Totodată, Hamilton continuă să îmbunătățească all-time de pole-uri și a ajuns la 91.

Marele Premiu de Formula 1 de la Silvertone va fi duminică, de la ora 16:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1.

Etichete: lewis hamilton , marele premiu al marii britanii , marele premiu de la silverstone , valtteri bottas

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în Malta. Potrivit surselor, era într-un resort, în vacanță, de unde ar fi fost ridicat de polițiști. Era fugit de aproape patru ani din România, unde este condamnat la 3 ani și 4 luni de închisoare.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul

Gabi Tamaș, gata să dea afară șase fotbaliști: ”Salariu mare și nu faci nimic”

Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Au luat titlul cu FCSB și acum urmează să semneze contractele + Cine va pleca de la campioană

Exclusiv ”Dacă vine Gigi Becali cu un milion?”. Laszlo Dioszegi a dat răspunsul și și-a anunțat decizia finală

Transferul lui Florinel Coman e ”99% gata”

Max Verstappen, victorie categorică în cursa de sprint de la MP al Chinei

Românca de 31 de ani măritată cu un miliardar de 77 de ani a spus care e singurul român care își permite un Bombardier

PEROZAmal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York

FILM NOWCum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul

Gigi Becali a anunțat primul transfer al verii pentru Champions League! Semnează cu FCSB: ”Am vorbit cu el” citeşte ştirea pe Prosport.ro

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi citeşte ştirea pe ziare.com

Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori