Max Verstappen a câștigat Marele Premiu al Statelor Unite / Foto: Profimedia

Video Marele Premiu al Statelor Unite a fost câștigat de Max Verstappen

22.10.2023, 23:34
  • La Liga: Real Madrid - Alaves, marți, 22:30, DGS 2

• Premier League: Tottenham - Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

Max Verstappen (pilot Red Bull) a reușit să câștige Marele Premiu al Statelor Unite.

Pe locul al doilea a terminat Lewis Hamilton (pilot Mercedes), cu 2,225 de secunde în spatele pilotului olandez, în timp ce pe pozția a treia a încheiat Lando Norris (pilot McLaren), cu 10,730 de secunde în spatele lui Max Verastappen.

Cu toate că a început din Pole Position această cursă, Charles Le Clerc (pilot Ferrari) a pierdut prima poziție încă de la primul viraj al cursei, fiind depășit de Lando Norris. În cele din urmă, pilotul monegasc a terminatb cursa pe poziția a 6-a.

Clasamentul piloților în cursa Marelui Premiu al Statelor Unite

Clasamentul piloților / Foto: Twitter Formula 1 @f1

Clasamentul piloților

Clasamentul piloților de la Fortmula 1 / Foto: formula1.com

Marele Premiu al Statelor Unite a fost câștigat de Max Verstappen

Turul 56: Final de cursă! Max Verstappen câștigă Marele Premiu al Statelor Unite.

Turul 55: Max Verstappen preia conducerea și se află pe primul loc. Hamilton îl depășește pe Norris și se află pe poziția secundă.

Turul 39: Lewis Hamilton pierde prima poziție, după ce a intrat la boxe.

Turul 36: Max Verstappen se află pe primul loc, Lando Norris ocupă poziția secundă, iar podiumul este completat de Lewis Hamilton.

Turul 27: Charles LeClerc coboară până pe locul al 6-lea. Lando Norris este pe primul loc.

Turul 1: Charles LeClerc a coborât până pe locul al 4-lea. Pe prima poziție se află în continuare Lando Norris.

Turul 1: Charles LeClerc a fost depășit în viteză de Lando Norris la primul viraj al cursei.

Min. 1: A început cursa!

După ce campionul en-titre Max Verstappen (Red Bull) a fost cel mai rapid în şedinţa de antrenamente libere, Leclerc a avut cel mai bun timp în ultimele două runde ale calificărilor, obţinând astfel al 21-lea pole-position al carierei, al treilea în actualul sezon, după MP al Azerbaijan, în aprilie, şi MP al Belgiei, în iulie.

Cu toate acestea, aşa cum se ştie, Verstappen şi-a asigurat, la începutul lunii, al treilea său titlu de campion mondial de Formula 1, după ce a câştigat Marele Premiu al Qatarului, desfăşurat pe 8 octombrie pe circuitul Lusail.

"Mad Max" a acumulat 433 de puncte în clasamentul general, suficiente pentru a nu mai putea fi ajuns de ocupanţii următoarelor două poziţii, Sergio Perez şi Lewis Hamilton, indiferent de rezultatele ce se vor înregistra în ultimele 5 runde ale competiţiei.

Grila de start la MP al Statelor Unite:

Linia 1:

• Charles Leclerc (Monaco/Ferrari)
  • Lando Norris (Marea Britanie/McLaren-Mercedes)

Linia 2:

• Lewis Hamilton (Marea Britanie/Mercedes)
  • Carlos Sainz Jr (Spania/Ferrari)

Linia 3:

• George Russell (Marea Britanie/Mercedes)
  • Max Verstappen (Olanda/Red Bull)

Linia 4:

• Pierre Gasly (Franţa/Alpine-Renault)
  • Esteban Ocon (Franţa/Alpine-Renault)

Linia 5:

• Sergio Perez (Mexic/Red Bull)
  • Oscar Piastri (Australia/McLaren-Mercedes)

Linia 6:

• Yuki Tsunoda (Japonia/AlphaTauri-Red Bull)
  • Zhou Guanyu (China/Alfa Romeo-Ferrari)

Linia 7:

• Valtteri Bottas (Finlanda/Alfa Romeo-Ferrari)
  • Kevin Magnussen (Danemarca/Haas-Ferrari)

Linia 8:

• Daniel Ricciardo (Australia/AlphaTauri-Red Bull)
  • Nico Hulkenberg (Germania/Haas-Ferrari)

Linia 9:

• Fernando Alonso (Spania/Aston Martin-Mercedes)
  • Alexander Albon (Thailanda/Williams-Mercedes)

Linia 10:

• Lance Stroll (Canada/Aston Martin-Mercedes)

Max Verstappen a câștigat cursa de sprint

Max Verstappen a câştigat, sâmbătă seara, cursa de sprint de la Marele Premiu al Statelor Unite, pe circuitul de la Austin (5,513 km), a 19-a etapa a Campionatului mondial de Formula 1.

Plecat din pole position în această cursă, Verstappen i-a devansat pe britanicul Lewis Hamilton (Mercedes) şi pe monegascul Charles Leclerc (Ferrari), trecându-şi în cont a treia victorie în sprinturile din acest an.

• 19. Logan Sargeant (SUA/Williams-Mercedes) 32:42.298

• A abandonat Lance Stroll (Canada/Aston Martin-Mercedes).

Etichete: grila de start , marele premiu al statelor unite , charles leclerc

BBC: „Nu a fost un eșec. A fost trădare!” Un comandant ucrainean povestește cum rușii au invadat Harkovul trecând granița nestingheriți

În ultimele zile, forțele ruse au ocupat în jur de 100 de kilometri de teritoriu ucrainean din regiunea Harkov; în estul Ucrainei, Rusiei i-a luat luni de zile ca să obțină aceleași rezultate, relatează BBC. „Nu a fost nicio primă linie de apărare. Rușii au intrat pur și simplu”, a spus un comandant din trupele speciale care au eliberat teritorii vaste în timpul ofensivei surpriză a armatei ucrainene din toamna anului 2022.

Exclusiv Anamaria Prodan, toate detaliile despre nunta cu Gavril. Cine va cânta și unde se va organiza

Exclusiv ”Cu mine vorbești cu 'domnul Rotaru', Iliuță!”. Mihai Rotaru, reacție arogantă la adresa lui Ilie Dumitrescu

E gata: primul transfer al FCSB-ului! Ce salariu va primi jucătorul

Video Ce nu s-a văzut la TV! Gigi Becali și-a aruncat telefonul în direct și la scurt timp a rămas fără șapca de 450 € | VIRAL

"Coșmar! Nu putea fi mai rău pentru Simona Halep!" Presa din SUA, reacție tranșantă

De nicăieri! Anunț făcut în direct: "Ne-am înțeles cu Jose Mourinho!"

Fratele geamăn al lui Edgar Ie a reacționat, după scandalul care a ”zguduit” Dinamo

Oficial Prima națională care a anunțat lotul pentru EURO 2024

Nu mai există dubii: Tottenham i-a decis viitorul lui Radu Drăgușin!

Max Verstappen, victorie categorică în cursa de sprint de la MP al Chinei

Românca de 31 de ani măritată cu un miliardar de 77 de ani a spus care e singurul român care își permite un Bombardier

PEROZAu strălucit mai ceva ca modelele de pe podium. Demi Moore, cu câinele în brațe, Salma Hayek, de mână cu soțul, la prezentarea Gucci

FILM NOWCameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill

Reacția lui U Cluj despre transferul lui Alex Chipciu la FCSB! Marele vis al căpitanului: ”Cred că are o șansă reală” citeşte ştirea pe Prosport.ro

WTA Roma: cum s-a terminat disputa dintre Danielle Collins și Irina Begu, după ce românca a salvat cinci mingi de meci citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Bebe Rexha, într-o zi obișnuită, fără machiaj de scenă. A ieșit la plimbare cu simpaticul ei cățel, pe străzile din Los Angeles