Joshua Kimmich, la meciul cu Koln / Foto: Profimedia

Video Bayern Munchen - Koln 1-1. Golul spectaculos al lui Kimmich le-a adus un punct bavarezilor

24.01.2023, 23:22
  • BASCHET: Fenerbahce - Monaco, miercuri, 20:45, DGS 3

• Champions League: Borussia Dortmund - PSG, miercuri, 22:00, DGS 1

Bayern Munchen a remizat pe teren propriu cu FC Koln, scor 1-1, într-un duel din etapa a 17-a din Bundesliga.

În urma acestui rezultat, Bayern Munchen rămâne liderul din Bundesliga, cu 36 de puncte, la patru în fața celor de la RB Leipzig. De cealaltă parte, Koln ocupă locul 10, cu 21 de puncte.

Bayern Munchen - Koln 1-1. Bavarezii au restabilit egalitatea pe final

Oaspeții au deschis scorul încă din minutul 4, când Skhiri l-a învins pe Sommer dintr-o poziție ideală, după o deviere norocoasă a lui Chabot. Prima ocazie a bavarezilor a venit în minutul 14, când Gnabry a șutat la poarta apărată de Schwabe.

Defensiva lui Koln și-a făcut bine treaba și i-a refuzat golul lui Gnabry și în minutul 23.

Sommer a avut și el o intervenție bună în minutul 29, la șutul lui Kainz, însă cea mai frumoasă paradă din prima repriză i-a aparținut lui Schwabe, la șutul lui Pavard.

În repriza secundă, Thomas Muller putea restabili egalitatea însă balonul trimis de el cu capul a fost respins peste poartă de Schwabe. Choupo-Moting a nimerit bara în minutul 88, însă bavarezii au reușit să restabilească egalitatea pe final, după o execuție de excepție a lui Kimmich.

VIDEO Rezumatul partidei Bayern Munchen - Koln 1-1

Bayern Munchen - Koln 1-1

Min. 90: Goool Bayern! Kimmich șutează superb de la distanță, balonul este deviat și intră în poarta lui Schwabe.

Min. 88: Ocazie Bayern! Choupo-Moting trece de Schwabe, șutează din unghi, însă balonul nimerește bara.

Min. 79: Ocazie Bayern! Coman centrează din flancul drept, Muller trimite cu capul, dar Schwab respinge peste poartă.

Min. 54: Ocazie Bayern! Coman primește balonul în interiorul careului, își fentează adversarul și șutează cu stângul, dar balonul este respins de portar.

Min. 44: Ocazie Bayern! Pavard șutează violent din interiorul careului, însă Schwabe are o intervenție excelentă și respinge.

Min. 29: Ocazie Koln! După un contraatac frumos al lui Koln, Skhiri i-a pasat lui Kainz, însă Sommer a reușit să respingă.

Min. 23: Ocazie Bayern! Gnabry pătrunde în careu, însă este blocat foarte bine de defensiva adversă.

Min. 14: Ocazie Bayern! Gnabry șutează din interiorul careului, însă pe direcția portarului Schwabe, care reușește să respingă.

Min. 4: Goool Koln! La o centrare venită de la colțul terenului, balonul este deviat de Chabot până la Skhiri, care înscrie dintr-o poziție ideală.

Min. 1: Începe meciul!

Bayern Munchen: Sommer – Pavard, Upamecano, de Ligt, Davies – Kimmich, Goretzka – Sane, Musiala, Gnabry – Choupo-Moting

Rezerve: Ulreich, Blind, Coman, Gravenberch, Muller, Sabitzer, Stanisic, Tel, Wanner

Koln: Schwabe - Schmitz, Soldo, Chabot, Hector – Huseinbasic, Skhiri – Maina, Olesen, Kainz – Tigges

Rezerve: Horn, Adamyan, Bakatukanda, Diehl, Lemperle, Ljubicic, Martel, Schindler, Selke

Bavarezii sunt favoriți cerți în acest duel, însă nu le va fi deloc ușor. Koln vine după o victorie uluitoare, în runda precedentă: 7-1, acasă, cu Werder Bremen, și are un moral exclent.

De partea celalată, Bayern vine după remiza cu RB Leipzig, scor 1-1, unde jocul nu a funcționat așa cum și-ar fi dorit Nagelsmann.

• Cu toate acestea, se împlinesc curând 14 ani de la ultima victorie a celor de la Koln pe Allianz Arena, scor 2-1.

În ultimele opt partide directe disputate la Munchen, Bayern a câștigat șapte dueluri, iar un meci s-a terminat la egalitate.

Echipele probabile

Bayern Munchen: Sommer - Pavard, Upamecano, De Ligt, Davies - Kimmich, Goretzka, Sane, Musiala, Gnabry - Choupo-Moting.
Antrenor: Julian Nagelsmann.

Koln: Schwabe - Schimitz, Soldo, Chabot, Hector - Maina, Skhiri, Martel, Kainz, Tigges - Huseinbasic.
Antrenor: Steffen Baumgart

Etichete: bayern munchen , koln

O olandeză cu depresie va fi eutanasiată, pentru că „nu mai poate face față”. Are doar 28 de ani

O olandeză de 28 de ani, sănătoasă din punct de vedere fizic, a decis să fie eutanasiată, pentru că - spune ea - nu mai poate lupta cu depresia, autismul și cu tulburarea Borderline.

Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor

Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova

Angajata lui Gigi Becali de la FCSB nu s-a mai ferit și a spus totul: ”Era o povară”. Acum vede lucrurile diferit

Au mers la teatru, dar comportamentul lor a fost inacceptabil! Spectatorii au cerut să fie dați afară: ”Erau chiar lângă noi”

Video ”Execuție” în 21 de minute! Ostapenko nu a suportat umilința și a izbucnit. Gestul făcut și la finalul meciului

Carlo Ancelotti a spus lucrurilor pe nume, după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2

Reacția presei din Spania, după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2

Foto MM Stoica n-a mai răbdat și i-a răspuns lui Tudorel Stoica: ”Trăiești o mare dezamăgire”

Exclusiv ”Ancelotti e numărul 1. L-a depășit pe Guardiola” / ”Am văzut pasa anului”. Concluziile serii după magicul Bayern - Real 2-2

Foto Spectacol la Munchen! Ce scenografie au pregătit suporterii lui Bayern pentru meciul cu Real Madrid

Borna atinsă de Jude Bellingham la meciul Bayern Munchen - Real Madrid. Doar Cesc Fabregas a mai atins numărul

PEROZO tânără a creat isterie în mediul online după ce a dezvăluit de ce îi plac bărbații în vârstă: „Mă simt în siguranță”

FILM NOWFiicele lui Nicole Kidman, apariție rară pe covorul roșu alături de mama lor. Puștoaicele au atras toate privirile

Situație ”explozivă” la națională înainte de EURO 2024! Jucătorul român riscă să rateze turneul final din Germania citeşte ştirea pe Prosport.ro

Dramă pentru spanioli în miezul nopții. Ce a pățit Rafael Nadal la Madrid citeşte ştirea pe ziare.com

Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Lady Gaga, în fustă scurtă de tenis, la sport cu iubitul. Solista și Michael Polansky își trăiesc iubirea discret