Erling Haaland și Robert Lewandowski / Foto: Getty Images

Video Bayern triumfă în Der Klassiker și urcă pe primul loc! Show asigurat la Dortmund de Lewandowski și Haaland

07.11.2020, 21:30
  • SuperLiga: CFR Cluj - Rapid, duminică, 21:30, DGS 1

• SuperLiga: Petrolul - Oțelul, duminică, 15:30, DGS 1

Bayern Munchen s-a impus la limită, scor 3-2, în Der Klassiker după un meci spectaculos pe terenul Borussiei Dortmund.

Cele două mari rivale nu au înșelat deloc așteptările într-un cu mari ocazii la ambele porți.

A fost 1-1 la pauză după un final incendiar de primă repriză. Marco Reus a deschis scorul, dar imediat Alaba a egalat cu ajutorul unei devieri din lovitură liberă.

Trupa lui Hansi Flick s-a dezlănțuit apoi. După ce VAR i-a refuzat un gol la 0-0, Lewandowski a înscris golul cu numărul 11 din această ediție de Bundesliga după o centrare perfectă a lui Hernandez, apoi Coman a tras în bară.

Neuer a fost magistral în poarta bavarezilor, iar Leroy Sane a marcat pentru 3-1 pe contraatac.

Erling Haaland a readus speranța în tabăra gazdelor care puteau egala pe final prin Reus. Bayern a crezut că a parafat soarta derby-ului în prelungiri, dar din nou golul lui Lewandowski a fost anulat de VAR.

Bayern urcă pe primul loc cu 18 puncte după 7 etape, urmată de Leipzig cu 16 puncte și Dortmund cu 15 puncte.

Vezi rezumatul partidei:

UPDATE Minutul 90+6 Final de meci.

UPDATE Minutul 90+2 Robert Lewandowski trimite norocos în plasă, dar golul este anulat de VAR.

UPDATE Minutul 87: Marco Reus a ratat o bună ocazie de a egala! Nici lui nu-i vine să creadă!

UPDATE Minutul 82: GOOOOL Dortmund!!! Erling Haaland o ține pe Borussia în meci.

UPDATE Minutul 80: GOOOOL Bayern!!! Leroy Sane finalizează un contraatac perfect - assist Lewandowski.

UPDATE Minutul 68 Marco Reus aproape de dublă, dar se opune Manuel Neuer.

UPDATE Minutul 52: Bavarezii, în plin asalt. Bară Kingsley Coman.

UPDATE Minutul 48 GOOOL Bayern!!! Lovitură de cap a lui Lewandowski și Bayern conduce cu 2-1.

UPDATE Minutul 46 A început repriza secundă.

UPDATE Minutul 45+3 GOOOOL Bayern!!! David Alaba egalează chiar înainte de pauză după o schemă la o fază fixă.

UPDATE Minutul 45: GOOOOL Dortmund!!! Marco Reus pune latul la o centrare pentru 1-0.

UPDATE Minutul 24: Gol anulat la Robert Lewandowski - VAR decide că polonezul era în ofsaid.

UPDATE MINUTUL 22: Replica lui Dortmund prin Erling Haaland, care reia pe lângă poartă după o lansare în adâncime.

UPDATE Minutul 14: Bayern are prima ocazie la lovitura de cap a lui Goretzka, dar Burki are o paradă de zile mari.

UPDATE Minutul 1: A început partida.

Primul ”Der Klassiker” al sezonului de Bundesliga le găsește pe cele două rivale în fruntea clasamentului, cu câte 15 puncte. Bavarezii au un golaveraj net superior față de cel al rivalei din Dortmund.

Echipele de start:

Dortmund: Bürki - Meunier, Akanji, Hummels, Guerreiro - Witsel, Delaney - Sancho, Reus (c), Reyna - Haaland

Bayern: Neuer (c) - Sarr, Boateng, Alaba, Hernandez - Kimmich, Goretzka - Gnabry, Müller, Coman - Lewandowski

Bayern - Dortmund, episodul cu numărul 128

Dortmund și Bayern s-au întâlnit de 127 de ori în toate competițiile, iar bavarezii conduc detașați la întâlnirile directe, cu 61 de victorii. 33 de partide au fost câștigate de echipa antrenată în prezent de Lucien Favre, iar 33 s-au încheiat la egalitate.

Ultima oară, cele două s-au întâlnit în Supercupa Germaniei, iar Bayern s-a impus dramatic, scor 3-2.

Bayern și Dortmund stau bine și în Champions League. Granzii din Bundesliga sunt pe primul loc în grupe. Bavarezii au nouă puncte din tot atâtea posibile, iar Dortmund, cu șase puncte, conduce Grupa F, la un punct distanță de Lazio.

Ambele echipe au probleme de lot înainte de meciul direct. Dortmund nu se poate baza pe Emre Can, Mats Hummels, Marcel Schmelzer și Dan-Axel Zagadou, în timp ce Bayern nu îi are la dispoziție, printre alții, pe Alphonso Davies, Benjamin Pavard și Niklas Sule.

Vezi această postare pe Instagram

Derby-ul Germaniei este sâmbătă, de la ora 19:30, în direct pe Digi Sport 1. @bvb09 - @fcbayern #DerKlassiker #DortmundBayern #Bundesliga #DigiSport

O postare distribuită de Digi Sport (@digisport.ro) pe

Etichete: bayern , borussia dortmund , meciuri bundesliga , der klassiker

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită tehnicilor criminalistice de ultimă generație.

Foto După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

E gata să plece la 5.000 km distanță, după ce amanta a născut al doilea copil, iar soția al patrulea. Pe cine ia cu el

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: ”Ei nu i-a plăcut niciodată”. S-a spus că soția l-a părăsit după accidentul teribil

Exclusiv ”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte

Exclusiv A fost dat afară de la FCSB, s-a antrenat singur, iar acum e campion: ”Oamenii nu știu”. Ce urmează pentru fotbalist

Exclusiv ”Dacă-l luați pe Prunea, v-am distrus!”. Răsturnare de situație! ”Petrescu m-a vrut și înaintea lui Balaj”

Foto Ce s-a întâmplat în capitala Spaniei, după ce Real Madrid a câștigat titlul în La Liga. Cum au procedat ”Galacticii”

Ioan Ovidiu Sabău a spus lucrurilor pe nume, după ”U” Cluj - Dinamo

Săptămâna și scandalul la Dinamo! Ce le-au strigat suporterii jucătorilor lui Kopic, după remiza cu ”U” Cluj

Reacția lui Marco Reus, după ce a fost anunțată plecarea sa de la Borussia Dortmund: ”Am lămurit lucrurile”

Oficial Se încheie o eră! Marco Reus pleacă de la Borussia Dortmund, după 12 ani

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWMike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul

Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”