Imagine din meciul Borussia Monchengladbach - Freiburg / Foto: Profimedia

Scorul etapei în Bundesliga: în minutul 25 era deja 0-5! Prima echipă din Germania care reușește așa ceva

06.12.2021, 12:00
  • Fotbal: FC Bihor - Ghiroda și Giarmata Vii, miercuri, 17:30, DGS 1

• Fotbal: Belgia - Muntenegru, miercuri, 21:30, DGS 1

Freiburg a învins-o fără drept de apel, în deplasare, pe Borussia Monchengladbach, scor 6-0, într-o partidă din cadrul etapei a 14-a a campionatului Germaniei.

Borussia Monchengladbach - Freiburg 0-6

Oaspeţii au marcat toate cele şase goluri pe parcursul primei reprize, prin Maximilian Eggestein (2), Kevin Schade (5), Philipp Leinhart (12), Nicolas Hoefler (19), Lucas Hoeler (25) şi Nico Schlotterbeck (37).

Freiburg a reuşit cea mai bună primă repriză din istoria Bundesligii, pentru o echipă care a evoluat în deplasare, urcând pe locul al patrulea al clasamentului în urma acestui succes.

De asemenea, Freiburg este prima formaţie care înscrie de 5 ori în deplasare, în primele 25 de minute de joc.

Singura echipă care mai reuşise până acum să conducă cu 6-0 la pauză în prima ligă germană, a fost, în mod ironic, chiar gazda meciului de duminică, Borussia Monchengladbach, în 1978, când a învins-o cu 12-0 pe Borussia Dortmund.

Rezultatele din Bundesliga:

Vineri
Union Berlin - RB Leipzig 2-1
Au marcat: Awoniyi (6), Baumgartl (57), respectiv Nkunku (13).

Sâmbătă
Bayer Leverkusen - Greuther Furth 7-1
Au marcat: Adli (12), Tapsoba (18), Hincapie (45), Schick (49, 69, 74, 76), respectiv Dudziak (33).

Hoffenheim - Eintracht Frankfurt 3-2
Au marcat: Geiger (24), Rutter (30), Samassekou (59), respectiv Borre (15), Paciencia (72).

FSV Mainz - VfL Wolfsburg 3-0
Au marcat: Burkardt (2), Stach (4), Lacroix (90 - autogol).

FC Augsburg - VfL Bochum 2-3
Au marcat: Gregoritsch (57), D. Caligiuri (86 - penalty), respectiv Polter (23, 45+2), Holtmann (40).

Arminia Bielefeld - FC Koln 1-1
Au marcat: Lasme (59), respectiv Ozcan (17).

Borussia Dortmund - Bayern Munchen 2-3
Au marcat: Brandt (5), Haaland (48), respectiv Lewandowski (9, 77 - penalty), Kingsley Coman (44).

Duminică
VfB Stuttgart - Hertha Berlin 2-2
Au marcat: Marmoush (15), Forster (19), respectiv Jovetic (40, 76).

Borussia Monchengladbach - SC Freiburg 0-6
Au marcat: Eggestein (2), Schade (5), Lienhart (12), Hoefler (19), Hoeler (25), Schlotterbeck (37).

Clasamentul din Bundesliga:

• 1. Bayern Munchen 34 puncte (14 jocuri)
  • 2. Borussia Dortmund 30 p (14 j)
  • 3. Bayer Leverkusen 27 p (14 j)
  • 4. SC Freiburg 25 p (14 j)
  • 5. Hoffenheim 23 p (14 j, golaveraj +8)
  • 6. Union Berlin 23 p (14 j, +2)
  • 7. FSV Mainz 21 p (14 j)

Etichete: borussia monchengladbach , freiburg

Imagini șocante cu un prizonier ucrainean după doi ani de captivitate în Rusia. „Evocă cele mai întunecate pagini ale istoriei umane”

Autoritățile ucrainene au făcut publice fotografii șocante cu un prizonier de război ucrainean întors acasă după doi ani de captivitate în Rusia. Bărbatul, care făcea parte din echipa de pază a centralei nucleare de la Cernobîl, a fost luat prizonier în martie 2022 și eliberat după doi ani, la sfârșitul lunii trecute. Starea lui Roman Gorilik este deplorabilă, amintind de lagărele de concentrare naziste, potrivit autorităților ucrainene.

”Ubioh bih se!”. Ce i-a spus Novak Djokovic soției, cu care s-a certat în timpul meciului de la Roland Garros

Oficial Cale liberă pentru transferul lui Horațiu Moldovan

Patru cluburi nu au primit licența UEFA și sunt OUT din cupele europene

L'Equipe a descris într-un singur cuvânt răspunsul lui Cristiano Ronaldo pentru Kylian Mbappe

Scene rar întâlnite: Novak Djokovic și-a ieșit din minți când a auzit ce i-a strigat soția din lojă

Atletico nu mai așteaptă! Veste proastă din Spania pentru Horațiu Moldovan

Foto Imagini noi de la stadionul din România construit exclusiv din banii cetățenilor. ”Așteptat de decenii”

Florin Niță semnează: până când va fi valabil noul acord dintre român și club

Exclusiv A ”explodat” în direct la TV după ce a văzut ce s-a întâmplat la România - Bulgaria

Taximetristul care i-a înapoiat portofelul lui Manuel Neuer: ”Am patru copii, și-a bătut joc de mine”

COVID-19 | Germania, în fața unei decizii fără precedent. Adunare generală extraordinară, după anunțul Angelei Merkel

PEROZSofia Vergara, ședința foto din tinerețe care i-a lăsat pe fani fără cuvinte. Actrița a pozat nud printre boabe de cafea

FILM NOWNicole Kidman și Zac Efron, scene fierbinți în cea mai nouă comedie romantică. Îi despart 20 de ani, dar au chimie pe ecran

Atac fără precedent asupra lui Gică Popescu! „E un om de nimic. Să-i fie rușine!” citeşte ştirea pe Prosport.ro

S-au aflat salariile jucătoarelor de la CSM București: Cristina Neagu încasează o sumă uriașă lună de lună citeşte ştirea pe ziare.com

Fotbalist român mort la doar 19 ani. Mesajul clubului de fotbal după tragica dispariție a lui Flavius Magraon citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Katy Perry, în costum de baie și pantofi cu toc, pe balcon, la Cannes. A continuat show-ul început la petrecerea unor miliardari