Konate a deschis scorul pentru Liverpool în meciul cu Benfica / Foto: Profimedia

Video Benfica - Liverpool 1-3, în sferturile Champions League. "Cormoranii", prea buni pentru "vulturi"

05.04.2022, 23:30
  • Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Benfica nu a rezistat în fața lui Liverpool, în prima manșă din sferturile Champions League. "Vulturii" s-au înclinat în fața "cormoranilor", care s-au impus cu 3-1.

Benfica - Liverpool 1-3, în prima manșă din sferturile Champions League

Liverpool a controlat prima repriză, iar Konate a deschis scorul după un sfert de oră, dintr-o centrare din corner. Până la pauză, Mane a înscris și el după o fază lucrată ca la carte de echipa lui Jurgen Klopp.

Repriza a doua a arătat diferit, cu "vulturii" în revenire. Aceștia au redus diferența în minutul 49, prin Darwin Nunez, iar apoi au mai ratat o ocazie bună.

Pe final, "cormoranii" au închis meciul cu golul lui Luis Diaz și puteau să mai marcheze o dată în minutul 90+7, dacă Jota nu era oprit de portar.

VIDEO cu rezumatul meciului Benfica - Liverpool 1-3:

LIVE VIDEO Benfica - Liverpool 1-3.

Min. 90+7: Ocazie Liverpool. Jota e lansat perfect spre poartă, rămâne singur cu portarul, dar nu-l poate învinge.

Min. 87: Gol Liverpool! Keita pasează perfect pentru Luis Diaz, care îl depășește din preluare pe portar și înscrie.

Min. 60: Ocazie Benfica. Everton șutează tare din marginea careului, dar portarul e la post.

Min. 49: Gol Benfica. Rafa Silva pasează în careu pentru Darwin Nunez, care reduce diferența.

Min. 46: Începe repriza a doua.

Min. 45+1: La pauză, Benfica - Liverpool 0-2.

Min. 34: Gol Liverpool! Alexander Arnold dă o centrare lungă, Luis Diaz prelungește până la Mane, care înscrie.

Min. 17: Gol Liverpool! După o centrare din corner, Konate înscrie cu capul.

Min 1: Începe meciul.

Echipele de start:

Benfica: Vlachodimos, Grimaldo, Vertonghen, Otamendi, Gilberto, Everton, Taarabt, Weigl, Rafa, Nunez, Ramos
Rezerve: Leite, Lazaro, Goncalves, Dia, Bernardo, Almeida, Mario, Meite, Morato, Radonjic, Seferovic, Yaremchuk
Antrenor: Nelson Verissimo

Liverpool: Alisson, Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson, Fabinho, Keita, Thiago, Mane, Salah, Diaz.
Rezerve: Kelleher, Milner, Firmino, Gomez, Henderson, Oxlade-Chamberlain, Jones, Minamino, Jota, Tsimikas, Matip, Elliott
Antrenor: Jurgen Klopp

Liverpool, parcurs perfect în deplasare în Liga Campionilor

Benfica și Liverpool se înfruntă acum, la Lisabona, în direct pe Digi Sport 2, în manșa tur din sferturile de finală ale UEFA Champions League.

Benfica a produs surpriza în “optimi” și a eliminat-o pe Ajax Amsterdam (2-2, 1-0). Liverpool a trecut de Inter Milano (2-0, 0-1).

Benfica nu are un sezon reușit în campionat, fiind pe locul trei, la 15 puncte de liderul FC Porto.

Echipa din Lisabona vine după eșecul din derby-ul cu Braga, scor 2-3, pe 1 aprilie.

Liverpool, ocupanta locului doi în Premier League, are 10 victorii la rând în campionat. “Cormoranii” au pierdut un singur meci în 2022, în toate competițiile, 0-1 cu Inter în UEFA Champions League.

Liverpool a câștigat toate meciurile din deplasare în acest sezon al Ligii Campionilor.

Antrenorul german Jurgen Klopp nu are probleme de lot. De la Benfica vor lipsi Lucas Verissimo, Rodrigo Pinho și Adel Taarabt.

Partida din această seară va fi arbitrată de către spaniolul Jesus Gil Manzano.

Benfica și Liverpool nu s-au mai înfruntat într-o competiție europeană din 2010, când echipa engleză s-a impus în sferturile de finală din Europa League (5-3).

Benfica - Liverpool, LIVE VIDEO, 22:00, Digi Sport 2. Echipele probabile

• Benfica: Vlachodimos - Gilberto, Otamendi, Vertonghen, Grimaldo - Weigl, Taarabt, Joao Mario - Darwin Nunez, Goncalo Ramos, Rafa Silva.
  • Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Fabinho, Henderson, Thiago Alcantara - Salah, Mane, Diaz.

Etichete: liverpool , liga campionilor , champions league , sferturi de finala , benfica , uefa

Doi soți români au fost arestați pentru viol în grup în Italia. Ce au descoperit polițiștii în telefonul femeii

Doi soți români au fost arestați în Catania, Italia, fiind acuzați de viol în grup și vătămare corporală, victima lor fiind o tânără din Republica Moldova. Bărbatul de 41 de ani și soția lui de 37 au fost reținuți după ce polițiștii au descoperit în telefonul femeii filmări cu agresiunile sexuale la care a fost supusă tânăra moldoveancă.

Femeia care și-a cumpărat un avion pentru a nu mai plăti mereu două locuri a intrat pe teren și internetul ”a explodat”

Angajata lui Gigi Becali de la FCSB nu s-a mai ferit și a spus totul: ”Era o povară”. Acum vede lucrurile diferit

FCSB revine în Ghencea! ”E semnat contractul cu CSA. Sper să nu se supere MM”

Exclusiv ”A semnat”. Dan Șucu și Victor Angelescu au rezolvat prima ”mutare” pentru sezonul următor

Cristi Chivu, în fața loviturii carierei! Ajax îi propune un contract pe 5 ani

Ce a titrat L'Equipe, după înfrângerea PSG-ului cu Borussia Dortmund din semifinalele Champions League

Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A

Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat

Video Cristiano Ronaldo, reușită candidată la golul anului. Comentatorii au fost în delir. ”Dublă” a lui CR7

”Ați vrea să jucați finala Ligii Campionilor contra lui PSG?” Carlo Ancelotti a dat răspunsul imediat

O nouă ofertă pentru Jurgen Klopp! O semifinalistă Champions League, pregătită să dea lovitura

PEROZElizabeth Hurley, irezistibilă într-o rochie minusculă din dantelă și latex. "Nu ieși așa în public pentru că o să provoci accidente"

FILM NOWPierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”

Ultrașii lui Dinamo, mesaj la ceas de seară, în fața stadionului, pentru Andrei Nicolescu: „Cu torțe ne mobilizează...” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Ronnie O'Sullivan, eliminat! Surprize mari la Campionatul Mondial de snooker, n-a mai rămas niciun jucător din Top 10 citeşte ştirea pe ziare.com

Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Oana Radu susține că două luni a dormit pe unde a apucat, după divorț, din cauza fostului soț. "Mi-au dispărut lucruri personale"