Robert Lewandowski a reușit un hat-trick cu RB Salzburg și a intrat în istoria Champions League! Recordul stabilit

08.03.2022, 23:49
  • SuperLiga: FC Voluntari - U Cluj, duminică, 21:30, DGS 2

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

Robert Lewandowski a reușit o primă repriză perfectă în meciul cu RB Salzburg, din optimile Ligii Campionilor, câștigat de Bayern cu 7-1.

Atacantul polonez a avut nevoie de doar 11 minute pentru a înscrie de trei ori în poarta austriecilor, care sperau la calificare după 1-1 în tur.

Robert Lewandowski a reușit un hat-trick cu RB Salzburg și a intrat definitiv în istoria Champions League

Robert Lewandowski a marcat din două penalty-uri, în minutele 12 și 21, și și-a definitivat hat-trick-ul în minutul 23.

Datorită celor trei goluri marcate cu RB Salzburg, Robert Lewandowski a devenit autorul celui mai devreme reușit hat-trick dintr-un meci de Champions League, în întreaga istorie a competiției, anunță statisticienii de la Opta.

Statistica nu face referire la perioada de care a avut nevoie un jucător pentru a marca cele trei goluri, ci la minutele trecute de la startul jocului până la momentul în care hat-trick-ul este realizat.

Până la jocul dintre Bayern și Salzburg, recordul era deținut de Marco Simone, care înscria trei goluri după 24 de minute trecute dintr-un meci AC Milan - Rosenborg din 1996.

Robert Lewandowski, noul golgheter al Champions League

Cu cele trei goluri marcate cu RB Salzburg, Robert Lewandowski a ajuns la cota 12 în acest sezon de Champions League și este golgheterul competiției. Polonezul l-a depășit pe Sebastian Haller, care a punctat de 11 ori.

În întreaga carieră, Robert Lewandowski a marcat de 85 de ori în Champions League și este pe locul trei în ierarhia golgheterilor all-time, în spatele lui Cristiano Ronaldo, 140 de goluri, și Lionel Messi, care a punctat de 125 de ori.

Etichete: robert lewandowski , bayern salzburg , record champions league

Cele mai ciudate ținute care au șocat publicul la controversatul Eurovision 2024

Costumele de la Eurovision 2024 au atras atenția la fel de mult ca piesele interpretate de cântăreți.

Englezii l-au descoperit pe ”românul care e atât de bogat încât a uitat că are una dintre cele mai tari mașini din istorie”

Gigi Becali, nervos când a văzut ce s-a întâmplat la Arena Națională: ”La revedere! Au făcut ce au vrut”

FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League

Nota primită de Radu Drăgușin, la prima apariție după 6 meciuri în care a fost ”uitat” pe bancă la Tottenham

Florinel Coman a rupt tăcerea, după ce qatarezii n-au mai vrut să-i achite clauza de 5.000.000€

Primul 11 ales de Dorinel Munteanu la Oțelul - Botoșani, după ce s-a legat de întrebarea "cum veți aborda meciul?"

Exclusiv Edgar Ie sau ”Edgar Fake”? Prunea: ”Asterix și Obelix”. Pe cine a legitimat, de fapt, Dinamo?

Exclus! Verdict categoric despre transferul de 46.000.000€ al lui Radu Drăgușin

Foto A rupt tăcerea la 4 zile după ce s-a retras din tenis și ”a fost dată dispărută”

Răsturnare de situație în cazul lui Robert Lewandowski

Robert Lewandowski poate primi, după patru ani, ”Balonul de Aur” din 2020

PEROZAre sau nu operații la față? Cum arăta Mădălina Ghenea în copilărie, la 12 ani. Înaltă, subțire și inocentă, era o superbitate de copil

FILM NOWUna dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă

Transformarea spectaculoasă a lui Alexandru Tudor, omul de încredere al lui Gigi Becali. Nimeni nu l-a recunoscut citeşte ştirea pe Prosport.ro

Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Misterul e atuul ei. Ipostaza în care s-a lăsat pozată Antonia i-a dat gata pe fani: "A venit iepurașul"