Luis Enrique, la meciul Georgia - Spania 1-2 / Foto: Profimedia

Luis Enrique, la unul dintre cele mai grele meciuri din carieră, în Georgia: "Am fost la limita infarctului!"

28.03.2021, 22:10
  • Liga 2: CS Mioveni - Csikszereda, joi, 17:00, DGS 1

• Premier League: Chelsea - Tottenham, joi, 21:30, DGS 1

Spania a învins la limită Georgia, la Tbilisi, scor 2-1, în cadrul grupei B din preliminariile CM 2022.

Georgia a deschis scorul cu un minut înainte de pauză, prin Kvaratskhelia, iar spaniolii au alergat după victorie o repriză întreagă. Ferran Torres, atacantul lui Manchester City, a egalat în minutul 56, iar Dani Olmo a adus golul victoriei în minutul 90+2.

După meci, Luis Enrique, selecționerul Spaniei, fost antrenor la Barcelona, a recunoscut că a fost unul dintre cele mai complicate meciuri din cariera sa. Partida de la Tbilisi a venit după debutul cu stângul al ibericilor, contra Greciei, 1-1.

"Am fost la limita infarctului! Am încasat gol la prima eroare mică. În repriza secundă ne-am dat seama că va fi complicat. Din nefericire, e un film pe care îl vom vedea și cu Kosovo, dar, dacă se va termina la fel, voi semna pentru rezultat!

Nu suntem lucizi, ca de obicei, iar asta este evident. Nouă ne este foarte greu să jucăm împotriva echipelor care se închid bine. Până la urmă, am reușit să câștigăm, iar asta este cel mai important.

A fost unul dintre meciurile în care am suferit cel mai mult ca antrenor. Nu am experimentat multe, dar adevărul este că azi a fost foarte complicat. Toate adversarele ne vor face viață grea, dar e bine că am obținut victoria.

Victoria a fost un premiu meritat. Dacă nu a fost așa, nu-mi pasă", a spus Luis Enrique, potrivit Mundo Deportivo.

• Echipa Spaniei din meciul cu Georgia: Simon - Porro (M. Llorente), Garcia, D. Llorente (46' Martinez), Alba - Ruiz (54' Alcantara), Busquets (73' Oyarzabal), Pedri - Torres, Morata, Gil (46' Olmo)

În runda următoare, pe 31 martie, Spania va primi vizita celor din Kosovo.

Etichete: spania , georgia , cm 2022 , luis enrique , dani olmo

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat din Cehia la o terasă din România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și de petrecerea cu spumă. Nu a lipsit nici mâncarea tradițională, gazdele au pregătit un adevărat festin pentru turiștii veniți din toate colțurile țării și chiar de peste hotare.

Femeia care și-a cumpărat un avion pentru a nu mai plăti mereu două locuri a intrat pe teren și internetul ”a explodat”

Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid

Carlo Ancelotti a spus lucrurilor pe nume, după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2

Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A

Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat

Nemaiîntâlnit în SuperLigă: 1.000.000 € dacă merge cu FCSB în Champions League! Anunțul lui Gigi Becali

Exclusiv Baiaram e OUT! Țara surpriză în care e trimis la tratament fotbalistul Craiovei

"Pleci de la FCSB?" Ce răspuns a dat Risto Radunovic în presa din Muntenegru

Video Alex Mățan s-a calificat în finala Ligii Campionilor! A reușit două pase de gol și a fost eroul echipei

După ce PSG a fost învinsă de Dortmund, Luis Enrique a mai venit cu o veste proastă: ”Nu pare foarte bine”

Ce reacție a avut Luis Enrique când i s-a spus că cei de la Dortmund sunt favoriți împotriva celor de la PSG

PEROZElizabeth Hurley, irezistibilă într-o rochie minusculă din dantelă și latex. "Nu ieși așa în public pentru că o să provoci accidente"

FILM NOWPierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”

Dat afară de Gică Hagi, Constantin Budescu s-a refugiat în vila de peste 500.000 de euro pe care o are la Ploiești citeşte ştirea pe Prosport.ro

Ronnie O'Sullivan, eliminat! Surprize mari la Campionatul Mondial de snooker, n-a mai rămas niciun jucător din Top 10 citeşte ştirea pe ziare.com

S-a schimbat legea RCA pentru toți șoferii din România, o lovitură fără precedent pentru români citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Oana Radu susține că două luni a dormit pe unde a apucat, după divorț, din cauza fostului soț. "Mi-au dispărut lucruri personale"