Daniel Birligea / Captură Digi Sport

Video Adana Demirspor - CFR Cluj 2-1. Ardelenii sunt eliminați dramatic, după un gol primit în prelungiri

03.08.2023, 23:00
  • Premier League: Man. United - Arsenal, duminică, 18:30, DGS 1

• Superliga: Dinamo - UTA Arad, duminică, 21:30, DGS 1

Adana Demirspor a reușit să o învingă pe CFR Cluj, scor 2-1, și s-a calificat în turul trei preliminar al UEFA Conference League

După egalul din Gruia, turcii au reușit să câștige returul dramatic și să îi elimine pe ”Feroviari”.

Adana Demirspor - CFR Cluj 2-1

CFR Cluj a început partida mult mai bine, dar Adana a fost echipa care a intrat în avantaj la cabine, după ce Akintola a marcat în minutul 42.

Totuși, ardelenii au avut puterea să revină, iar în minutul 68 Vasile Mogoș a egalat din lovitură de la 11 metri.

Partida părea că se îndreaptă spre prelungi, însă în minutul 90+3 Ndiaye a profitat de o deviere nefericită a lui Karlo Muhar și l-a învins pe Sava.

VIDEO cu rezumatul partidei Adana Demirspor - CFR Cluj 2-1

Min. 90+11: Final de meci!

Min. 90+3: Gool Adana Demirspor! Balonul este deviat de Muhar la Ndiaye, care îl învinge pe Sava!

Min. 90+1: Ocazie CFR Cluj! Karlo Muhar șutează periculos de la distanță, dar portarul celor de la Adana respinge!

Min. 79: Ocazie Adana Demirspor! Sari execută o lovitură liber, dar balonul trece puțin peste poarta lui Sava!

Min. 68: Goool CFR! Vasile Mogoș transformă lovitura de la 11 metri!

Min. 62: Bîrligea este faultat în careu de către Gravillon, iar arbitrul acordă lovitură de la 11 metri! Fundașul celor de la Adana Sport vede și cartonașul roșu!

Min. 46: A început a doua repriză!

Min. 45+2: Final de primă repriză!

Min. 43: Gool Adana Demirspor! Akintola trimite excelent în poarta lui Sava, după un corner executat perfect de Belahnda.

Min. 28: Ocazie CFR Cluj! Daniel Bîrligea este lansat excelent, dar șutul său lovește plasa laterală!

Min. 17: Ocazie CFR Cluj! Avounou centrează perfect în careu, dar lovitura de cap a lui Daniel Bîrigea lovește doar bara!

Min. 12: Ocazie Adana Demirpor! Sari șutează periculos din colțul careului, dar balonul trece puțin pe lângă poarta lui Sava!

Min. 1: A început meciul!

Echipele de start!

Adana Demirspor: Karacic – Svensson, Gravillon, Guler, Rodrigues – Stambouli, Akbaba – Yusuf Sari, Belhanda, Akintola – Ndiaye

Rezerve: Ozbir, Cokcalis, Dursun, Aydogan, Manev, Burak, Gulbrandsen, Tokoz, Nani, Erdogan

Antrenor: Patrick Kluivert

CFR Cluj: Sava – Mogoș, Kresic, Muhar, Ajeti, Camora – Cvek, Avounou, Krasniqi – Yeboah, Bîrligea

Rezerve: Bălgrădean, Hindrich – Morgan, Cr. Manea, Filip, Jefte, C. Deac, Otele, Konoplianka, Țîru, Tachtsidis, Fica

Antrenor: Andrea Mandorlini

În tur, CFR Cluj și Adana Demirspor au încheiat la egalitate, scor 1-1. Jefte a înscris pentru CFR, în minutul 6, iar Stambouli a marcat în minutul 77.

Dacă va trece de Adana Demirspor, CFR Cluj va da piept în turul al treilea preliminar din Conference League cu câştigătoarea dintre NK Osijek (Croaţia) şi Zalaegerszeg TE FC (Ungaria). CFR ar fi gazdă în prima manşă, pe 10 august.

CFR Cluj are două absențe pentru returul din Turcia: Boben și Janga sunt accidentați. Antrenorul italian Andrea Mandorlini s-a declarat încrezător în privința șanselor de calificare.

Din lotul ardelenilor face parte și ucraineanul Yevgen Konoplyanka (33 de ani), cel care ar putea să debuteze la CFR.

"Meciul va fi dificil. Am obţinut un rezultat bun în tur (n.r. - 1-1). Am văzut atunci calitatea celor de la Adana, aşa că ne aşteptăm la un joc greu, dar deschis. Noi am demonstrat în tur că putem juca de la egal la egal cu Adana şi am reuşit să îi punem probleme. Am venit cu încredere aici, iar mâine vom vedea ce va fi.

E dificil de spus pe cine avantajează rezultatul din prima manşă. Eu consider că suntem două echipe egale, însă totuşi ei au mai multă calitate. Nu cred că una din echipe este avantajată înaintea acestei partide. Sigur, ei au un avantaj minim pentru că joacă acasă şi au publicul alături. Însă eu cred că avem capacitatea de a merge mai departe în această competiţie.

A fost dificil să adunăm informaţii despre adversari înaintea acestei duble pentru că ei jucaseră doar două meciuri amicale. Ne-am concentrat însă mai mult însă pe caracteristicile individuale ale jucătorilor, dar ei au schimbat şi antrenorul. Kluivert are modul său de joc, de interpretare.

Cred că am reuşit să înţelegem stilul lor de joc şi ceea ce ar putea face ei pe teren. Meciul e încă deschis. Ei încă nu au jucat alt meci oficial, noi suntem în urmă cu pregătirea... deci suntem două echipe care nu se află în vârful de formă în acest moment", a spus Mandorlini.

Adana Demirspor - CFR Cluj, LIVE VIDEO, 21:00, Digi Sport 2, în Conference League. Echipele probabile

• Adana Demirspor: Karacic - Svensson, Manev, Guler, Rodrigues - Akbaba, Stambouli - Sari, Belhanda, Akintola – Ndiaye.
  • CFR: Sava - Mogoș, Kresic, Morgan - Manea, Tachsidis, Cvek, Otele, Camora - Jefte, Bîrligea.

Programul transmisiunilor meciurilor jucate de echipele românești în returul turului 2 preliminar al Conference League

• Urartu - Farul, ora 19:00, în direct la Digi Sport 1 (2-3 în tur)
  • Sepsi - CSKA Sofia, ora 20:00, în direct la Digi Sport 3 (2-0 în tur)
  • Adana Demirspor - CFR Cluj, ora 21:00, în direct la Digi Sport 2 (1-1 în tur)
  • FCSB - CSKA 1948 Sofia, ora 21:30, în direct la Digi Sport 1 (1-0 în tur)

Etichete: cfr cluj , adana demirspor , conference league

Cele mai ciudate ținute care au șocat publicul la controversatul Eurovision 2024

Costumele de la Eurovision 2024 au atras atenția la fel de mult ca piesele interpretate de cântăreți.

Englezii l-au descoperit pe ”românul care e atât de bogat încât a uitat că are una dintre cele mai tari mașini din istorie”

Gigi Becali, nervos când a văzut ce s-a întâmplat la Arena Națională: ”La revedere! Au făcut ce au vrut”

Nota primită de Radu Drăgușin, la prima apariție după 6 meciuri în care a fost ”uitat” pe bancă la Tottenham

Florinel Coman a rupt tăcerea, după ce qatarezii n-au mai vrut să-i achite clauza de 5.000.000€

Fanii lui Tottenham au tras aceeași concluzie, după ce Postecoglou l-a băgat pe Drăgușin abia în repriza a doua

Foto Au apărut imaginile: cei de la FCSB au făcut show în club, după câștigarea titlului!

Sepsi a rezolvat deja trei transferuri! Sunt decise și două plecări: la Slavia Praga și la CFR Cluj!

Xavi vrea să renunțe la fotbalistul de 50.000.000€ pentru a aduce la Barcelona un alt star

Ce a spus Florin Manea, după ce a aflat că Radu Drăgușin își poate spulbera propriul record: 46 de milioane de euro!

Exclusiv Jucătorul lăudat la ”scenă deschisă” după FCSB - CFR Cluj: ”Cel mai bun străin din SuperLiga”

Dan Petrescu a explicat care a fost diferența dintre FCSB și CFR Cluj în acest sezon

PEROZAre sau nu operații la față? Cum arăta Mădălina Ghenea în copilărie, la 12 ani. Înaltă, subțire și inocentă, era o superbitate de copil

FILM NOWUna dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă

Transformarea spectaculoasă a lui Alexandru Tudor, omul de încredere al lui Gigi Becali. Nimeni nu l-a recunoscut citeşte ştirea pe Prosport.ro

Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Misterul e atuul ei. Ipostaza în care s-a lăsat pozată Antonia i-a dat gata pe fani: "A venit iepurașul"