Jucătorii lui West Ham în meciul cu FCSB / Foto: whufc.com

Britanicii recunosc: "Lui West Ham i-a fost predată o lecție dură!". Reacția presei engleze, după eșecul lui FCSB

09.09.2022, 09:22
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

West Ham a câștigat cu emoții meciul de pe teren propriu contra lui FCSB, scor 3-1, din cadrul grupei B în Conference League

Roș-albaștrii au avut avantaj pe tabelă aproape 70 de minute, dar "ciocănarii" au punctat de trei ori până la final, astfel că vicecampioana României s-a întors în țară fără nici măcar un punct.

Reacția presei britanice după West Ham - FCSB 3-1

În presa britanică, West Ham a fost criticată pentru prestația din prima repriză, în care n-a trimis niciun șut pe spațiul porții, iar FCSB a marcat un gol.

"Ciocănarii au fost conduși la pauză, dar tripla schimbare a lui David Moyes s-a dovedit a fi momentul decisiv, după ce Antonio, Paqueta și Bowen au ridicat nivelul unei evoluții modeste, venită în circumstanțe neașteptate", au remarcat cei de la Standard

"Într-o noapte sumbră și supusă morții Reginei Elisabeta a II-a, West Ham și-a început campania din Conference League cu o victorie în fața oaspeților români.

Dar oamenilor lui David Moyes cu siguranță nu le-a ieșit de la început așa cum au vrut, după ce Andrei Cordea le-a adus avantaj la pauză. A fost nevoie de o remontare la vestiare pentru a reveni în meci", au scris și cei de la Newham Recorder

"Ciocănarii au avut de muncă pentru a debuta cu o victorie. Lui West Ham i-a fost predată o lecție dură a faptului că este nevoie de efort pentru a reuși în competițiile europene, după ce s-a luptat să revină cu FCSB pentru a obține o victorie în primul meci de Conference League.

Vizitatorii români au produs o surpriză șocantă, dar nu și nemeritată în prima repriză, când Cordea l-a învins pe Areola la bara a doua, după ce defensiva ciocănarilor a fost prinsă dormind", au mai scris britanicii de la Mail Plus

West Ham - FCSB 3-1, în grupele Conference League. Evoluție curajoasă pentru trupa lui Nicolae Dică

Prima repriză a fost una în care West Ham a controlat ostilitățile, a avut posesia, însă FCSB a avut avantaj pe tabelă, după golul marcat de Andrei Cordea, din pasa excelentă a lui Darius Olaru, în minutul 35.

Apărătorii celor de la FCSB au evoluat fără greșeală, iar West Ham a încheiat repriza fără șut pe poarta lui Târnovanu. Lucru greu de realizat chiar și pentru formațiile din Premier League.

În actul secund, David Moyes a operat trei schimbări din primul minut, dar fără succes. Din nou, lipsă totală de imaginație și inspirație, până la fatidicul minut 67.

Ștefan Târnovanu s-a ciocnit de Maxime Cornet, iar arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri. Bowen a marcat, iar din acel moment jocul a curs către o singură poartă.

West Ham a mai punctat de două ori, prin Emerson și Antonio și a obținut in extremis primele trei puncte din această grupă B din Conference League.

Pentru FCSB urmează partida cu Anderlecht, pe Arena Națională, joia viitoare (15 septembrie), în timp ce West Ham se va deplasa în Danemarca, pentru meciul Cu Silkeborg.

Etichete: west ham , grupe conference league

Starea președintelui iranian Raisi e „incertă” după ce elicopterul în care se afla s-a prăbușit. TV iraniană difuzează „rugăciuni”

Un elicopter care îl transporta pe președintele iranian Ebrahim Raisi „a aterizat forțat” duminică, informează presa iraniană preluată de Reuters. Căutări intense sunt în desfăşurare duminică seara în nord-vestul Iranului pentru a găsi elicopterul implicat într-un accident şi la bordul căruia se aflau preşedintele Ebrahim Raisi şi ministrul de externe Hossein Amir-Abdollahian, în timp ce starea acestora încă nu este cunoscută şi televiziunea de stat de la Teheran a difuzat rugăciuni, transmit agenţiile internaţionale de presă.

Foto Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Oficial Simona Halep, OUT! Fostul lider mondial a luat decizia

Foto "Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk

S-a supărat și nu mai semnează prelungirea cu Real Madrid! I-au promis un salariu uriaș și i-au garantat locul de titular

Ce nebunie: cea mai titrată echipă din Europa vrea un jucător din SuperLigă! Prețul: 8.000.000 €

Răzvan Lucescu, unic în istoria de 98 de ani a lui PAOK! Cui i-a dedicat titlul: ”Boss, e pentru tine”

OUT de la FCSB după eșecul cu Rapid! Gigi Becali: ”Poate găsește să se ducă undeva”. Alți doi jucători vor fi împrumutați

Video Gestul cu care Drăgușin a devenit favoritul fanilor lui Tottenham: ”Le-a arătat jucătorilor de la Spurs cum se face”

Dramatic! Echipa retrogradată s-a decis după al cincilea criteriu de departajare

Scenariul sumbru lansat de Pep Guardiola înainte de ”finala” pentru titlu: ”Am o presimțire”

Florin Răducioiu a spus care a fost una dintre cele mai mari greșeli din cariera sa

PEROZUn bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”

FILM NOWRegizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"

Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fantastic ce a reușit Răzvan Lucescu, care e din nou campion în Grecia. Ultima etapă a fost dramatică citeşte ştirea pe ziare.com

Doliu în sportul din România! A murit un mare campion, Sorin Pop avea 56 de ani citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine