Dan Petrescu și Mauruzio Sarri / Foto: Profimedia

"Ce îi lipseşte lui Dan Petrescu pentru a antrena în Serie A?" Maurizio Sarri nu a stat deloc pe gânduri

24.02.2023, 11:06
  • MEDIA: Liga Digi Sport, marți, 15:30, DGS 1

• MEDIA: Digi Sport Special, marți, 21:00, DGS 1

Antrenorul lui Lazio, Maurizio Sarri, s-a arătat foarte nemulţumit de starea terenului de la Cluj-Napoca, la returul CFR - Lazio 0-0, din play-off-ul optimilor Conference League.

Ce a spus Maurizio Sarri despre Dan Petrescu

Pe lângă afirmațiile făcute la conferința de presă, tehnicianul a criticat starea gazonului și în presa din Italia.

Întrebat ce îi lipseşte lui Dan Petrescu pentru a antrena în Serie A, Maurizio Sarri nu a stat deloc pe gânduri: "Probabil câteva calităţi. La nivel de intensitate şi ritm nu-i lipseşte nimic".

Referitor la terenul din Gruia, Maurizio Sarri le-a spus celor de la Sky Sports Italia: "Partida era de nejucat, deci am fost buni într-un sport asemănător cu fotbalul, dar care nu era fotbal. Terenul de joc a fost ruşinos, iar UEFA vorbeşte de respect, dar nu există respect pentru jucători şi pentru fotbal.

Un merit în plus pentru jucătorii mei, pentru angajament şi determinarea lor, am fost buni, pentru că ne puteam găsi în mare dificultate. Îmi pare rău că nu am câştigat, deoarece ocazii de gol am avut''.

CFR Cluj - Lazio 0-0. Ocazii imense de fiecare parte. Italienii au ratat mai mult

La meciul 100 al lui CFR în cupele europene, campioana României a început curajos și a ratat două ocazii în primele 11 minute. Italienii au dat replica în minutul 17, când Scuffet a respins din vinclu mingea trimisă de Luis Alberto.

Cea mai mare ocazie a ardelenilor a avut loc în minutul 21, când Krasniqi l-a făcut pe Dan Petrescu să cadă în genunchi. Până la pauză, Basic a irosit și el o șansă pentru Lazio.

Repriza secundă a început tot cu o ocazie a lui CFR, când șutul lui Krasniqi a fost blocat de Casale. La poarta cealaltă, Luis Alberto a vrut să înscrie direct din corner, dar Malele a respins de pe linia porții.

Cea mai mare ocazie a meciului a avut loc în minutul 63 și i-a aparținut lui Lazio, care a avut 4 șuturi în 4 secunde, dar portarul ardelenilor a fost erou.

Până la final, trupa lui Dan Petrescu a rămas în 10 oameni, după al doilea cartonaș galben primit de Muhar. Ultimele șanse i-a aparținut lui Yeboah, respectiv Basic, iar CFR Cluj - Lazio s-a terminat 0-0.

Etichete: cfr cluj , lazio , dan petrescu , maurizio sarri

VIDEO Fake news cu suporterii români care ar fi scandat numele lui Putin pe stadion. Care este, de fapt, realitatea

Un clip video care dă de înțeles că suporterii români la meciul cu Ucraina ar fi scandat numele lui Putin pe stadionul din Munchen s-a viralizat pe rețelele sociale și a fost preluat inclusiv în presa tabloidă din Marea Britanie. Centrul pentru Comunicare Strategică din Ucraina a demontat clipul ca fiind fake news și, mai mult, arată că sunetul adăugat la montaj provine dintr-o secvență unde Putin era înjurat pe stadion.

Cum ne-a numit țara selecționerul Ucrainei, după rezultatul care a luat pe nepregătite lumea fotbalului

Verdict-fulger! Ce a titrat presa din Belgia, după ce România a învins Ucraina la scor de neprezentare

România - Ucraina 3-0. VICTORIE IMENSĂ! ”Tricolorii” au făcut-o șah-mat pe Ucraina și au un debut de vis la EURO 2024

Ucrainenii l-au sunat pe Mircea Lucescu, imediat după umilința cu România. Ce le-a răspuns "Il Luce"

Reacția nemților, după ce au auzit ce au scandat cei 40.000 de români prezenți la România - Ucraina 3-0

Live Text Portugalia - Cehia 0-0, ACUM pe digisport.ro. Cristiano Ronaldo a ratat cele mai importante ocazii

Doi români au reușit să cucerească până și un antrenor din Premier League: "Fantastici!"

Ucrainenii au reacționat după ce Gică Hagi a spus că România va bate și Belgia: "Maradona aberează!"

E gata! Și fratele lui Kylian Mbappe pleacă de la PSG: ”Mulțumesc și la revedere!”

Dan Petrescu, mesaj clar pentru conducerea CFR-ului: ”Nu pot să spun că am echipa pe care mi-o doresc!”

Dan Petrescu a spus ce va face România cu Ucraina, în primul meci la EURO: "Ăsta e adevărul!"

PEROZCe i-a spus prințul George lui Kate Middleton, la Trooping the Colour. Remarca adorabilă dezvăluită de un expert în citirea pe buze

FILM NOWDaniel Radcliffe, apariție rară pe covorul roșu alături de iubita lui. Actorul din „Harry Potter” și Erin Darke sunt împreună de 12 ani

Avertismentul pe care i l-a transmis Răzvan Lucescu lui Neil Lennon înaintea debutului la Rapid citeşte ştirea pe Prosport.ro

Calcule infernale pentru optimi la Euro 2024. ”Balaurii” care pot ieși în calea României citeşte ştirea pe ziare.com

România, o țară falimentară. Firmele îngropate de autorități prin taxe și impozite, recordul ultimilor 12 ani citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Anna Lesko, trup de zeiță într-un costum de baie minuscul. Fanii: „Perfectă, nimic în plus!”