Imagine de după Elveția - România / Foto: Profimedia

Cum ne-au numit elvețienii după meciul de la Lucerna și imaginile surprinse la final, pe teren

20.06.2023, 08:14
  • Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

România a reușit să obțină un egal nesperat contra Elveției, scor 2-2, în cadrul etapei cu numărul 4 din grupele pentru calificarea la EURO 2024.

Elveția - România 2-2 | Jurnaliștii elvețieni ne-au numit "vampiri": "S-au hrănit cu sângele nostru!"

Gazdele au condus cu 2-0 la pauză, după dubla lui Amdouni, însă "Tricolorii" au revenit și au egalat grație reușitelor lui Valentin Mihăilă, din minutele 89 și 90+2.

Jurnaliștilor elvețieni nu le-a venit să creadă la ce au asistat în confruntarea de la Lucerna. La final, jucătorii lui Murat Yakin nu știau ce "i-a lovit" (FOTO în galeria de mai sus).

"Șoc național în preliminariile pentru Campionatul European. Se simte ca o înfrângere! Incredibil! Elveția a dominat o lungă perioadă și a fost mai bună mult timp. Am condus la două goluri diferență și am ratat în ultimele secunde o victorie pe care n-ar fi trebuit niciodată să o ratăm.

Cu România a fost altfel decât cu Andorra. Jokerul Mihăilă a înscris în minutul 89 pentru 1-2, când Freuler a adormit. Apoi, jucătorii din Carpați ne-au 'supt sângele'. Iar noi i-am ajutat să o facă.

Mai întâi Murat Yakin a făcut schimbările pregătite, chiar dacă scorul se făcuse 1-2. Apoi, Schar și Akanji au arătat mizerabil pe un contraatac al României care nu ar fi trebuit să aibă loc. Yann Sommer a lăsat colțul scurt liber. Nesiguranță totală.

Finalul a fost și mai nebun! Bislimi a lovit bara, în prelungiri. Apoi, Olaru a fost faultat la centrul terenului. Altfel, scăpa singur cu Sommer. Nebunie! Ceea ce la pauză părea minunat a fost risipit. Pentru că vampirii au luptat și au revenit în joc pe final, când s-au hrănit cu sânge elvețian. La început, vampirul a fost elvețianul Zeki Amdouni, care i-a înțepat pe români de două ori înainte de pauză.", au scris jurnaliștii de la Blick.

FOTO Valentin Mihăilă, în lacrimi

Din cauza accidentării, Valentin Mihăilă a început să plângă după meci, după cum se poate vedea în galeria FOTO de mai jos.

VIDEO Elveția - România 2-2

Datorită punctului obținut nesperat în Elveția, România rămâne pe locul doi al Grupei I la finalul etapei a patra, cu opt puncte, două sub liderul Elveția și unul peste Israel, care pare că a rămas singura contracandidată la poziția a doua, care duce la EURO 2024.

• Valentin Mihăilă a egalat în Elveția, cu goluri marcate în minutele 89 și 90+2, din pasele lui Olimpiu Moruțan

România, pe locul 2 după 4 etape

În aceeași rundă a patra, Israel a învins-o pe Andorra, 2-1.

În al treilea meci al grupei a fost înregistrată o surpriză, Belarus - Kosovo 2-1, rezultat în urma căruia echipei cu care România a terminat la egalitate acum trei zile i-au scăzut mult șansele să obțină locul doi în grupă.

Kosovo are doar trei puncte după patru runde, la fel ca Belarus, în timp ce ultima clasată din Grupa I rămâne Andorra, cu un singur punct.

Etichete: romania , elvetia , euro 2024

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de la Eurovision 2024, scrie The Independent.

FCSB a primit o lovitură chiar în seara în care a sărbătorit titlul! Ce se întâmplă în UEFA Champions League

Foto ”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală

Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare

Video Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare

Exclusiv Viitorul antrenor al lui Dinamo, anunțat în direct

Foto Brutal! Adrian Mititelu a dat afară, în doar câteva ore, șase jucători și un antrenor de la FCU Craiova

Marius Șumudică, dispus să antreneze un an gratis la Rapid: ”Aș vrea să demonstrez ce pot face căpriorii”

Concluzia categorică a lui Pep Guardiola, înaintea duelului cu Tottenham, echipa lui Radu Drăgușin: ”Este evident”

Dani Coman s-a răzgândit și este așteptat să semneze: ”Este adevărat!”

Un titular de la Real Madrid a primit o veste la care nu s-a așteptat, după ce ”Galacticii” au ajuns în finala UCL

Victorie! Naționala de handbal masculin a României, la doar un pas de Mondial după 31-30 cu Cehia

PEROZIrina Shayk, apariție surprinzătoare după ce a făcut furori la MET Gala 2024. Cum a fost fotografiată pe străzile din New York

FILM NOWCameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill

Primele două transferuri de la Mititelu: Bauza, la CFR sau Rapid, și Baeten, la FCSB! citeşte ştirea pe Prosport.ro

Gest bădărănesc al lui Florinel Coman după ce a fost scos de pe teren. Cum se justifică fotbalistul citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fosta lui Dorian Popa, fana ținutelor care-i arată formele voluptoase și bronzul. Babs, în fustă minusculă sau rochie cu spatele gol