Foto ”Like father, like son!” UEFA îl elogiază pe Ianis Hagi, după debutul României la EURO 2019

19.06.2019, 09:56
  • SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

România - Croația 4-1. Cu Ianis Hagi la timonă, tricolorii mici au făcut spectacol în meciul de debut la EURO 2019. Evoluția avută de fiul lui Gică Hagi nu a trecut neobservată de cei de la UEFA, care l-au elogiat pe ”decarul” lui Rădoi.

UEFA l-a comparat pe Ianis Hagi cu tatăl său și a titrat ”Like father, like son”, după golul marcat de ”decarul” echipei noastre. Hagi junior a înscris în minutul 14 al meciului cu Croația, reușind să ducă scorul la 2-0.

Aflat în tribună, Gică Hagi s-a bucurat alături de suporterii români, pentru reușita fiului său.

EURO 2019 | Ianis Hagi îi calcă pe urme lui Gică Hagi

Ianis Hagi îi calcă pe urme tatălui său. 18 iunie va rămâne o dată specială în familia Hagi, din punct de vedere sportiv. Căpitanul celor de la Viitorul a marcat la meciul de debut la EURO 2019, fix la 25 de ani după ce Gică Hagi înscria la meciul de debut al României la World Cup 1994.

Atunci ”Regele” reușea să marcheze o bijuterie de gol în victoria obținută de tricolori în fața Columbiei, în ceea ce avea să devină cel mai reușit turneul final al României de până în prezent. După acel campionat mondial, Hagi și compania au fost numiți ”Generația de Aur” a fotbalului românesc. Interesant este că despre tricolorii mici care participă în această vară la EURO 2019 se spune că sunt urmașii ”Generației de Aur”.

EURO 2019 | Cum a marcat Ianis Hagi golul cu Croația

În minutul 14 al meciului, Pușcaș a câștigat un duel la cap cu portarul advers, care a ieșit greșit, a trimis mingea spre poarta, dar fundașii Croației au reușit să respingă de pe linie porții. Mingea a revenit în careul de 16 metri, iar Ianis Hagi a fost pe fază și a reușit să înscrie golul doi al naționalei noastre în meciul de debut de la EURO 2019.

Celelalte goluri ale tricolorilor au fost marcate de Pușcaș, în minutul 11, Băluță, în minutul 66, și Petre, în minutul 93. Pentru croați a înscris Vlasic în minutul 18.

Cum a marcat Gică Hagi golul cu Columbia

Pe 18 iunie 1994, România debuta la turneul final din America cu o victorie în fața Columbiei. Tricolorii s-au impus atunci cu 3-1, prin dubla lui Răducioiu și golul de generic al lui Gică Hagi. În minutul 34 al întâlnirii, ”Regele” combină cu Dorinel Munteanu și șutează de la aproximativ 30 de metri, lateral stânga, reușind să înscrie unul dintre cele mai frumoase goluri din istorie.

Etichete: hagi , gica hagi , uefa , ianis hagi , hagi romania , gol hagi , gol ianis

După ce a câștigat 1 milion $ la loterie, o femeie s-a gândit să mai joace un bilet și a avut o surpriză neașteptată

O femeie care a câștigat 1 milion de dolari la loterie s-a decis după câteva săptămâni să își mai încerce încă o dată norocul și a mai jucat un bilet. A avut parte de o surpriză de proporții.

Femeia care l-a refuzat pe ”Dumnezeu” e cu 11 ani mai în vârstă decât iubitul ei: ”A renunțat la tot pentru mine”

Foto Are 38 de ani și a iscat multe discuții după ce s-a aflat ce dietă ține. ”N-ar trebui să te lauzi cu asta”

Exclusiv ”Dacă mă cheamă Gigi Becali și-mi dă 35.000 €, aș zice NU”. A câștigat 4 trofee cu FCSB, dar nu vrea să revină

Foto După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

După ce Drăgușin a fost ”uitat” pe bancă 5 meciuri la rând, englezii au răbufnit

Video Exclusiv A intrat în direct la TV și a recunoscut. Dan Petrescu îl vrea președinte la CFR Cluj

”De ce FCSB?”. Marius Ștefănescu, enigmatic: ”Ce să fac, să mă pun rău cu patronul?”

La șase zile după ce a câștigat titlul, Darius Olaru a spus de la cine a primit cel mai emoționant mesaj

Ce concluzie a tras Gică Hagi, după 1-4 cu Sepsi: ”Gol pe centru ca la copii”. Precizarea făcută de ”Rege”

Oficial Vestea primită de România: UEFA a luat decizia înainte de EURO 2024

Rangers i-a decis soarta lui Ianis Hagi! Informația venită din Scoția: ”Legăturile sunt arse”

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOW"A fost un dezastru. Lui Dwayne nu-i păsa deloc". The Rock ar fi întârziat deseori și 7-8 ore la filmările de la "Red One"

Adrian Șut, poate fi primul transfer de milioane pe care Gigi Becali îl face! Clubul de tradiție din Spania vrea să-l cumpere citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place