Imagine din meciul Cehia - Danemarca / Foto: Getty Images.

03.07.2021, 20:55
  • EHF European League: Skjern - Dinamo, marți, 19:45, DGS 3

• Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid, marți, 22:00, DGS 1

Danemarca a câștigat cu 2-1 meciul cu Cehia din sferturile EURO 2020 și s-a calificat în semifinalele competiției.

Danezii au deschis scorul repede, prin Delaney, care a reluat cu capul o minge centrată din corner. Tot danezii au avut ocaziile periculoase și au reușit să ducă scorul la 2-0 înainte de pauză.

Cehia - Danemarca 1-2. Nordicii se califică în semifinalele EURO 2020

Maehle a centrat superb în careu, cu exteriorul și Dolberg a punctat din alunecare.

În partea secundă, Patrik Schick a redus din diferență cu o reluare din prima din interiorul careului, dar Cehia nu a mai reușit să revină. Tot danezii puteau face 3-1. Poulsen și Maehle s-au întrecut în ratări la poarta lui Vaclik.

Nordicii și-au asigura participarea în semifinale, unde vor întâlni învingătoarea dintre Anglia și Ucraina. În cealaltă semifinală se vor înfrunta Italia și Spania.

Cehia - Danemarca 1-2

Echipele:

• Cehia: Vaclik - Coufal, Celustka, Kalas, Boril - Holes (Kankto 46), Soucek - Masopust (Krmencik 46), Barak, Sevcik  (Darida 79)- Schick (Vydra 79)
    Rezerve: Mandous, Koubek, Kaderabek, Brabec, Zima, Kral, Pekhart, Pesek
  • Danemarca: Schmeichel - Christensen (Andersen 81), Kjaer, Vestergaard - Stryger (Wass 71), Hojbjerg, Delaney (Jensen 81), Maehle - Braithwaite, Dolberg (Poulsen 59), Damsgaard (Norgaard 59)
    Rezerve: Lossl, Ronnow, Skov, Skov Olsen, Jorgensen, Wind, Cornelius

Minutul 90+6: Final de meci!

Minutul 82: Maehle, ocazie imensă! Acesta intră în careu, șutează cu latul, dar Vaclik reușește să resping cu piciorul în corner.

Minutul 79: Din nou Poulsen! Șutul său de la marginea careului este deviat în corner de Vaclik.

Minutul 69: Poulsen trage pe jos din afara careului, dar mingea este reținută de Vaclik.

Minutul 49: GOOOL Cehia! Schick reia din prima o minge centrată în careu, de lângă Vestergaard, și îl învinge pe Schmeichel.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+3: Final de primă repriză!

Minutul 41: GOOOL Danemarca! Maehle centrează în careu, Dolberg, aflat în careu, reia din alunecare și îl învinge pe Vaclik.

Minutul 37: Danezii continuă să atace! Vaclik reușește să respingă o minge expediată de Damsgaard.

Minutul 27: Braithwaite intră în careu de pe partea stângă, încearcă un șut la colțul scurt, dar nu nimerește spațiul porții.

Minutul 13: Ocazie mare pentru Danemarca! Damsgaard scapă spre poartă, reușește să ”înțepe” mingea, care-l depășește pe portarul Vaclik, dar mingea nu ajunge în poartă și este preluată de fundașii cehi.

Minutul 5: GOOOL Danemarca! Delaney deschide scorul după ce reia cu capul o minge centrată din corner. Acesta este scăpat din marcaj de defensiva cehă.

Minutul 1: Fluier de start!

Danemarca ratase calificarea, dar a primit un wild card din partea UEFA după ce ex-Iugoslavia a fost exclusă din cauza războaielor interne din acei ani. Turneul european din Suedia a fost ultimul la care au participat opt echipe şi la care s-au acordat doar două puncte pentru victorie.

”Danemarca are o națională tare, puternică, care dezvoltă un joc cu un stil similar ca al nostru. Le lipsesc unii jucători, dar au rezerve bune și calitatea va fi aceeași”, a spus Jaroslav Šilhavý, selecționerul Cehiei.

În schimb, Kasper Hjulmand, selecționerul Danemarcei, crede că este momentul nordicilor de a mai spera la o nouă surpriză europeană.

”Oriunde mă uit, văd ceva care mă motivează. Vom juca pentru toată Danemarca și avem un vis: să câștigăm ceva și să inspirăm și să bucurăm oamenii”, a spus Hjulmand.

Cehia - Danemarca, 19:00, LIVE TEXT | Echipele probabile

Cehia: Vaclik - Coufal, Celustka, Kalas, Boril - Holes, Soucek - Masopust, Barak, Sevcik - Schick
Selecționer: Jaroslav Šilhavý

Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard - Wass, Hojbjerg, Delaney, Maehle - Braithwaite, Dolberg, Damsgaard

Marţi 6 iulie

• semifinala 1: Belgia/Italia - Elveţia/Spania (22:00, Londra)

Miercuri 7 iulie

• semifinala 2: Ucraina/Anglia - Cehia/Danemarca (22:00, Londra)

Duminică 11 iulie

• câştigătoarea semifinalei 1 - câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra)

Etichete: jaroslav silhavy , cehia danemarca , kasper hjulmand , program sferturi euro 2020 , program semifinale euro 2020

O olandeză cu depresie va fi eutanasiată, pentru că „nu mai poate face față”. Are doar 28 de ani

O olandeză de 28 de ani, sănătoasă din punct de vedere fizic, a decis să fie eutanasiată, pentru că - spune ea - nu mai poate lupta cu depresia, autismul și cu tulburarea Borderline.

Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor

Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova

A făcut 5-4 în minutul 90+5 și a scris istorie! Echipa care, după 121 de ani, va juca în premieră în cupele europene

”Tatăl meu `a explodat`!” Fiica unui antrenor a spus totul: ”Eram minoră și e o infracțiune”. Cu ce se ocupă tânăra

Au mers la teatru, dar comportamentul lor a fost inacceptabil! Spectatorii au cerut să fie dați afară: ”Erau chiar lângă noi”

Foto ”Cel mai bun! Îți ziceam și nu credeai”. MM Stoica, dat pe spate de un fotbalist de la FCSB