OUT înainte de EURO 2024: ”Leziune a ligamentului încrucișat anterior”
Agentul lui Dennis Man, anunț clar despre transferul la Borussia Dortmund
News Alert Daniel Niculae, urmărit penal în ”Dosarul Pyro”. Ce acuzații i se aduc președintelului de la Rapid
Fotbal Club

02.07.2021, 23:55

Italia a câștigat meciul cu Belgia din sferturile EURO 2020, scor 2-1, și s-a calificat în semifinale, unde va întâlni Spania.

Belgium v Italy - UEFA Euro 2020: Quarter-final
Imagine din meciul Italia - Belgia / Foto: Getty Images.
  • SuperLiga: Dinamo - Voluntari, vineri, 20:00, DGS 1

• La Liga: Real Sociedad - Real Madrid, vineri, 22:00, DGS 2

Italia a avut primele ocazii periculoase și a reușit chiar să înscrie, prin Chiellini, dar reușita a fost anulată cu VAR, pentru ofsaid. A venit replica belgienilor. De Bruyne și Lukaku l-au pus, pe rând, la încercare pe Donnarumma. Italienii au fost cei care au înscris în minutul 30.

Belgia - Italia 1-2. ”Squadra Azzurra” trece de naționala lui De Bruyne și Lukaku și se califică în semifinale

Barella a profitat de o neatenție în defensiva belgienilor și a punctat cu un șut puternic. Insigne a făcut 2-0 cu un șut superb din afara careului în minutul 44.

Belgienii au redus din diferență în prelungirile primei părți. Doku a obținut un penalty, transformat de Lukaku. După pauză, Belgia a forțat golul egalizator prin vedetele Lukaku și De Bruyne, dar nu a reușit să-l învingă din nou pe Donnarumma și meciul s-a încheiat cu victoria Squadrei Azzurra, 2-1.

Belgia - Italia 1-2

Echipele de start:

• Belgia: Courtois - Alderweireld, Vermaelen, Vertonghen - Meunier (Chadli 69), Witsel, Tielemans (Mertens 69), T.Hazard - De Bruyne, Doku - Lukaku
    Rezerve: Kaminski, Sels, Boyata, Carrasco, Denayer, Dendoncker, Benteke, Batshuayi, Trossard, Praet
  • Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Spinazzola (Emerson 78) - Barella, Jorginho, Verratti (Cristante 74) - Chiesa (Toloi 90+1), Immobile (Belotti 74), Insigne (Berardi 78)
    Rezerve: Sirigu, Meret, Locatelli, Pessina, Acerbi, Bernardeschi, Bastoni

Minutul 90+7: Final de meci!

Minutul 84: Doku ia o acțiune pe cont propriu, trage cu piciorul stâng, dar mingea trece peste poarta lui Donnarumma.

Minutul 78: Pierdere mare pentru Italia lui Mancini! Spinazzola a cerut să fie schimbat după ce a încercat un sprint în banda stângă. După intervenția echipei medicale, acesta a fost luat cu targa.

Leonardo Spinazzola, luat cu targa de medici în Belgia - Italia / Foto: Getty Images.

Minutul 61: Ocazie mare pentru Belgia! De Bruyne trimite în fața porții, dar Spinazzola respinge în corner înainte ca mingea să fie reluată în poartă de Lukaku.

Minutul 47: Chiesa își încearcă norocul cu un șut din afara careului, dar alunecă și mingea trece pe lângă poarta lui Courtois.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45+1: Pauză!

Minutul 45+1: GOOOL Belgia! Lukaku trage pe centru și îl învinge pe Donnarumma.

Minutul 45: Penalty pentru Belgia! Arbitrul arată punctul cu var în urma unui duel dintre Doku și Di Lorenzo.

Minutul 44: GOOOL Italia! Insigne înscrie superb, cu dreptul, din afara careului.

Minutul 30: GOOOOL Italia! Barella intră în careu, trage puternic spre poarta adversă din partea dreaptă și îl învinge pe Courtois.

Minutul 26: Lukaku trage la colțul lung cu piciorul stâng, Donnarumma se întinde, respinge, iar Spinazzola trimite în corner.

Minutul 22: Ocazie mare ratată de belgieni! De Bruyne ia o acțiune pe cont propriu, șutează cu stângul, dar Donnarumma reușește să respingă în corner.

Minutul 13: Chiellini înscrie în urma unei centrări a lui Insigne, dar reușita este anulată pentru poziția de ofsaid în care se afla fundașul italian.

Minutul 1: Fluier de start!

Belgia și Italia s-au mai întâlnit de 22 de ori până acum, iar bilanțul este favorabil "Squadrei Azzurra", care a câștigat în 14 rânduri. Belgienii s-au impus doar de patru ori, iar alte patru partide s-au încheiat la egalitate.

Italy v Switzerland, Euro 2020, Group A, Football, Stadio Olimpico, Rome, Italy - 16 Jun 2021
Federico Chiesa la meciul Italia - Elveţia 3-0 / Foto: Profimedia

Belgia - Italia, ora 22:00 | Chiesa e anunțat titular. Revine Chiellini

Potrivit presei din Italia, Federico Chiesa va fi titular diseară, în locul lui Domenico Berardi.

Căpitanul Italiei, Giorgio Chiellini, este aşteptat să revină printre titulari la meciul cu Belgia, din sferturile de finală ale EURO 2020. Fundaşul central al lui Juventus, în vârstă de 36 ani, a părăsit terenul în timpul primei reprize a meciului cu Elveţia, din cadrul Grupei A la EURO 2020, după ce a suferit o leziune la coapsă.

În urma acelei accidentări, Chiellni a fost înlocuit în axul apărării Squadrei Azzurra cu Francesco Acerbi, care rămâne în continuare o opţiune viabilă pentru selecţionerul Roberto Mancini în vederea jocului cu belgienii.

Marţi seara, Chiellini a fost utilizat în axul apărării alături de Leonardo Bonucci, colegul său de la Juve, printre posibilii titulari, cu ocazia exerciţiilor tactice desfăşurate la centrul de pregătire al naţionalei Italiei de la Coverciano, unde s-a disputat şi un joc-şcoală.

Celălalt accidentat din lotul Italiei, Alessandro Florenzi, a reluat la rândul său antrenamentele, lucrând însă separat sub supravegherea unui preparator fizic. Florenzi a suferit o contractură musculară în cursul partidei de deschidere cu Turcia (3-0), fiind înlocuit la pauză.

Belgium v Portugal - UEFA Euro 2020: Round of 16
Kevin De Bruyne, accidentat în meciul Belgia - Portugalia, de la EURO 2020 / Foto: Getty Images

Belgia - Italia, LIVE TEXT, ora 22:00 | Probleme pentru Martinez

De partea cealaltă, Kevin De Bruyne e anunțat titular în formația lui Roberto Martinez, potrivit Sky Sports, deși de fotbalistul lui City a fost accidentat de portughezul Palhinha în partida din optimile de finală. Jurnalistul Joey Mancini susține că De Bruyne și Hazard vor fi doar pe banca de rezerve.

Selecționerul spaniol al Belgiei nu știe dacă va putea conta și pe Eden Hazard, accidentat și el în partida cu Portugalia.

Belgia - Italia, ora 22:00 | ECHIPE PROBABILE

Belgia: Courtois - Alderweireld, Vertonghen, Vermaelen - Meunier, Tielemans, Witsel, T.Hazard - De Bruyne, Lukaku, Carasco
Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chielini, Spinazzola - Verratti, Jorginho, Barrella - Chiesa, Immobile, Insigne

EURO 2020 | Rezultatele din optimi

În optimile de finală ale turneului final s-au înregistrat rezultatele:

• Ţara Galilor - Danemarca 0-4
  • Italia - Austria 2-1 (după prelungiri)

Vineri 2 iulie

• Elveţia - Spania (19:00, St Petersburg)
  • Belgia - Italia (22:00, Munchen)

Sâmbătă 3 iulie

• Cehia - Danemarca (19:00, Baku)
  • Ucraina - Anglia (22:00, Roma)

EURO 2020 | Programul semifinalelor

Marţi 6 iulie

• semifinala 1: Belgia/Italia - Elveţia/Spania (22:00, Londra)

Miercuri 7 iulie

• semifinala 2: Ucraina/Anglia - Cehia/Danemarca (22:00, Londra)

Duminică 11 iulie

• câştigătoarea semifinalei 1 - câştigătoarea semifinalei 2 (22:00, Londra)

Etichete: italia , euro 2020 , belgia , meciuri euro , belgia-italia , sferturi euro 2020 , belgia - italia live

„Nu e bine deloc”. Starea de sănătate a Regelui Charles s-ar fi înrăutățit. Palatul Buckingham actualizează planul pentru funeralii

Starea de sănătate a Regelui Charles, care se luptă cu cancerul, s-ar fi înrăutățit, fiind un motiv...

wanda5
Un fotbalist celebru și soția lui s-au lăsat filmați în duș. Imaginile au făcut înconjurul lumii

A venit răspunsul CNA, după sesizarea în care s-a cerut interzicerea alăturării numelui ”București” denumirii CSA Steaua
csa-steaua-fcsb
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece
Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
”Transferul” nemaiîntâlnit pregătit de Gigi Becali: ”Îi dau 500.000 € pentru 6 meciuri!”
gigi becali
Dan Șucu intervine ”în negocierile” dintre Rapid și Marius Șumudică. Mesaj pentru Daniel Niculae și Victor Angelescu?

4 jucători de la FCSB, OUT pentru derby-ul cu Farul Constanța
FOTBAL:FCSB-UNIVERSITATEA CRAIOVA, PLAY OFF SUPERLIGA SUPERBET (7.04.2024)
Dani Coman este așteptat să semneze: ”Va veni la noi!”
dani coman
Erik Ten Hag s-a săturat și a trecut la Planul B! Cu ce club vrea să semneze
FC Copenhagen v Manchester United, UEFA Champions League, Group A, Football, Parken Stadium, Copenhagen, Denmark - 08 Nov 2023
vincenzo italiano vanessa baleardi (12)
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Cere excluderea din competiție a cluburilor care nu au drept de promovare! „E jale! Să fie interzisă participarea”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
De unde vine expresia „ce sunt eu, Mafalda"? Personajul a fost considerat Nostradamus feminin
Ce nu ai voie să faci în faţa blocului primăvara. Intenţiile pot fi bune, dar primeşti amendă. Este interzis!
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Țările care vor avea câte CINCI echipe în UEFA Champions League! Una dintre ele poate trimite 10 formații în cupele europene
Das Logo der UEFA Champions League mit dem Spielball. Fussball UEFA Champions League, Achtelfinale Rueckspiel: Real Madr

Șase lucruri prin care trece o persoană aflată pe patul de moarte, cu puțin înainte să se stingă. O asistentă a explicat fenomenele stranii
Cum arată cu adevărat o furnică. Fotografia care a cucerit internetul: „E incredibil! Pare un monstru”