Alvaro Morata, dezamăgit la meciul Spania - Polonia / Foto : Getty Images

19.06.2021, 23:30
  • La Liga: Real Madrid - Alaves, marți, 22:30, DGS 2

• Premier League: Tottenham - Manchester City, marți, 22:00, DGS 1

Spania și Polonia au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul din Grupa E a Campionatului European.

Ibericii rămân fără victorie la EURO 2020, după un meci pe care l-au dominat fără să strălucească pe teren.

Din nou titular, Alvaro Morata nu a dezamăgit și a deschis scorul în minutul 25 după o acțiune a lui Gerard Moreno.

A fost însă nevoie de VAR pentru validarea golului deoarece asistentul semnalizase o poziție de ofsaid.

Lewandowski putea egala înainte de pauză după ce șutul lui Swiderski a zguduit bara, dar s-a revanșat înminutul 54 când l-a învins pe Unai Simon cu o lovitură de cap.

Trei minute mai târziu, Gerard Moreno a dost faultat în careu și Orsato a acordat lovitură de la 11 metri după consultarea VAR.

Tot atacantul lui Villarreal a vrut să transforme, dar a nimerit bara.

Furia Roja a pus presiune până la final, dar nu a mai putut modifica tabela.

În ultima rundă, pe 23 iunie, Spania va întâlni Slovacia, iar Polonia va juca contra Suediei.

UPDATE Minutul 90+5 : Final de partidă. Spaniolii au pus presiune, dar fără succes.

UPDATE Minutul 79: Panică în careul polonezilor după o neînțelegere între portarul Sczeszny și fundași. Ferran Torres nu poate profita, apoi Morata încearcă să înscrie, dar este blocat de Bereszynski.

UPDATE Minutul 57: Gerard Moreno ratează un penalty scos tot de el! Mingea întâlnește bara! Apoi Morata reia fără să cadreze.

Decizia lui Orsato a venit după consultarea VAR, iar reluările arată că Moder l-a călcat în careu pe jucătorul lui Villarreal.

UPDATE Minutul 55: Kacper Kozlowski (17 ani și 246 de zile) a devenit cel mai tânăr jucător din istoria EURO! A intrat în locul lui Klich și a doborât recordul stabilit acum 6 zile de englezul Jude Bellingham.

UPDATE Minutul 54 : GOOOL Polonia!!! Robert Lewandowski înscrie cu o lovitură de cap plasată.

UPDATE Minutul 46 A început partea secundă.

UPDATE Minutul 45+2 Se încheie prima repriză.

UPDATE Mnutul 43 : Dublă ocazie pentru polonezi! Șutul lui Swiderski de la 20 metri nimerește bara, apoi Lewandowski nu poate profita și-l ia la țintă pe Unai Simon.

UPDATE Minutul 26 : GOOOL Spania!!! Alvaro Morata deschide scorul cu o reluare din 6 metri. Golul a fost inițial nevalidat pe motiv de ofsaid, dar decizia a fost întoarsă după consultarea VAR.

A fost golul cu numărul 20 marcat de Morata pentru Furia Roja.

UPDATE Minutul 6: Polonia are prima ocazie la șutul periculos al lui Klich care trece puțin peste transversală.

UPDATE Minutul 1 A început partida de la Sevilla.

Echipele de start:

Spania: Unai Simon - Marcos Llorente, Laporte, Pau Torres, Jordi Alba - Rodri, Koke, Pedri - Dani Olmo, Gerard Moreno, Morata.

Polonia: Szczęsny - Bereszynski, Glik, Bednarek - Jozwiak, Moder, Klich, Zielinski, Puchacz - Lewandowski, Swiderski.

Naționala lui Luis Enrique caută prima victorie la EURO 2020, după ce în prima etapă a remizat, scor 0-0, cu Suedia. Nordicii au învins Slovacia cu 1-0, într-o partidă disputată vineri, și conduc în classamentul Grupei E, cu 4 puncte.

Spaniolii au primit o veste excelentă în această săptămână: căpitanul Sergio Busquets și-a revenit, după ce a fost infectat cu noul coronavirus. Mijlocașul Barcelonei are șanse să fie pe teren chiar din startul partidei din această seară, cu Polonia.

Busquets a fost testat pozitiv la noul coronavirus pe 6 iunie, cu cinci zile înainte de startul EURO 2020 (11 iunie - 11 iulie) şi a părăsit echipa într-o ambulanţă. În izolare, fără simptome, mijlocaşul catalan a urmat un program special individualizat pentru a rămâne în formă până la vindecare, conform selecţionerului Luis Enrique. Cazul lui Busquets a bulversat ultimele preparative ale Spaniei, care a trebuit să-şi izoleze jucătorii şi să efectueze teste suplimentare.

Un alt internaţional spaniol, Diego Llorente, a fost testat iniţial pozitiv, dar testele următoare au ieşit negative şi s-a alăturat echipei la finele săptămânii trecute.

Față de prima partidă, cu Suedia, Luis Enrique se gândește să mai facă o schimbare, pe lângă titularizarea lui Busquets în locul lui Rodri. Ferran Torres ar putea fi trecut pe bancă, iar locul său în garnitura de start ar urma să fie luat de Gerard Moreno.

EURO 2020 | Spania - Polonia LIVE TEXT | Ce spune Luis Enrique

Selecționerul Spaniei, Luis Enrique, încă speră la primul loc în Grupa E.

"Nu-mi voi schimba planul. Vom încerca să jucăm în aceeaşi manieră la fiecare meci. Vom fi pregătiţi să jucăm cel mai bun fotbal al nostru, chiar dacă sunt întotdeauna lucruri de îmbunătăţit. Acesta va fi obiectivul nostru pentru următorul meci. Dar acesta a fost un meci pe care l-am fi putut pierde dacă aveam ghinion. Ne mai rămân două meciuri în grupă şi aspirăm să terminăm primii. Dar dacă nu vom reuşi, vom încerca să fim pe locul 2 şi dacă nici aşa, atunci cea mai bună a treia echipă pentru a ne califica în faza următoare. Dar fotbalul este foarte indecis", a afirmat Luis Enrique.

"Toţi jucătorii care au intrat pe teren au adus ceva. Fie prospeţime, fie iniţiativă... Referitor la Alvaro (Morata), am văzut că au existat critici la adresa lui, dar eu reţin repriza secundă, când am văzut suporterii încurajându-l şi strigând numele său. Treaba mea în calitate de antrenor este să-mi protejez jucătorii şi sunt foarte mulţumit de reacţia publicului în repriza secundă (Morata a fost fluierat în debutul meciului, n. red.). Pentru mine, el a făcut un meci bun, doar că nu a reuşit să înscrie", a adăugat selecţionerul.

EURO 2020 | Spania - Polonia LIVE TEXT | ECHIPELE PROBABILE

Spania: Simón - Azpilicueta, Laporte, Pau Torres, Alba; - Llorente, Busquets/Rodri, Pedri - Gerard Moreno, Morata, Olmo

Selecționer: Luis Enrique

Polonia: Szczęsny - Bereszyński, Glik, Bednarek - Jóźwiak, Moder, Linetty, Rybus - Klich, Zieliński - Lewandowski

• Slovacia - Spania (19:00, Sevilla)
  • Suedia - Polonia (19:00, St Petersburg)

Etichete: spania , polonia , meciuri euro 2020

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de la Eurovision 2024, scrie The Independent.

Foto ”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală

Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare

Exclusiv Anamaria Prodan, toate detaliile despre nunta cu Gavril. Cine va cânta și unde se va organiza

E gata! Tottenham a spus ”DA” și fundașul central va pleca la vară

E gata: primul transfer al FCSB-ului! Ce salariu va primi jucătorul

Exclusiv Ilie Dumitrescu nu are niciun dubiu: ”E cel mai bun din România”

Exclusiv Marius Șumudică, considerat "soluția ideală pentru Rapid"

Sergio Ramos e așteptat să semneze: negocieri avansate cu o echipă care nu există!

OUT! Gică Hagi a anunțat că-l dă afară pe cel mai bine plătit jucător de la Farul. Lovitură și pentru FCSB

Românul căpitan de la Real Madrid a ales naționala Spaniei, iar acum a venit explicația

Foto Românul căpitan de la Real Madrid a fost convocat la naționala Spaniei și a luat decizia

PEROZIrina Shayk, apariție surprinzătoare după ce a făcut furori la MET Gala 2024. Cum a fost fotografiată pe străzile din New York

FILM NOWCameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill

Nicolae Dică, varianta principală pentru a-i lua locul lui Gică Hagi la Farul Constanța, dacă ”Regele” acceptă oferta! citeşte ştirea pe Prosport.ro

WTA Roma: cum s-a terminat disputa dintre Danielle Collins și Irina Begu, după ce românca a salvat cinci mingi de meci citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fosta lui Dorian Popa, fana ținutelor care-i arată formele voluptoase și bronzul. Babs, în fustă minusculă sau rochie cu spatele gol