Jonathan Kodija, autor al unei duble în Aston Villa - Liverpool / Foto: Getty Images

Video Aston Villa - Liverpool 5-0 | ”Cormoranii”, umiliți în Cupa Ligii Angliei! Klopp și vedetele au lipsit

17.12.2019, 22:54
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Liverpool a trimis pe teren tineretul, în deplasarea cu Aston Villa din sferturile de finală ale Cupa Ligii, pentru că vedetele, în frunte cu Jurgen Klopp, se află la Mondialul cluburilor. În aceste condiții, ”cormoranii” au făcut doar act de prezență și au fost umiliți.

Primele ocazii le-au aparținut, surprinzător, oaspeților, care au avut în teren o echipă cu o medie de vârstă de 19 ani și jumătate. Conor Hourihane a dat semnalul ofensivei pentru Villa: a deschis scorul din lovitură liberă, după care ”cormoranii” au mai încasat o lovitură. Boyes a deviat mingea în propria-i poartă și era deja 2-0 din minutul 17!

Aston Villa - Liverpool 5-0 | Puștiul Kelleher a salvat-o pe Liverpool de alte goluri

Până la pauză s-a remarcat și ivorianul Kodjia, care a înscris într-un meci oficial pentru echipa de club, după o pauză de 7 luni. Imediat a făcut și dubla. Tabela a ”înghețat” aproape toată repriza secundă. Aflat la primul meci pentru echipa mare, puștiul Kelleher a salvat-o pe Liverpool de alte goluri. Nu a mai avut însă replică în ultimele secunde, în fața lui Wesley, și s-a terminat 5-0 pentru Villa.

VIDEO cu rezumatul partidei Aston Villa - Liverpool 5-0

LIVE VIDEO&SCORE

Min. 90+3 - FINAL!

Min. 90+2 - GOOOL VILLA: 5-0, WESLEY! Brazilianul, intrat după pauză, a stabilit scorul final cu un șut la colțul lung, după ce a scăpat singur cu portarul

Min. 46- A început repriza a doua

Min. 45 - GOOOL VILLA: 4-0, KODJIA! Atacantul lui Villa a izbutit dubla, pe final de repriză

Min. 37 - GOOOL VILLA: 3-0, KODJIA! Contraatac-școală al gazdelor, finalizat cu un gol elegant.

Min. 17 - GOOOL VILLA: 2-0, BOYES - AUTOGOL! El Mohamady a vrut să centreze de pe dreapta, numai că Boyes a deviat nefericit iar mingea a luat o traiectorie de eurogol!

Min. 14 - GOOOL VILLA: 1-0, HOURIHANE! Mijlocașul a deschis scorul, cu șansă, dintr-o lovitură liberă, lateral dreapta

Min. 1 A început partida.

”Cormoranii” trec printr-o situație ciudată, fiind nevoiți să joace marți în Carabao Cup cu Aston Villa și miercuri cu Monterrey în cadrul Campionatului Mondial al Cluburilor. În altă ordine de idei, Jurgen Klopp s-a văzut pus în situația de a se deplasa la Doha cu majoritatea titularilor, iar meciul cu Aston Villa să fie jucat de echipa U23 a clubului.

Neil Critchley: ”Jurgen va fi în contact cu noi”

”Sunt sigur că Jurgen va fi în contact cu noi. El are un interes foarte mare pentru jucătorii tineri. Va urmări meciul cu mare interes”, a spus Neil Critchley, antrenorul echipei U23 a celor de la Liverpool.

Potrivit englezilor de la Mirror, acesta a primit un mesaj clar de la antrenorul Jurgen Klopp, înainte de duelul de pe Anfield cu Aston Villa, probabil cel mai important test pentru tinerii ”cormorani”: ”Joacă în stilul lui Liverpool”.

De partea cealaltă, Aston Villa vine după trei eșecuri consecutive în Premier League. Echipa pregătită de Dean Smith vrea să profite de situația în care se află Liverpool și să meargă mai departe în Carabao Cup.

• În optimi, Aston Villa a trecut de Wolverhampton, scor 2-1.

Echipele de start:

Aston Villa: Nyland - Elmohamady, Chester, Konsa, Taylor - Lansbury, Douglas Luiz - Jota, Hourihane, Trezeguet - Kodjia
Liverpool: Kelleher - Hoever, Van den Berg, Boyes, Gallacher - Kane, Chirivella, Christie - Davies - Elliott, Hill, Longstaff

Etichete: liverpool , aston villa , carabao cup

Un italian și-a adunat toate lozurile necâștigătoare cumpărate de-a lungul vieții și a calculat câți bani a pierdut

Un italian din Brescia, care a colecționat toate lozurile necâștigătoare pe care le-a cumpărat de-a lungul vieții, a calculat câți bani a pierdut și vrea astfel să contribuie la creșterea gradului de conștientizare asupra pericolului pe care îl reprezintă dependența față de jocurile de noroc.

Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Video Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”

”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”

Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB

”Tatăl meu `a explodat`!” Fiica unui antrenor a spus totul: ”Eram minoră și e o infracțiune”. Cu ce se ocupă tânăra

Video Scene reprobabile în Giulești! Paul Iacob a sărit la bătaie cu un suporter

Ce concluzii au tras Andrei Ivan și Nicușor Bancu, după victoria cu Rapid din Giulești

Foto Clasamentul play-off-ului SuperLigii, după etapa a 7-a: FCSB, campioană! Universitatea Craiova și CFR Cluj, pe podium

Video Rapid - Universitatea Craiova 1-2. Oltenii au dat lovitura în prelungiri! Giuleștenii, fără victorie în play-off

Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor

E gata! Înlocuitorul lui Jurgen Klopp la Liverpool a semnat

PEROZAre 77 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în rochii mulate: „Sunt criticată zilnic pentru felul în care mă îmbrac”

FILM NOWSofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger

Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant citeşte ştirea pe Prosport.ro

Cum vrea Sorana Cîrstea s-o egaleze pe Simona Halep: ”Ea a câștigat deja, m-ar putea lăsa să câștig eu” citeşte ştirea pe ziare.com

O nouă monedă în România, bani noi de la BNR. Ce valoare are, cu ce ocazie s-a lansat citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Mariah Carey, în cea mai scurtă rochie, pe tocuri, în Vegas. Artista a împlinit recent 55 de ani și e în formă maximă