Raul de Tomas a înscris în poarta lui Courtois la meciul Espanyol - Real Madrid / Foto: Getty Images

Video Espanyol - Real Madrid 2-1. Trupa lui Ancelotti bifează primul eșec din acest sezon din La Liga

03.10.2021, 19:17
  • Baraj SuperLiga: Dinamo - Csikszereda, luni, 20:00, DGS 1

• Serie A: Bologna - Juventus, luni, 21:45, DGS 2

Real Madrid a pierdut cu scorul de 1-2 în fața celor de la Espanyol în etapa a opta din La Liga. Până acum, echipa antrenată de Carlo Ancelotti câștigase cinci meciuri și bifase două remize.

Prima ocazie bună le-a aparținut madrilenilor în minutul 6. Karim Benzema și-a croit o ocazie frumoasă și a finalizat cu un șut bun la poartă, dar portarul Diego Lopez a intervenit salvator.

În minutul 17, Espanyol a deschis scorul prin golul marcat de Raul de Tomas. Acesta a ajuns la o minge trimisă în interiorul careului, a trimis foarte bine la poartă, iar Thibaut Courtois nu a mai putut face nimic.

Câteva minute mai târziu, Karim Benzema a șutat de la marginea careului, dar Diego Lopez a reușit o nouă intervenție de excepție.

În minutul 60, Alex Vidal a avut o acțiune splendidă de unul singur. Acesta a destrămat apărarea madrilenă și a finalizat cu un șut expediat din interiorul careului.

În minutul 68. Benzema a reușit să trimită balonul în poarta lui Diego Lopez, dar reușita jucătorului francez a fost anulată pe motiv de ofsaid.

Scorul a fost definitivat în minutul 71, atunci când Benzema și-a demonstrat încă o dată clasa și a pornit o acțiune individuală și a finalizat cu un șut superb.

VIDEO Rezumatul partidei Espanyol - Real Madrid

Espanyol - Real Madrid 2-1

Min. 90+5: Final de meci!

Min. 71: Gool Real Madrid! Karim Benzema reușește să înscrie un gol superb după o acțiune individuală, finalizată cu un șut cu piciorul drept.

Min. 60: Gool Espanyol! Alex Vidal sparge de unul singur defensiva lui Real Madrid și îl învinge pe Courtois!

Min. 18: Gool Espanyol! Raul de Tomas ajunge la balon în interiorul careului și șutează bine spre poartă. Courtois nu reușește să blocheze șutul.

Min 1: Începe meciul!

Real Madrid vine după eșecul neașteptat cu Sheriff Tiraspol, scor 1-2, în grupele Ligii Campionilor.

În LaLiga, 'galacticii' au cel mai bun atac, cu 21 de goluri marcate. Echipa pregătită de către Carlo Ancelotti a câștigat trei dintre cele patru meciuri jucate în deplasare.

Espanyol vine după eșecul cu Sevilla, scor 0-2, și are o singură victorie în acest sezon (1-0 acasă cu Alaves).

Real Madrid, fără eșec din ianuarie în LaLiga

• Real Madrid a câștigat 15 dintre ultimele 16 confruntări cu Espanyol, în toate competițiile.
  • Real Madrid este neînvinsă în ultimele 25 de meciuri în LaLiga.
  • Espanyol nu a reușit să câștige 16 dintre ultimele 17 meciuri în LaLiga.
  • Real Madrid nu a primit gol în 8 dintre ultimele 10 confruntări cu Espanyol, în toate competițiile.

La capitolul probleme de lot, Espanyol nu va putea conta pe Lllambrich, Puado, Olazabal, Calero și Herrera. De la Real Madrid vor absenta Ceballos, Bale, Marcelo, Mendy și Carvajal.

Espanyol - Real Madrid LIVE VIDEO, ora 17:15, în direct la Digi Sport 2. Echipele probabile

• Espanyol: Diego Lopez - Pedrosa, Gomez, Cabrera, Gil - Morlanes, Darder, David Lopez - Embarba, Tomas, Vidal.
  • Real Madrid: Courtois - Nacho, Alaba, Militao, Vazquez - Casemiro, Modric, Valverde - Rodrygo, Benzema, Hazard.

Etichete: real madrid , spania , espanyol , laliga

Starea președintelui iranian Raisi e „incertă” după ce elicopterul în care se afla s-a prăbușit. TV iraniană difuzează „rugăciuni”

Un elicopter care îl transporta pe președintele iranian Ebrahim Raisi „a aterizat forțat” duminică, informează presa iraniană preluată de Reuters. Căutări intense erau în desfăşurare duminică după-amiază în nord-vestul Iranului pentru a găsi elicopterul implicat într-un accident şi la bordul căruia pare că se aflau preşedintele Ebrahim Raisi şi ministrul de externe Hossein Amir-Abdollahian, în timp ce starea acestora încă nu este cunoscută şi televiziunea de stat de la Teheran difuzează rugăciuni, transmit agenţiile internaţionale de presă.

Foto Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Oficial Simona Halep, OUT! Fostul lider mondial a luat decizia

Foto "Dezgustător". Ce a făcut Tyson Fury, după ce a pierdut "Lupta Secolului" în fața lui Oleksandr Usyk

S-a supărat și nu mai semnează prelungirea cu Real Madrid! I-au promis un salariu uriaș și i-au garantat locul de titular

Dennis Man, gata să semneze "contractul carierei"! Fotbalistul a sosit în România

Live Video&Text Rapid - FCSB 0-0, ACUM, la Digi Sport 1. De 10 ani nu au mai câștigat roș-albaștrii în Giulești

Video ”Senzațional”! I-a luat pe toți prin surprindere: Jurgen Klopp: ”Am o idee”, iar ce a urmat va rămâne în istorie

Live Score Aris - PAOK 0-1, ACUM. Gooool PAOK! Zi decisivă pentru Răzvan Lucescu! Se joacă titlul în Grecia

Virgil van Dijk a fost copleșit de emoții după ultimul meci al lui Klopp pe banca lui Liverpool: ”E greu momentul!”

Lovitură primită de Real și Barcelona! Chelsea a transferat un tânăr de 17 ani, pentru 65.000.000€: ”Here we go!”

Cum a fost numit Florentino Perez de agentul lui Modric, după ce a luat decizia în cazul croatului

PEROZUn bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”

FILM NOWRegizorul "Mad Max", adevărul despre tensiunile dintre Charlize Theron și Tom Hardy: "Doi actori foarte diferiți"

Surpriză uriașă în lotul României la EURO 2024! Ce atacant le-a luat fața lui Louis Munteanu și Florin Tănase citeşte ştirea pe Prosport.ro

Caz șocant: Camila Giorgi e acuzată de furt! Fosta jucătoare de tenis a fugit cu mobila din casă și "a uitat" să achite chiria pe șase luni citeşte ştirea pe ziare.com

Doliu în sportul din România! A murit un mare campion, Sorin Pop avea 56 de ani citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine