Fotbaliștii lui Real Madrid, în timpul meciului cu Șahtior / Foto: Getty Images

Marcelo, Militao și Jovic nu au calitate de Liga Campionilor? Real Madrid, făcută praf după umilința cu Șahtior

22.10.2020, 08:55
  • Finala Champions League: Dortmund - Real Madrid, sâmbătă, 22:00, DGS 1

• Minifotbal: Romania - Polonia, duminică, 21:40, DGS 1

VIDEO Real Madrid - Șahtior 2-3 | Real Madrid a evoluat jalnic în fața celor de la Șahtior, mai ales în primele 45 de minute când a fost practic umilită de către gruparea ucraineană.

Presa din Spania a dat de pământ cu ”galacticii” lui Zidane și a decretat că Marcelo, Militao și Jovic, toți titulari, nu au calitate de Liga Campionilor.

Zinedine Zidane a închegat un prim 11 mai mult cu gândul la El Clasico, de sâmbătă, ora 17:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1, dar asta era să-l coste una dintre cele mai severe înfrângeri din istoria grupării blanco. Jurnaliștii de la Marca i-au analizat pe jucători, post cu post, și au tras și niște concluzii, pe alocuri dure.

Nu au calitate de Liga Campionilor! Analiza jucătorilor post cu post

1. Modric

Fără Toni Kroos, fostul mijlocaș al lui Tottenham Hotspur, nu a avut un punct de referință în mijlocul terenului și a rămas deseori ”fără busolă” fiind de multe ori departe de acțiune. A marcat, totuși, un gol cu o lovitură fantastică de la distanță, la începutul reprizei a doua.

1. Vincius

Introdus după pauză, a marcat la prima atingere a mingii și a readus-o pe Real Madrid în joc. A adus o dinamică în joc, genul de atacant imprevizibil, care și-a depus candidatura la titularizare.

1. Courtois

Prestația sub așteptări, lamentabilă pe alocuri a defensivei, nu i-a permis belgianului să se afirme. A reușit însă limitarea scorului. A avut o intervenție salvatoare în fața lui Tete, în repriza a doua, care le-a permis coechipierilor să mai spere măcar la un egal.

1. Valverde

A început meciul energic, cu dorință de afirmare, dar s-a pierdut pe parcurs, la fel ca și colegii săi. A marcat un gol, la 2-3, care însă a fost anulat corect pe motiv de ofsaid.

1. Mendy

Fundașul francez a fost singurul jucător care s-a descurcat cât de cât onorabil și a menținut un nivel ridicat față de evoluțiile sale anterioare. A inițiat sau a încercat să creeze și superioritate pe flancul drept.

1. Kroos

A fost introdus în repriza a doua în speranța creșterii calității la mijlocul terenului și a acurateții paselor sale, dar nu a putut face diferența.

1. Benzema

Introdus la pauză, pentru a revitaliza atacul, vârful francez a părut unul bont, incapabil să aducă ceva nou

1. Casemiro

Brazilianul a jucat în nota echipei, adică slab. A încasat și un cartonaș galben inutil pe finalul primei reprize.

1. Asensio

A început în forță, cu tupeu, dar s-a pierdut total după ce formația ucraineană s-a distanțat.

1. Zidane

A fost la un pas de un eșec umilitor care ar fi intrat în istoria neagră a Realului, dar a reușit ca la pauză, prin discuții și schimbări, să limiteze proporțiile dezastrului. ”Galacticii” au jucat altceva în repriza a doua și au fost aproape de a scoate o remiză.

1. Militao

El a fost cel care a greșit la toate cele trei goluri marcate de către Șahtior în prima repriză. Cel puțin la ultimul gol a gafat lamentabil

1. Rodrygo

Brazilianul a avut o campanie de debut fantastică în Liga Campionilor în mandatul trecut, dar a fost complet ineficient în prima repriză, fiind înlocuit la pauză.

1. Marcelo

Pe el nu se mai poate conta în apărare. Nu a reușit nici în repriza a doua, când Real a mai atac, să se afirme cu ceva măcar pe faza de atac.

1. Jovic

Zinedine Zidane încearcă să-i ofere mai multe șanse atacantului sârb, dar acesta nu s-a remarcat cu nimic în fața lui Șahtior.

1. Varane

În absența lui Sergio Ramos, internaționalul francez era de așteptat să conducă echipa, dar a făcut-o în cel mai rău mod posibil. Și-a marcat un autogol și a fost în afara fazei la golul marcat de Manor Solomon.

VIDEO cu rezumatul partidei Real Madrid - Sahtior 2-3

Etichete: real madrid , zidane , real madrid liga campionilor , real sahtior 2-3 video

Un cuplu de pensionari a vândut tot și a plecat într-o croazieră în jurul lumii. A constatat că e mai ieftin pe apă decât pe uscat

Un cuplu de pensionari a vândut tot pentru a porni într-o călătorie în jurul lumii cu o navă de croazieră. Grace și Jerry au făcut calculele și au constatat că nu e mai scump să trăiești pe o navă decât dacă ar fi continuat să locuiască pe uscat.

Câți bani au încasat cele două femei lovite cu pumnii și picioarele de un bărbat, în ”lupta rușinii” de la București

"Vi se pare normal ca un bărbat să lovească femeile cu pumnii?" Prima reacție, după scenele greu de privit de la București

Ce scrie presa străină despre imaginile greu de privit surprinse în Sala Polivalentă din București

Neașteptat! FOTO Cum arată cele două femei după ce au încasat zeci de pumni de la un bărbat în Capitală: ”A lovit cu ură”

Exclusiv Fotbalistul de 100.000.000 € pleacă de la Real Madrid după finala Champions League: ”Urât ce a făcut!” Unde poate ajunge

FCSB a pierdut procesul de 1.000.000 de euro de la FIFA cu Galatasaray

Răzvan Lucescu e dorit de un club din Serie A! Când se decide totul

Neașteptat: Cristiano Ronaldo semnează, după ce a plâns în hohote! Lovitură de proporții + Salariu uriaș

250.000€ pentru FCSB din partea UEFA. Motivul pentru care ajung banii la ”roș-albaștri”

Borussia Dortmund - Real Madrid LIVE VIDEO, 22:00, DGS1. Tot ce trebuie să știi despre finala Champions League

Video ”Cine câștigă UCL?”. Cine este ”Tricolorul” care a răspuns ”Țin cu Real, dar vreau să câștige Dortmund”

PEROZIrina Shayk, în cei mai scurți pantaloni, a defilat pe stradă ca pe podium. Picioarele lungi s-au văzut în toată splendoarea

FILM NOWEva Mendes, frumusețe atemporală. Fanii, uimiți de cum arată partenera lui Ryan Gosling la 50 de ani

Gigi Becali anunță oferta făcută lui Mititelu pentru una dintre vedetele FCU Craiova! ”Atât îi dau! El cere un milion” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Victorie splendidă la Roland Garros pentru jucătoarea din România: 6-0, 6-1! citeşte ştirea pe ziare.com

Trucuri pentru a-ți recupera banii pe recipientele de plastic: De ce sticlele goale returnabile sunt respinse de aparat citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Antonia, în costum de baie în Grecia, într-o escapadă fără Alex Velea. Pozată pe iaht și în timp ce "se împrietenește" cu marea