Marcelo a fost tras de păr de Laguardia, în partida Real Madrid - Alaves / Foto: captură digisport.ro

Video Marcelo, tras de păr de un adversar, arbitrul a lăsat jocul să continue! Cum și-a explicat centralul decizia

29.11.2020, 12:38
  • FOTBAL: CSM Focșani - CS Dinamo, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• MEDIA: Fotbal European, sâmbătă, 21:00, DGS 1

Real Madrid a fost învinsă pe teren propriu de Alaves, scor 1-2, în runda a 11-a din La Liga. În minutul 44, s-a petrecut cea mai controversată fază a meciului. Marcelo a fost tras de păr în careul oaspeților, dar centralul a lăsat jocul să continue, iar arbitrii din camera VAR nu au intervenit.

Campioana Spaniei a ajuns la trei jocuri consecutive fără victorie în La Liga. Partida cu Alaves a fost una de coșmar pentru Real Madrid. Mai întâi, Nacho a lovit balonul cu mâna în interiorul careului, iar oaspeții au deschis scorul din penalty-ul rezultat. Apoi, în minutul 28, Eden Hazard a fost forțat să iasă de pe teren din cauza unei noi accidentări, iar la câteva zeci de secunde după pauză, Thibaut Courtois a comis o gafă monumentală și i-a permis lui Joselu să majoreze avantajul lui Alaves.

Real Madrid a cerut cartonaș roșu și penalty, în urma intervenției asupra lui Marcelo

Mai mult, în minutul 44 s-a petrecut o fază îndelung comentată de jucătorii lui Zidane. Aceștia au solicitat lovitură de pedeapsă și cartonaș roșu, în urma unei intervenții asupra lui Marcelo. Acesta a pătruns în careul celor de la Alaves, iar Victor Laguardia, fundașul oaspeților, l-a tras de păr pe brazilian. În ciuda protestelor vehemente, centralul Vega a lăsat jocul să continue, nefiind atenționat nici de colegii săi din camera VAR.

Cotidianul spaniol Marca a dezvăluit conținutul conversației dintre Marcelo și arbitrul partidei, în urma evenimentului din finalul primei reprize: "M-a tras de păr! M-a tras de păr!", a țipat fundașul campioanei. Impasibil, centralul i-a răspuns: "A pus mâna pe tine, dar și-a continuat alergarea". Explicația lui Vega l-a dezamăgit pe Marcelo: "Ce rușine!"

Real Madrid a redus din diferență prin Casemiro, în minutul 86, dar elevii lui Zidane nu au mai avut forța de a egala. Madrilenii ocupă locul patru în La Liga, cu 17 puncte, însă Real Sociedad și Atletico Madrid vor avea șansa de a se distanța în fruntea clasamentului. De partea cealaltă, Alaves, la doar al treilea succes al sezonului, a urcat pe poziția a noua, cu 13 puncte.

VIDEO cu intervenția lui Laguardia asupra lui Marcelo

Etichete: real madrid alaves , penalty real madrid , marcelona , etapa 11 la liga , var real madrid

Fraţi români împuşcaţi pe stradă, în Spania: unul a murit pe loc, celălalt e în stare gravă. Atacatorii sunt de negăsit

Doi români au fost împuşcaţi în Spania în plină stradă, sub ochii îngroziţi ai martorilor, care au filmat întreaga scenă. Unul dintre ei a murit pe loc, iar cel de-al doilea, fratele său, este în stare gravă.

Foto A apărut în public la o lună după ce a fost stropit cu acid și i-a lăsat mască pe toți! Imagini greu de privit

Imagini greu de privit publicate de ucraineni, cu 4 zile înaintea meciului cu România

Diana Șucu a reacționat imediat după ce Babasha a urcat pe scenă la concertul trupei Coldplay. Ulterior, a șters mesajul

După ce fina sa, Gabriela Firea, a pierdut alegerile la scor, Gigi Becali a dezvăluit cu cine a ținut

Exclusiv Arnold Garita cere o ”avere” pentru a semna cu FCSB

”Mizerabil”. Nu s-au ferit de cuvinte, după Germania - Scoția 5-1

”Rar vezi așa ceva”. Motivul pentru care Manuel Neuer a fost trimis la vestiare de arbitrul Clement Turpin

Exclusiv Gigi Becali nu a stat pe gânduri: ”I-a făcut o ofertă senzațională”. De ce nu s-ar potrivi jucătorul la FCSB

Exclusiv Ilie Dumitrescu a rostit patru nume, după Germania - Scoția 5-1: ”Sunt impresionat”

Ianis Hagi a scris doar două cuvinte pe rețelele sociale, după ce a fost cel mai bun împotriva lui Real Madrid

Ianis Hagi a primit mingea în fața porții și ce a urmat i-a făcut pe spanioli să exclame: ”Am rămas fără cuvinte”

PEROZGoldie Hawn, relaxată și fără inhibiții la plajă. Actrița are 78 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în costum de baie

FILM NOWJude Law a refuzat rolul Superman. De ce nu a crezut că este o mișcare potrivită pentru el

Fantoma călugăriței care bântuie cantonamentul naționalei României la EURO 2024! Povestea bătrânei care trecea prin zid citeşte ştirea pe Prosport.ro

Românca s-a calificat în sferturile de finală ale turneului ITF de la Biarritz. A eliminat-o pe principala favorită citeşte ştirea pe ziare.com

S-a deschis plaja artificială din București: Cât costă o zi de relaxare urbană citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Inna, criticată dur de Sanda Ladoși: „A fost pusă să cânte live și nu a putut!” Ce a spus artista despre Andra, Delia și Theo Rose