Federico Valverde la Real Madrid / Foto: Profimedia

Video Real Madrid - Sevilla 3-1. Succes pentru ”Galactici” încununat cu un gol superb al lui Federico Valverde

22.10.2022, 23:59
  • EHF European League: Skjern - Dinamo, marți, 19:45, DGS 3

• Champions League: Bayern Munchen - Real Madrid, marți, 22:00, DGS 1

Partida dintre Real Madrid și Sevilla, din etapa a 11-a din La Liga, s-a încheiat cu victoria ”galacticilor”, scor 3-1.

Real Madrid a câștigat pe final meciul cu Sevilla din La Liga

Cei de la Real Madrid au început excelent meciul de pe Santiago Bernabeu, iar Luka Modric a deschis scorul în minutul cinci al partidei, după ce a fost găsit liber în fața porții de către Vinicius Junior.

David Alaba a fost aproape de gol în minutul 19, dar șutu său din lovitură liberă s-a dus la o palmă de poarta lui Bono. Sevilla a replicat prin Jesus Navas, în minutul 45, dar mingea fundașului a fost reținută în doi timpi de Thibut Courtois.

Repriza a doua a început cu cei de la Sevilla în atac, iar în minutul 54, Erik Lamela a egalat situația de pe tabelă cu un gol din șase metri.

Cei de la Real Madrid aun început ofensiva apoi la poarta lui Bono, iar reușitele nu au întârziat să apară.

Lucas Vasquez a punctat în minutul 79, cu poarta goală, iar Federico Valverde a înscris cu un șut superb de la distanță în minutul 82.

Astfel, după reușitele din finalul meciului, toate cele trei puncte au rămas la gruparea de pe Santiago Bernabeu.

În urma rezultatului din această etapă, Real Madrid se află în continuare pe primul loc în La Liga, cu 31 de puncte, în timp ce Sevilla se află pe locul 14, cu 10 puncte.

VIDEO Rezumat Real Madrid - Sevilla 3-1

Real Madrid - Sevilla 3-1, în etapa a 11-a din La Liga

FINAL DE MECI

Min 82: GOOOL Real Madrid. Federico Valverde a prins un șut de excepție, iar Bono nu a avut nico șansă în fața mingii uruguayanului.

Min 79: GOOOL Real Madrid. Lucas Vasquez a înscris cu poarta goală, după ce a fost găsit ideal de Vinicius Junior.

Min 72: Vinicius Junior a ratat golul de 2-1. Brazilianul a trimis pe lângă poarta lui Bono, din trei metri, după ce a fost atins și de fundașii adverși.

Min 71: Rodrygo a șutat de la distanță, însă balonul s-a dus mult pe lângă.

Min 59: Șut al lui Vinicius din marginea careului mare, dar mingea a fost prinsă fără emoții de Bono.

Min 57: Isco a șutat spre poarta lui Real Madrid, dar mingea s-a dus pe lângă poarta lui Courtois

Min 54: GOOOL Sevilla. Erik Lamela a înscris din șase metri. Acesta a trimis mingea pe lângă Thibaut Courtois, iar aceasta s-a scurs în poarta madrilenilor.

Min 46: A început repriza a doua.

PAUZĂ

Min 45: Jesus Navas a șutat din interiorul careului mare, dar balonul a fost reținut în doi timpi de Thibaut Courtois.

Min 33: Luka Modric a șutat de la 25 de metri, dar balonul s-a dus, de asemenea, mult pe lângă poarta lui Bono.

Min 32: Toni Kroos a executat la rândul său o lovitură liberă, dar mingea s-a dus multe peste poarta celor de la Sevilla.

Min 19: David Alaba a executat o lovitură liberă, dar mingea s-a dus la câțiva centimetri de poarta lui Bono.

Min 5: GOOOL Real Madrid. Luka Modric a punctat din șase metri după assistul lui Vinicius Junior.

Min 1: A început meciul de pe Santiago Bernabeu.

Echipele de start:

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Mendy - Tchouameni, Kroos, Modric - Valverde, Vinicius Junior, Rodrygo.

Sevilla: Bono - Montiel, Carmona, Nianzou, Acuña, Telles - Papu, Gudelj, Isco - Oliver Torres, Rafa Mir.

Știrea inițială

De cealaltă parte, Sevilla vine după un start nefast de stagiune în urmă caruia Julen Lopetegui a fost înlocuit cu Jorge Sampaoli. Argentinianul se află la a doua aventură pe banca echipei de pe Ramon Sanchez Pizjuan.

Ultima confruntare dintre cele două s-a soldat cu victoria madrilenilor, 3-2, în deplasare, asta după ce gazdele au condus cu 2-0 la pauză.

VIDEO REZUMAT Sevilla - Real Madrid 2-3

Cu ocazia acestui meci, Karim Benzema va fi sărbătorit de fanii formației "blanco" după câștigarea Balonului de Aur.

Carlo Ancelotti, înaintea meciului cu Sevilla din La Liga

Antrenorul lui Real Madrid a anunțat că nu va menaja nicun jucător în partida cu Sevilla, ci va folosi cei mai buni jucători pe care îi va avea la dispoziție.

Echipa este bine, suntem într-un moment bun. Sevilla încearcă să-și revină dintr-o perioadă dificilă și acum este mai bine. Va fi un meci greu. Nu voi roti jucătorii mâine. Toți jucătorii sunt bine.

Valverde dă dovadă de un nivel grozav. Suntem foarte fericiți pentru el pentru că este o persoană foarte bună. Tehnica lui de tragere este aproape la fel de bună ca a lui Marco Asensio.

Isco se întoarce mâine la Bernabeu? Mă bucur să-l văd din nou. A fost un jucător grozav pentru Real Madrid”, a spus Carlo Ancelotti, la conferința de presă.

Înaintea meciului din etapa a 11-a din La Liga, Real Madrid este lider, cu 28 de puncte, după ce etapa trecută a învins-o pe Elche, scor 3-0.

De partea cealaltă, Sevilla se află pe locul 12 în La Liga, cu 10 puncte, iar etapa trecută a remizat pe teren propriu cu Valencia, scor 1-1.

Clasament La Liga

Etichete: real madrid , luka modric , karim benzema , sevilla , clasament la liga , real madrid-sevilla , la liga etapa 11

O olandeză cu depresie va fi eutanasiată, pentru că „nu mai poate face față”. Are doar 28 de ani

O olandeză de 28 de ani, sănătoasă din punct de vedere fizic, a decis să fie eutanasiată, pentru că - spune ea - nu mai poate lupta cu depresia, autismul și cu tulburarea Borderline.

Video Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”

Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova

Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor

”Tatăl meu `a explodat`!” Fiica unui antrenor a spus totul: ”Eram minoră și e o infracțiune”. Cu ce se ocupă tânăra

A făcut 5-4 în minutul 90+5 și a scris istorie! Echipa care, după 121 de ani, va juca în premieră în cupele europene

Marius Șumudică ”a mitraliat” un jucător de la Rapid: ”Nici la Dor Mărunt în Divizia C nu am văzut așa ceva”

Anunțul lui Marian Iancu: e gata să revină în fotbal! ”Vor fi 30.000 de oameni în tribune”

Ce le-a spus Siyabonga Ngezana sud-africanilor, după ce a câștigat titlul cu FCSB

CSA Steaua, sancționată: fără spectatori și amendă mare

Ancelotti i-a dat replica lui Tuchel înainte de Bayern Munchen - Real Madrid: ”Regret că nu mai știu germană!”

A încercat să își cunoască preferatul de la Real Madrid, dar forțele de ordine au intervenit imediat. Ce a urmat

PEROZAre 77 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în rochii mulate: „Sunt criticată zilnic pentru felul în care mă îmbrac”

FILM NOWFiicele lui Nicole Kidman, apariție rară pe covorul roșu alături de mama lor. Puștoaicele au atras toate privirile

Viciul lui sunt femeile! S-a logodit cu o actriță, iar la câteva zile s-a afișat cu un manechin citeşte ştirea pe Prosport.ro

Cum vrea Sorana Cîrstea s-o egaleze pe Simona Halep: ”Ea a câștigat deja, m-ar putea lăsa să câștig eu” citeşte ştirea pe ziare.com

Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Mariah Carey, în cea mai scurtă rochie, pe tocuri, în Vegas. Artista a împlinit recent 55 de ani și e în formă maximă