PEREZ BUN
Florentino Perez a dat lovitura! Fotbalistul de 40.000.000€ e gata să semneze cu Real Madrid
2023-24
”Messi al Turciei” a primit vestea de la Carlo Ancelotti! Ce se întâmplă cu fotbalistul lui Real Madrid
Video Scandal după Dinamo - Voluntari: ”Mâine să pleci!”. Ce a făcut Kopic după ce a văzut scenele din parcare

Video Real Madrid - Sevilla 3-1. Succes pentru ”Galactici” încununat cu un gol superb al lui Federico Valverde

22.10.2022, 23:59

Partida dintre Real Madrid și Sevilla, din etapa a 11-a din La Liga, s-a încheiat cu victoria ”galacticilor”, scor 3-1.

Federico Valverde la Real Madrid / Foto: Profimedia
  • SuperLiga: FCU Craiova - ”U” Cluj, sâmbătă, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: FCSB - Farul, sâmbătă, 20:30, DGS 1

Real Madrid a câștigat pe final meciul cu Sevilla din La Liga

Cei de la Real Madrid au început excelent meciul de pe Santiago Bernabeu, iar Luka Modric a deschis scorul în minutul cinci al partidei, după ce a fost găsit liber în fața porții de către Vinicius Junior.

David Alaba a fost aproape de gol în minutul 19, dar șutu său din lovitură liberă s-a dus la o palmă de poarta lui Bono. Sevilla a replicat prin Jesus Navas, în minutul 45, dar mingea fundașului a fost reținută în doi timpi de Thibut Courtois.

Repriza a doua a început cu cei de la Sevilla în atac, iar în minutul 54, Erik Lamela a egalat situația de pe tabelă cu un gol din șase metri.

Cei de la Real Madrid aun început ofensiva apoi la poarta lui Bono, iar reușitele nu au întârziat să apară.

Lucas Vasquez a punctat în minutul 79, cu poarta goală, iar Federico Valverde a înscris cu un șut superb de la distanță în minutul 82.

Astfel, după reușitele din finalul meciului, toate cele trei puncte au rămas la gruparea de pe Santiago Bernabeu.

În urma rezultatului din această etapă, Real Madrid se află în continuare pe primul loc în La Liga, cu 31 de puncte, în timp ce Sevilla se află pe locul 14, cu 10 puncte.

VIDEO Rezumat Real Madrid - Sevilla 3-1

Real Madrid - Sevilla 3-1, în etapa a 11-a din La Liga

FINAL DE MECI

Min 82: GOOOL Real Madrid. Federico Valverde a prins un șut de excepție, iar Bono nu a avut nico șansă în fața mingii uruguayanului.

Min 79: GOOOL Real Madrid. Lucas Vasquez a înscris cu poarta goală, după ce a fost găsit ideal de Vinicius Junior.

Min 72: Vinicius Junior a ratat golul de 2-1. Brazilianul a trimis pe lângă poarta lui Bono, din trei metri, după ce a fost atins și de fundașii adverși.

Min 71: Rodrygo a șutat de la distanță, însă balonul s-a dus mult pe lângă.

Min 59: Șut al lui Vinicius din marginea careului mare, dar mingea a fost prinsă fără emoții de Bono.

Min 57: Isco a șutat spre poarta lui Real Madrid, dar mingea s-a dus pe lângă poarta lui Courtois

Min 54: GOOOL Sevilla. Erik Lamela a înscris din șase metri. Acesta a trimis mingea pe lângă Thibaut Courtois, iar aceasta s-a scurs în poarta madrilenilor.

Min 46: A început repriza a doua.

PAUZĂ

Min 45: Jesus Navas a șutat din interiorul careului mare, dar balonul a fost reținut în doi timpi de Thibaut Courtois.

Min 33: Luka Modric a șutat de la 25 de metri, dar balonul s-a dus, de asemenea, mult pe lângă poarta lui Bono.

Min 32: Toni Kroos a executat la rândul său o lovitură liberă, dar mingea s-a dus multe peste poarta celor de la Sevilla.

Min 19: David Alaba a executat o lovitură liberă, dar mingea s-a dus la câțiva centimetri de poarta lui Bono.

Min 5: GOOOL Real Madrid. Luka Modric a punctat din șase metri după assistul lui Vinicius Junior.

Min 1: A început meciul de pe Santiago Bernabeu.

Echipele de start:

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Mendy - Tchouameni, Kroos, Modric - Valverde, Vinicius Junior, Rodrygo.

Sevilla: Bono - Montiel, Carmona, Nianzou, Acuña, Telles - Papu, Gudelj, Isco - Oliver Torres, Rafa Mir.

Știrea inițială

De cealaltă parte, Sevilla vine după un start nefast de stagiune în urmă caruia Julen Lopetegui a fost înlocuit cu Jorge Sampaoli. Argentinianul se află la a doua aventură pe banca echipei de pe Ramon Sanchez Pizjuan.

Ultima confruntare dintre cele două s-a soldat cu victoria madrilenilor, 3-2, în deplasare, asta după ce gazdele au condus cu 2-0 la pauză.

VIDEO REZUMAT Sevilla - Real Madrid 2-3

Cu ocazia acestui meci, Karim Benzema va fi sărbătorit de fanii formației "blanco" după câștigarea Balonului de Aur.

Carlo Ancelotti, înaintea meciului cu Sevilla din La Liga

Antrenorul lui Real Madrid a anunțat că nu va menaja nicun jucător în partida cu Sevilla, ci va folosi cei mai buni jucători pe care îi va avea la dispoziție.

Echipa este bine, suntem într-un moment bun. Sevilla încearcă să-și revină dintr-o perioadă dificilă și acum este mai bine. Va fi un meci greu. Nu voi roti jucătorii mâine. Toți jucătorii sunt bine.

Valverde dă dovadă de un nivel grozav. Suntem foarte fericiți pentru el pentru că este o persoană foarte bună. Tehnica lui de tragere este aproape la fel de bună ca a lui Marco Asensio.

Isco se întoarce mâine la Bernabeu? Mă bucur să-l văd din nou. A fost un jucător grozav pentru Real Madrid”, a spus Carlo Ancelotti, la conferința de presă.

Înaintea meciului din etapa a 11-a din La Liga, Real Madrid este lider, cu 28 de puncte, după ce etapa trecută a învins-o pe Elche, scor 3-0.

De partea cealaltă, Sevilla se află pe locul 12 în La Liga, cu 10 puncte, iar etapa trecută a remizat pe teren propriu cu Valencia, scor 1-1.

Clasament La Liga

La Liga

Etichete: real madrid , luka modric , karim benzema , sevilla , clasament la liga , real madrid-sevilla , la liga etapa 11

Doi angajați de la o bancă din București au văzut că un client avea o sumă mare în cont și i-au furat 140.000 €

Doi funcţionari bancari sunt urmăriţi penal de procurori, după ce ar fi sustras din contul unei...

Festive mood at Camp Nou stadium, full sold out with 91,648 spectators, the world attendance record for a women's football match, in 2022 Champions
Fanii sunt în delir! A semnat și revine la Barcelona, după ce Xavi a decis să nu mai plece

Jucătorul CFR-ului l-a făcut ”praf” pe Adrian Mutu, după victoria cu Universitatea Craiova: ”Nu are caracter”
adrian mutu
Real Madrid, așteptată pe ”bijuteria” de 167.000.000€ din România. Tocmai s-a dat aprobarea de la Guvern
timi
Cine este modelul care i-a ”furat” inima lui Jude Bellingham: este cu 5 ani mai mare decât starul de la Real Madrid
titlu
A doua cea mai bogată soție de fotbalist nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume despre viața privată: ”Acesta e prețul”

Exclusiv Ion Crăciunescu a dat verdictul, după cea mai controversată fază din Dinamo - Voluntari + Alt penalty neacordat
boboc
Video Ioan Andone nu s-a ferit să spună lucrurilor pe nume, după Dinamo - Voluntari 1-1: ”E un mercenar”
Antonio Conte s-a decis și semnează! Salariu de 6.5 milioane de euro
Tottenham Hotspur v Nottingham Forest, Premier League, Football, Tottenham Hotspur Stadium, London, UK - 11 Mar 2023
Starul lui Manchester City, gata să plece la Real Madrid. ”Vă asigur!”
Crystal Palace v Manchester City, Premier League, Football, Selhurst Park, London, UK - 06 Apr 2024
Plină de viață și cu zâmbetul ei inconfundabil, Meg Ryan a fermecat publicul din Barcelona. Actrița, spectaculoasă într-o rochie șic
Transferul lui Florinel Coman în Qatar, în impas! Gigi Becali dezvăluie cum poate cădea mutarea: „Sunt idiot? Nu sunt!"
Detalii despre ultimul acționar de la Farul Constanța: ”S-ar bate financiar de la egal la egal cu Gigi Becali!”
Logodnica lui Jason Statham, imagini în costum de baie la câteva zile dupa ce a împlinit 37 de ani. „Ești magnifică!”
Anna Lesko și-a arătat picioarele superbe într-o rochie extrem de scurtă, dar a furat toate privirile cu un detaliu inedit
Nike și Adidas, bătute de niște fete fâșnețe: invenția unei companii elvețiene fascinează lumea FOTO
Cum era să-și piardă Sergiu Nicolaescu un picior în „Mihai Viteazul"? „A fost la minute de amputare"
Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie
Sorana Cîrstea, meci dramatic la Madrid împotriva unei filipineze. Urmează confruntarea cu liderul WTA?
Foto Planul anunțat, după ce construcția de 167.000.000€ din România a fost aprobată de Guvern: ”Garantez”