Jucătorii Chindiei la meciul cu UTA / Foto: Sport Pictures

Video Chindia - UTA 2-1. Dubla lui Daniel Popa le aduce dâmbovițenilor cele trei puncte

23.04.2023, 15:58
  • Superliga: Farul - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

• Premier League: Aston Villa - Liverpool, luni, 22:00, DGS 2

Chindia Târgoviște și UTA Arad s-au înfruntat în etapa a cincea a play-out-ului SuperLigii, iar câștig de cauză au avut dâmbovițenii, scor 2-1.

În urma succesului de pe teren propriu cu UTA, Chindia a acumulat 22 de puncte în clasamentul play-out-ului.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Chindia - UTA 2-1, în etapa a cincea a play-out-ului SuperLigii

După ce UTA a semnat prima situație a meciului în minutul 13 prin Ubbink, Chindia a deschis scorul în minutul 19. Daniel Popa a punctat din lovitură liberă.

Cristian Neguț a ratat șansa de a face 2-0 în minutul 36, dar a fost blocat de Kucher în ultimul moment.

Abeid și Ubbink au venit cu replica în minutele 44 și 45+2, dar șuturile lor nu și-au atins ținta.

Partea a doua a meciului a început cu UTA în ofensivă, iar Rareș Pop a reușit golul egalizator în minutul 54, cu un șut din marginea careului mic la colțul lung.

În minutul 60, Daniel Celea a fost pe punctul de a-și introduce mingea în propria poartă, dar două minute mai târziu, Daniel Popa a ajuns să dea lovitura.

Pe un contraatac, Daniel Popa a marcat în minutul 62, din marginea careului mic cu un șut la colțul lung. Până în minutul 90+5 nu a mai fost semnată nicio ocazie.

În urma rezultatului din această rundă, Chindia a rămas pe poziția a șaptea în clasament, cu 22 de puncte, în timp ce UTA se află pe poziția a opta, cu 18 puncte.

VIDEO Rezumat Chindia - UTA 2-1

Știrea inițială

Chindia - UTA, LIVE VIDEO, ACUM, Digi Sport 1, în etapa a cincea a play-out-ului

Înaintea meciului din etapa a cincea a play-out-ului Ligii 1, situația celor două formații nu arată prea bine.

Chindia are două dou înfrângeri la rând în play-out, în timp ce UTA vine după un egal și o înfrângere.

În meciurile din cadrul sezonului regulat, partida de pe terenul arădenilor s-a terminat la egalitate, scor 1-1, în timp ce la retur, dâmbovițenii s-au impus cu 2-1.

Înaintea meciului direct din această rundă, cei de la Chindia se află pe locul șapte în clasament, cu 19 puncte, în timp ce UTA se află e poziția opta, cu 18 puncte.

Clasament play-out

Clasament play-out / Foto: Digi Sport

Ce a spus Laszlo Balint înaintea meciului cu Chindia

Ne deplasăm la Ploiești, unde dăm peste Chindia, o echipă incomodă și nu doar pentru noi, ci și pentru fiecare adversar din acest campionat al playout-ului.

Ea se distinge printr-un spirit colectiv extrem de combativ, cu jucători care, indiferent de poziția pe care evoluează, dau dovadă de un angajament total. Sunt fotbaliști puternici, precum Popa sau Cooper, dar au și jucători mobili, tehnici, care au abilitate și pe spații scurte, dar și pe pe spații largi în momentul în care acestea apar în spatele liniei de fundași.

Mă refer în special la Neguț sau Popadiuc, jucători ne-au pus probleme și în trecut. Eu cred că tot ceea ce a trebuit să rezolvăm la nivelul problemelor întâmpinate în ultima etapă am rezolvat, sper să se vadă asta cu vârf și îndesat la nivelul evoluției individuale și colective.

Iar dacă peste toate astea avem și spirit sunt convins că va veni și satisfacția rezultatului la final. Nici nu contează cum arată terenul, nici nu m-am gândit la asta, mai ales că am avut și noi o problemă similară în acest început de primăvară.

Este clar că ne așteaptă un meci aprig, acesta este cuvântul care poate defini meciul de duminică, pentru care suntem obligați să fim pregătiți”, a spus Laszlo Balint, în cadrul unei conferințe de presă.

Etichete: daniel popa , laszlo balint , chindia uta , clasament play-out , rares pop , etapa 5 play out , rezumat chindia uta

De ce a fost descalificat reprezentantul Olandei înaintea finalei Eurovision 2024

Olanda a dezvăluit noi informații despre incidentul care a dus la descalificarea lui Joost Klein de la Eurovision 2024, scrie The Independent.

Foto ”Mândră de tine”. A venit din Cipru pentru Elias Charalambous și a întors toate privirile în Capitală

Se știu meciurile de baraj! Când se vor disputa partidele de menținere/promovare

Video Dinamo a prins ”barajul”! Voluntari și FCU Craiova au retrogradat în Liga 2. Botoșani va merge și ea la meciurile de menținere/retrogradare

Exclusiv Viitorul antrenor al lui Dinamo, anunțat în direct

Exclus! Verdict categoric despre transferul de 46.000.000€ al lui Radu Drăgușin

Exclusiv Primă uriașă la Dinamo pentru salvarea de la retrogradare. Ce au promis finanțatorii

Reacție dură după ce Istvan Kovacs a fost delegat să arbitreze finala Europa League: ”Mă ascund într-o peșteră”

Exclusiv ”Secretul” lui Tony da Silva. Inspirat de un antrenor de pe lista lui Liverpool și FC Barcelona

Oficial E gata! Olivier Giroud, OUT de la AC Milan

Propunere pentru fotbalistul de 550.000€ al Rapidului: ”Ni-l dorim”

Mircea Rednic a ”tunat” la conferința de presă! Ce a spus despre Șumudică și Gâlcă

PEROZIrina Shayk, apariție surprinzătoare după ce a făcut furori la MET Gala 2024. Cum a fost fotografiată pe străzile din New York

FILM NOWCameron Diaz și Keanu Reeves, din nou împreună într-un film, după 28 de ani. Cum au fost surprinși pe platourile de la „Outcome”, pelicula regizată de Jonah Hill

Ultrașii radicali din Peluza Sud ’97, derapaj morbid împotriva lui Adrian Mititelu, după ce FC U a retrogradat citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep revine pe zgură după 2 ani. La ultimul meci a făcut atac de panică. Ora de start citeşte ştirea pe ziare.com

Cel mai periculos lucru de pe Pământ: dacă stai lângă el 5 minute, te omoară în 2 zile și este foarte aproape de România citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fosta lui Dorian Popa, fana ținutelor care-i arată formele voluptoase și bronzul. Babs, în fustă minusculă sau rochie cu spatele gol