Dan Petrescu / Foto: captură Digi Sport

Dan Petrescu, discurs în stilul caracteristic: "Ar fi trebuit să fac 8 schimbări la pauză". Ce spune de play-off

06.03.2022, 20:17
  • Media: Fotbal Club, joi, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

CFR Cluj s-a impus în fața lui Dinamo, scor 4-1, în ultima etapă din sezonul regulat.

În urma acestui rezultat, CFR Cluj încheie pe prima poziție în Liga 1 și ia o opțiune importantă în ceea ce privește câștigarea unui nou titlu în România.

Ardelenii sunt la 17 puncte distanță față de FCSB, principala urmăritoare, care are însă cu un meci disputat în minus. În play-off, punctele celor șase echipe se vor înjumătăți.

Dan Petrescu, prima reacție după succesul cu Dinamo

La finalul partidei cu Dinamo, Dan Petrescu a tras primele concluzii. Antrenorul CFR-ului și-a certat elevii pentru lipsa de concentrare din prima repriză și a declarat că ar fi vrut să schimbe toată echipa la pauză.

Totodată, Petrescu s-a arătat nemulțumit și de înjumătățirea punctelor, odată cu începerea play-off-ului, și se așteaptă la zece meciuri extrem de dificile până la final.

"Am început meciul de la 0-1. Indiferent cu cine joci, când începi așa e destul de greu. Dinamo e echipă care se apără, închide culoarele și trage de timp. E normal să facă așa ceva.

Ne-am făcut viața grea singuri și înseamnă că nu am fost mental pregătiți bine de la început, cu toate că am avut multe ședințe cu ei. Am avut noroc că am egalat înainte de pauză și a fost acea eliminare. Singurul lucru pozitiv din prima repriză e golul lui Deac.

N-am vrut să schimb înainte de pauză ca să nu fac probleme în lot. Cei care au ieșit nu sunt vinovați, pentru că toată echipa a fost sub nivel în prima repriză. Aș fi făcut opt schimbări la pauză, dar nu am avut cum. Ar fi trebuit să îi schimb pe toți.

La CFR și când câștigi și când faci egal și când pierzi e presiune și o resimți 100%. Avem cinci victorii la rând, dar din păcate vine tăierea de capete, adică de puncte.

Nu sunt de acord că se înjumătățesc punctele. A fost cel mai bun sezon, dar n-am câștigam nimic. E posibil orice în play-off și mă aștept să avem 10 meciuri la limită, pe viață și pe moarte", a spus Dan Petrescu, după meciul cu Dinamo.

VIDEO cu rezumatul meciului CFR Cluj - Dinamo 4-1

Etichete: dan petrescu , cfr dinamo

Cei trei bărbați care transformă India într-o superputere economică. Țara va devansa Germania și Japonia până în 2027

Un oraș liniștit de coastă din statul indian Gujarat a atras mai multă atenție în luna martie decât Davos și Coachella. Miliardari și vedete din toată lumea au zburat la Jamnagar, depășind capacitatea micuțului aeroport cu avioanele lor private și zborurile charter. Cu toții au venit să petreacă împreună cu cel mai bogat om din Asia, Mukesh Ambani, unul dintre cei trei bărbați care joacă un rol fundamental în procesul de transformare a Indiei într-o superputere economică, potrivit CNN.

”Cea mai frumoasă femeie din lume”, gata să spună totul despre Ilie Năstase: ”Nu mai pot să trăiesc în minciună. E dureros”

Video Scandal uriaș după Real Madrid - Bayern: nemții au egalat în minutul 90+13, dar degeaba! Eroare gravă de arbitraj

Foto A fost sau n-a fost ofsaid? Tehnologia a intervenit, în cazul fazei decisive care a declanșat scandalul din Real - Bayern

Specialistul a explicat tot, după faza decisivă care a declanșat un scandal uriaș la Real - Bayern + Momentul, cadru cu cadru

Qatarul trece la fapte după eșecul din Champions League: transfer de 100.000.000€ la PSG!

CSM București a luat decizia în privința lui Adi Vasile!

Anunțul care dă peste cap totul! Ce a spus Dan Șucu, după ce a renunțat la varianta Marius Șumudică

Jude Bellingham l-a lăsat fără cuvinte pe Rio Ferdinand

Alegerea făcută de UEFA, după ce Real Madrid - Bayern s-a lăsat cu o controversă uriașă de arbitraj

Exclusiv Mihai Rotaru a vorbit despre Dan Petrescu și a stârnit hohote de râs în direct la TV

Primul transfer pe care Dan Petrescu îl vrea la CFR: salariu de 14.000 de euro pentru atacantul cu 10 goluri în SuperLigă

PEROZAlina Pușcău, toată o sclipire, într-o rochie decoltată și paietată, la o petrecere ținută după Met Gala. E senzualitatea în persoană

FILM NOWUna dintre marile dorințe ale Sandrei Bullock are legătură cu Keanu Reeves: Vreau să fac asta înainte de a muri, înainte de a părăsi această planetă

Gigi Becali, dezvăluire tare: a băgat 500.000 de euro în campania finei sale! „Nu am nevoie de DNA, o fac publică” citeşte ştirea pe Prosport.ro

EXCLUSIV. De ce Mircea Lucescu a refuzat implicarea la o echipă românească. Clubul din Turcia este prima variantă dar și grecii îl caută citeşte ştirea pe ziare.com

Copilul care și-a falsificat certificatul de naștere din dragoste pentru Steaua. Cum a ajuns Abăluță să joace în Ghencea citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Beyonce, în cei mai scurți blugi și o ținută în culorile drapelului SUA. A pozat într-un hangar și a arătat cât e de sigură pe ea