Ionuț Larie, marcatorul unicului gol de la partida dintre Farul Constanța și FC Argeș / Foto: Sport Pictures

Video Farul Constanța - FC Argeș 1-0. Constănțenii câștigă la limită în fața argeșenilor

14.05.2022, 18:25
  • SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Farul Constanța a câștigat la limită duelul de pe teren propriu contra celor de la FC Argeș, scor 1-0, în etapa a noua din play-off-ul Ligii 1.

În urma acestui rezultat, Farul a urcat pe locul patru la un punct în fața celor de la FC Voluntari, în timp ce FC Argeș rămâne pe ultimul loc, cu doar 27 de puncte.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Piteștenii au bifat prima ocazie de gol a întâlnirii, în minutul 12, când Ișfan a șutat cu stângul din afara careului direct în plasa laterală.

Constănțenii au dat replica după câteva minute prin ocazia lui Dragoș Nedelcu care a șutat de la distanță puțin pe lângă poarta lui Greab.

Fatai putea înscrie în minutul 27, atunci când atacantul echipei antrenate de Andrei Prepeliță a scăpat singur spre poartă după ce l-a depășit pe Larie. Fundașul de la Farul a încercat să îl încurce, iar șutul său a trecut pe lângă poartă.

Farul a deschis scorul în minutul 34. Grameni a centrat foate bine, balonul a fost recentrat până la Dragoș Nedelcu, cel care a trimis cu capul în transversală. Balonul a ajuns la picioarele lui Larie care a înscris cu ușurință în poarta lui Greab.

În prelungirile primei reprize, Cristi Dumitru a încercat să restabilească egalitatea din lovitură liberă, dar Aioani a intervenit foarte bine și a păstrat diferența de scor.

Constănțenii puteau marca al doilea gol în minutul 52. Sali i-a pasat lui Greab care a șutat puternic la poarta lui Greab, însă balonul a fost respins de goalkeeper-ul argeșenilor.

Adi Petre a încercat și el să marcheze din lovitură liberă, însă fără noroc.

Trupa lui Prepeliță a avut o ocazie foarte bună de gol în minutul 67, atunci când Honciu a expediat un șut puternic de la marginea careului, blocat însă de Aioani. Tot FC Argeș putea marca și cu câteva minute înainte de finalul meciului, când Fatai i-a pasat în spate lui Cristi Tănase care a șutat direct în blocajul constănțenilor.

VIDEO Rezumatul meciului Farul Constanța - FC Argeș 1-0

Trupa lui Gheorghe Hagi a avut un parcurs sub așteptări în acest play-off și a înregistrat până acum cinci eșecuri, două egaluri și o singură victorie. În acest moment, Farul Constanța ocupă locul 5 în clasament, cu 29 de puncte acumulate.

În cazul în care se vor impune în fața celor de la FC Argeș, constănțenii vor trece pe locul 4 în clasament, cel puțin până la ora jocului dintre FC Voluntari și FCSB.

• În ultima rundă din play-off-ul Ligii 1, Farul Constanța va merge pe terenul Universității Craiova

Elevii lui Prepeliță au o singură victorie în play-off. Farul Constanța - FC Argeș, Live Video, 16:30, Digi Sport 1

FC Argeș este ultima în play-off, iar elevii lui Andrei Prepeliță nu au reușit să facă prea multe de la terminarea sezonului regulat. Piteștenii au șapte înfrângeri și o singură victorie în cele opt meciuri disputate până acum și ocupă locul 6, ultimul din play-off, cu 27 de puncte acumulate.

• În ultima etapă, FC Argeș va juca pe teren propriu cu FC Voluntari

Farul Constanța și FC Argeș s-au mai întâlnit de trei ori în actuala stagiune. În primul meci, disputat în luna octombrie a anului trecut, argeșenii s-au impus pe teren propriu, scor 2-1. În partida retur din sezonul regulat, tot FC Argeș a ieșit învingătoare, după un 1-0 la Ovidiu.

În ultimul duel, disputat în play-off, Farul s-a impus în Trivale, scor 2-0.

Cum arată clasamentul din play-off-ul Ligii 1

Clasament play-off Liga 1 / Foto: Flashscore

Etichete: etapa 9 liga 1 , play-off liga 1 , farul fc arges

După ce a câștigat 1 milion $ la loterie, o femeie s-a gândit să mai joace un bilet și a avut o surpriză neașteptată

O femeie care a câștigat 1 milion de dolari la loterie s-a decis după câteva săptămâni să își mai încerce încă o dată norocul și a mai jucat un bilet. A avut parte de o surpriză de proporții.

Femeia care l-a refuzat pe ”Dumnezeu” e cu 11 ani mai în vârstă decât iubitul ei: ”A renunțat la tot pentru mine”

Foto Are 38 de ani și a iscat multe discuții după ce s-a aflat ce dietă ține. ”N-ar trebui să te lauzi cu asta”

Exclusiv ”Dacă mă cheamă Gigi Becali și-mi dă 35.000 €, aș zice NU”. A câștigat 4 trofee cu FCSB, dar nu vrea să revină

După ce Drăgușin a fost ”uitat” pe bancă 5 meciuri la rând, englezii au răbufnit

Pensia lui Rică Răducanu: nu s-a ferit să spună suma pe care o încasează lunar

Video Exclusiv A intrat în direct la TV și a recunoscut. Dan Petrescu îl vrea președinte la CFR Cluj

”De ce FCSB?”. Marius Ștefănescu, enigmatic: ”Ce să fac, să mă pun rău cu patronul?”

La șase zile după ce a câștigat titlul, Darius Olaru a spus de la cine a primit cel mai emoționant mesaj

Ce concluzie a tras Gică Hagi, după 1-4 cu Sepsi: ”Gol pe centru ca la copii”. Precizarea făcută de ”Rege”

"Gata, totul are o limită!" Becali scoate artileria grea: "Ştiţi ce făcea Anamaria prin cantonamente? Se văitau nevestele fotbaliştilor"

Jigniri fără precedent şi ameninţări după ce Gigi Becali a dezvăluit "ce făcea Anamaria Prodan prin cantonamente"

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOW"A fost un dezastru. Lui Dwayne nu-i păsa deloc". The Rock ar fi întârziat deseori și 7-8 ore la filmările de la "Red One"

Adrian Șut, poate fi primul transfer de milioane pe care Gigi Becali îl face! Clubul de tradiție din Spania vrea să-l cumpere citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place