Farul - Gaz Metan Mediaș / Foto: captură Digi Sport

Video Farul Constanța - Gaz Metan 2-0. Hagi bifează prima victorie din acest sezon

25.07.2021, 19:35
  • SuperLiga: U Cluj - Dinamo, sâmbătă, 20:00, DGS 1

• SuperLiga: Botoșani - Voluntari, sâmbătă, 14:30, DGS 1

Farul Constanța câștigă primul meci din acest sezon. Elevii lui Gheorghe Hagi s-au impus cu scorul de 2-0 în fața celor de la Gaz Metan Mediaș.

Prima ocazie mare a partidei a fost în minutul 27 și le-a aparținut celor de la Farul Constanța. Dobrosavlevici a centrat în interiorul careului. Jefte i-a așezat mingea lui Pitu, dar șutul acestuia a fost blocat de Matricardi.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Farul Constanța - Gaz Metan Mediaș 2-0. Hagi bifează prima victorie din noul sezon

Medieșenii au avut șansa de a deschide scorul în minutul 37, când Gabriel De Moura a centrat în interiorul careului. Chamed a reluat cu capul pe lângă poartă.

La finalul primei reprize Dobrosavlevici a driblat în colțul careului și a șutat pe poartă dar intervenția lui Vâlceanu a păstrat scorul intact.

Farul a deschis scorul în repriza secundă, după ce a transformat lovitura de la unsprezece metri, obținută de Larie când Mathaus l-a faultat în interiorul careului.

Gaz Metan Mediaș ar fi putut egala în minutul 64, când Răzvan Grădinaru a executat lovitura de la colțul terenului, iar Filip a reluat cu capul pe lângă poartă. În minutul 74, Gaz Metan Mediaș a avut o altă ocazie uriașă când Mathaus i-a pasat foarte bine lui Chamed care a șutat pe poartă. Tordai a intervenit, dar balonul a continuat să se îndrepte spre poartă. Buda a fost cel care a înlăturat pericolul.

Golul cu numărul doi a venit în minutul 81, când Pitu a șutat puternic la poarta lui Vâlceanu. Goalkeeper-ul a respins mingea care a ajuns la Adrian Petre. A fost nevoie doar ca acesta să trimită balonul în poarta goală.

După meciul cu Gaz Metan Mediaș se află pe locul trei în clasamentul Ligii 1, cu patru puncte.

În prima etapă, Farul a remizat alb la Arad, contra UTA-ei, iar Gaz Metan s-a impus pe teren propriu în fața nou-promovatei CS Mioveni, 1-0.

VIDEO Rezumatul partidei Farul Constanța - Gaz Metan 2-0

Farul Constanța - Gaz Metan 2-0. Statistici, confruntări directe și declarații

Palmaresul întâlnirilor directe îi este favorabil grupării din județul Sibiu. Gaz Metan a câștigat opt confruntări, în timp ce Farul s-a impus de șase ori, iar trei partide s-au încheiat nedecis. S-au înscris 40 de goluri (golaveraj 18-22, în favoarea medieșenilor).

Gică Hagi are 10 meciuri ca antrenor împotriva lui Gaz Metan: șase victorii, două remize și două înfrângeri. ”Regele” s-a duelat de șapte ori cu Mihai Teja și nu a pierdut niciodată (trei succese și patru rezultate de egalitate).

Trebuie să atacăm, să ne impunem filozofia noastră, e un antrenor care ne cunoaște foarte bine, va fi greu să-i desfacem. Nu am marcat, dar trebuie să facem un fotbal cu multe goluri. La Arad am suferit.

Există o singură echipă aici, vrem performanțe și trofee, e nevoie de timp, de aceea am venit și eu pe bancă”, a declarat Hagi înaintea meciului.

Farul Constanța - Gaz Metan | LIVE VIDEO, ora 18:30, pe Digi Sport 1. Echipe probabile

Farul: Tordai - Grosu, Larie, Mladen, De Nooijer - Casap, Pires, Grameni - Chițu, Betancor, Pitu

Gaz Metan: Vâlceanu - Romeo, Horj, Matricardi, Trif - Moura, Filip - Lixandru, Chamed, Grădinaru - Morar

Etichete: gica hagi , mihai teja , etapa 2 liga 1 , farul constanta gaz metan

Cine a ucis-o pe Karen în 1966? Misterul a fost elucidat abia acum, iar descoperirea a provocat stupoare

La aproape 60 după comiterea unei crime brutale, poliția l-a găsit și arestat pe autor datorită tehnicilor criminalistice de ultimă generație.

Foto După ce s-a lăsat filmată la duș, alături de soțul ei, a semnat contractul vieții. ”Ne vedem acolo”

Femeia care l-a refuzat pe ”Dumnezeu” e cu 11 ani mai în vârstă decât iubitul ei: ”A renunțat la tot pentru mine”

Exclusiv ”Dacă mă cheamă Gigi Becali și-mi dă 35.000 €, aș zice NU”. A câștigat 4 trofee cu FCSB, dar nu vrea să revină

Exclusiv ”Daniel Niculae, OUT de la Rapid - Șumudică, antrenor”. Mutări spectaculoase în Giulești. Cine va fi președinte

După ce Drăgușin a fost ”uitat” pe bancă 5 meciuri la rând, englezii au răbufnit

”Penibil”. Eduard Florescu a rupt tăcerea, după acuzațiile de blat din Petrolul - FC Botoșani: ”Oameni de nimic!”

Foto Au promovat! Au revenit în prima ligă după 22 de ani: fanii nu au mai rezistat și au intrat pe teren

Live Video&Score Metz - CSM București, ACUM, DGS 1. Meci dificil pentru ”Tigroaice” în Franța

Elias Charalambous, mesaj special pentru Gigi Becali după titlul câștigat de FCSB

Ce concluzie a tras Gică Hagi, după 1-4 cu Sepsi: ”Gol pe centru ca la copii”. Precizarea făcută de ”Rege”

Alertă la Farul! Gică Hagi are 3 jucători accidentați înainte de meciurile decisive pentru locul 2

PEROZCum arată Adelina Pestrițu în costum de baie, după ce a renunțat la implanturile mamare. Vedeta are o siluetă de invidiat

FILM NOWMike Myers, greu de recunoscut la 60 de ani. Interpretul lui Austin Powers a renunțat să-și mai vopsească părul

Patronul din Superligă care se umple de bani de pe urma transferului uriaș pe care-l va face Gigi Becali! „Iau milioane” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Fostul antrenor al lui Dinamo a dat lovitura în afaceri! Vinde pantofi scumpi în Franța citeşte ştirea pe ziare.com

Pensia pe care o primește Rică Răducanu. Ce sumă încasează în fiecare lună citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Adele, elegantă, pe tocuri, la un meci din NBA, alături de partenerul ei de viață. „Cât de frumoasă ești!”