Victor Dican și Juan Bauza / Foto: Sport Pictures

Video FCU Craiova - FC Botoșani 2-0. Oltenii câștigă fără probleme partida din Bănie

11.12.2023, 18:59
  • Premier League: Man. City - West Ham, duminică, 18:00, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - FCSB, duminică, 21:00, DGS 1

FCU Craiova a reușit să o învingă pe FC Botoșani, scor 2-0, în cadrul etapei a 19-a din SuperLiga României.

FCU Craiova - FC Botoșani 2-0. Victorie fără probleme a oltenilor, iar moldovenii rămân fără victorie în acest sezon

Oltenii au început mult mai bine partida, iar în minutul 20 au reușit să deschidă scorul prin Leo Lacroix.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Cea de-a doua repriză a fost controlată tot de către FCU Craiova, care și-a dublat avantajul prin Juan Bauza, care a stabilit și scorul final în minutul 76.

• Astfel, FC U Craiova a ajuns la 21 de puncte acumulate și se află pe locul 14, în timp ce Botoșani a rămas pe ultimul loc cu doar nouă puncte.

VIDEO cu rezumatul partidei dintre FCU Craiova - FC Botoșani 2-0:

Înaintea fluierului de start al acestei partide, cele două formații vin după două rezultate total diferite. Dacă FCU Craiova a reușit să se califice în sferturile de finală ale Cupei României, după ce a învins-o, pe teren propriu, pe FCSB, cu scorul de 2-0, FC Botoșani a ”cedat”, pe teren propriu, scor 0-4, în fața Universității Cluj, în ultima etapă a grupelor din această competiție și a nu a obținut calificarea în faza superioară.

În urma succesului obținut de olteni în fața ”roș-albaștrilor”, FCU Craiova a înregistrat a doua victorie consecutivă pe teren propriu (după cea cu Sepsi Sfântu-Gheorghe, scor 2-1, din etapa a 18-a a SuperLigii).

De partea cealaltă, FC Botoșani nu a reușit să obțină nicio victorie în acest sezon de SuperLigă. Mai mult, în deplasare, moldovenii au reușit să acumuleze doar 3 puncte în 10 partide campionat.

Până acum, între cele două formații ”s-au consumat” 7 meciuri directe, iar rezultatele înregistrate pe teren sunt ușor în favoarea oltenilor: 3 victorii FCU Craiova, două remize, două victorii FC Botoșani.

În partida tur din acest sezon, din etapa a 4-a a SuperLigii, FCU Craiova s-a impus, în deplasare, în fața celor de la FC Botoșani, cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Juan Bauza (minutul 45+14).

Echipe probabile la FCU Craiova - FC Botoșani

FCU Craiova: Gurău - Negru, Compagnucci, Lacroix, Padula - Achim, Van Durmen - Sidibe, Bauza, Chițu - Blănuță

Rezerve: Mogoșanu, Buta, Pop, Ibrahim, Albu, Henriques, Blidar, Mascarenhas, Asamoah

Antrenor: Giovanni Gonstantino

FC Botoșani: Ducan - Benzar, Pius, Șeroni, Țigănașu - David, Dican, Florescu - N'Goma, Drole, Friday

Rezerve: Ureche, Mutombo, Dragomir, Dragu, Cioiu, Creț, Petro, Ilicic, Casap, Zabou, Pinson

Antrenor: Andrei Patache

Etichete: superliga , fc botosani , fcu craiova

Elicopterul care îl transporta pe președintele Iranului Ebrahim Raisi a „aterizat forțat”. TV iraniană: „Operațiune uriașă de salvare”

Un elicopter care îl transporta pe președintele iranian Ebrahim Raisi „a aterizat forțat” duminică, informează presa iraniană preluată de Reuters.

Foto Gestul lui Ronald Gavril față de Anamaria Prodan, după ce a câștigat centura WBC Latino

Oficial Simona Halep, OUT! Fostul lider mondial a luat decizia

"A fost frânt!" Le-a cerut coechipierilor să nu-i paseze în meciul cu Manchester City și englezii au aflat totul

S-a supărat și nu mai semnează prelungirea cu Real Madrid! I-au promis un salariu uriaș și i-au garantat locul de titular

Dennis Man, gata să semneze "contractul carierei"! Fotbalistul a sosit în România

Live Video&Score Man. City - West Ham 1-0, DGS 1 / Arsenal - Everton 0-0, DGS2. Titlul se decide în ultima etapă

Video Dorinel Munteanu a anunțat ce se va întâmpla la Oțelul, după ce echipa a ratat tot sezonul în doar 5 zile

Video ”Nu pot să neg!” Chipciu a răspuns la întrebarea despre transferul la FCSB și a spus ce mesaj i-a trimis soția sa

I-a convins! Radu Drăgușin, din nou titular pentru Tottenham

Posibilii adversari pentru CFR Cluj în preliminariile Conference League, după ce a terminat pe 2 în SuperLiga

Oficial A semnat, la doar o zi după ce a fost dat afară

PEROZUn bărbat și-a părăsit iubita după o excursie cu cortul: „Nu o voi ierta niciodată pentru ceea ce a făcut”

FILM NOWEva Green și Lea Seydoux, două dintre cele mai frumoase fete Bond din istorie, misterioase și ravisante la Cannes 2024

Rapid, oferte pentru Juan Bauza şi Karlo Muhar! Dan Şucu e all-in cu transferurile de la Mititelu şi Varga citeşte ştirea pe Prosport.ro

Caz șocant: Camila Giorgi e acuzată de furt! Fosta jucătoare de tenis a fugit cu mobila din casă și "a uitat" să achite chiria pe șase luni citeşte ştirea pe ziare.com

Doliu în sportul din România! A murit un mare campion, Sorin Pop avea 56 de ani citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Lili Sandu, superbă în costum de baie, în vacanță în Abu Dhabi. Cele din două piese o pun în valoare cel mai bine