Meciul Petrolul - ”U” Cluj / Foto: Captură Digi Sport

Video Petrolul - ”U” Cluj 1-1. Remiză la Ploiești, după ce gazdele au ratat un penalty în repriza a doua

16.07.2023, 20:40
  • Media: Fotbal Club, vineri, 19:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - Rapid, vineri, 20:30, DGS 1

Petrolul Ploiești și Universitatea Cluj s-au întâlnit în cadrul primei etape a sezonului 2023/2024 din SuperLiga României, iar meciul dintre cele două formații s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Remiza dintre Petrlul și ”U” Cluj a fost a treia a primei runde  din noua stagiune a SuperLigii.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Petrolul - ”U” Cluj” 1-1, în prima etapă a SuperLigii. Budescu a ratat o lovitură de la 11 metri

Meciul dintre cele două formații a fost unul marcat cu ocazii deoparte și de alta.

Partida de la Ploiești a început cu cele două goluri. Chipciu a deschis scorul în minutul 14, cu un șut de la 12 metri, în timp ce Alexandru Musi a restabilit egalitatea în minutul 29, cu un șut din întoarcere.

Doua și Budescu au mai ratat pentru Petrolul în minutele 34 și 37, în timp ce Popadiuc a lovit bara în minutul 45+2.

Partea a doua a meciului a început cu Petrolul în ofensivă. Grozav a nimerit transversala în minutul 49.

Pițian a comis henț în minutul 56, iar arbitrul a acordat lovitură de la 11 metri. Budescu a ratat penalty-ul, în minutul 59.

Meciul de la Ploiești s-a încheiat cu două ocazii ratate de Constantin Budescu în minutele 90+5 și 90+8.

Astfel, în urma rezultatului înregistrat pe ”Ilie Oană”, ambele formații au primit câte un punct. După un joc, ”U” Cluj se află pe locul trei, iar Petrolul pe locul cinci.

VIDEO Rezumat Petrolul - ”U” Cluj 1-1

Știrea inițială

Petrolul - ”U” Cluj, LIVE VIDEO, de la ora 18:30, pe Digi Sport 1

Cele două formații vor să înceapă cu dreptul acest sezon competițional pentru a își îndeplini obiectivul: calificarea în play-off

În stagiunea trecută, Petrolul a terminat pe locul doi play-out-ul, în timp ce ”Șepcile Roșii” s-au clasat două poziții mai jos, la doar un punct distanță.

Pentru Anton Petrea este primul meci oficial în calitate de antrenor al celor de la Universitatea Craiova. Tehnicianul a retrogradat cu Chindia Târgoviște și i-a luat locul lui Neluțu Sabău, care nu a mai vrut să continue pe banca ”Studenților”.

"E un nou sezon, ne gândim să facem ceva mai bine decât în cel trecut. Tot timpul trebuie să progresăm, pentru asta ne antrenăm. Știm că nu va fi ușor, echipele s-au întărit, însă trebuie să fim încrezători și să mergem la fiecare joc să scoatem maximum. Avem un lot cu jucători cu experiență, obișnuiți cu performanța. Sper să se vadă asta pe teren și în rezultate.

Le-am transmis băieților ce îmi doresc să joace. Vreau să fim o echipă combinativă, dar și o echipă agresivă, reactivă atunci când pierdem mingea. Nu e ușor să ne sincronizăm, însă sper ca lucrurile să se omogenizeze.

Victoriile aduc un moral bun, însă trebuie să ne gândim doar la următorul meci. Nu are rost să facem planuri, trebuie să luăm fiecare joc în parte și să încercăm să câștigăm.

Mi-aș dori să ajungem în play-off, dar de la a dori până la a putea e cale lungă. Dispunem de jucători cu experiență, așa că suntem îndreptățiți să ne gândim la play-off. Trebuie făcut pasul către etapa următoare", a declarat Toni Petrea la conferința de presă.

Petrolul - ”U” Cluj, LIVE VIDEO, de la ora 18:30, pe Digi Sport 1. ECHIPELE PROBABILE

Petrolul: Zima – Meijers, Pedro Justiniano, Papp – Hanca, Purtic, Seto, Cojocaru, Țicu – Budescu, Irobiso

Antrenor: Florin Pîrvu

”U” Cluj: Gorcea – R. Dimitrov, G. Miron, Mitrea, Vătăjelu – Bic, M. Bordeianu – Al.Chipciu, D.Nistor, Calcan – Stoica

Antrenor: Toni Petrea

Etichete: petrolul , universitatea cluj , superliga , toni petrea

Cum arată Mammoth, cel mai mare „aspirator” de poluare din lume, care transformă dioxidul de carbon din aer în piatră

Cea mai mare centrală proiectată pentru a capta dioxidul de carbon din aer, precum un aspirator uriaș, a început să funcționeze de miercuri în Islanda, scrie CNN.

Alegerea făcută de UEFA, după ce Real Madrid - Bayern s-a lăsat cu o controversă uriașă de arbitraj

Foto A fost sau n-a fost ofsaid? Tehnologia a intervenit, în cazul fazei decisive care a declanșat scandalul din Real - Bayern

Specialistul a explicat tot, după faza decisivă care a declanșat un scandal uriaș la Real - Bayern + Momentul, cadru cu cadru

News Alert Reacția lui Marius Șumudică, după ce Dan Șucu l-a sunat să-i comunice decizia luată

S-au încheiat negocierile de la palat pentru Florinel Coman

Elias Charalambous a numit singurul jucător OUT de la FCSB pentru meciul cu CFR Cluj

Patronul lui Dinamo Kiev a fost întrebat dacă-l readuce pe Mircea Lucescu și a lămurit totul

Ce răsturnare de situație! Dinamo a dat lovitura, chiar înaintea ”finalei” cu UTA

De ce l-a refuzat Dan Șucu pe Marius Șumudică. Dănuț Lupu, detalii din culisele negocierilor

Sepsi - Rapid, LIVE VIDEO, ora 20:30, la DGS 1. Giuleștenii n-au nicio victorie în acest sezon în fața covăsnenilor

Exclusiv Întrebat de Rapid, Ioan Ovidiu Sabău a început să râdă: ”Te-am încuiat!”

PEROZFiica lui Ion Țiriac, vacanță în Namibia cu nepotul cel mare, Alexander. Distracție la proprietatea de milioane a fostului tenismen

FILM NOWElizabeth Hurley, fabuloasă în prag de 59 de ani, într-o rochie decupată în zona bustului. Și crăpătura de pe picior a fost de mare efect

Un patron din Superliga îi prelungește contractul antrenorului chiar dacă echipa retrogradează citeşte ştirea pe Prosport.ro

CTP, impresionat de efortul jucătoarelor noastre: "A fost ziua României la Roma" citeşte ştirea pe ziare.com

Până la 10 ani fără permis și, în situații extreme, închisoare pe viață. Singurele măsuri care ar putea face ordine printre șoferii români citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Beyonce, în cei mai scurți blugi și o ținută în culorile drapelului SUA. A pozat într-un hangar și a arătat cât e de sigură pe ea