Jucătorii Rapidului / Foto: Captură Digi Sport 1

Video Rapid - Chindia Târgoviște 1-0. Giuleștenii câștigă meciul care marchează revenirea în Liga 1

18.07.2021, 23:20
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Rapid s-a impus în prima partidă oficială de la revenirea în Liga 1. Elevii lui Mihai Iosif au învins Chindia Târgoviște cu scorul de 1-0, după un meci în care au dominat aproape complet.

Prima șansă de a deschide scorul a aparținut Chindiei, în minutul 2 al partidei. După o acțiune pe flancul stâng, balonul a ajuns la Florea care a șutat slab la colțul scurt. Portarul rapidist a prins mingea fără nicio dificultate.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

Rapid - Chindia 1-0. Giuleștenii, revenire cu succes în Liga 1

Chindia a avut o pătrundere și în minutul 8, Daniel Popa a pasat bine în careu, dar Săpunaru a avut o intervenție superbă care a păstrat scorul neschimbat.

Bălan a avut ocazie uriașă de a marca în minutul 22, atunci când Rareș Ilie i-a pasat la centrul careului. Acesta a șutat puternic dar balonul a trecut peste poartă.

Bălan a mai avut o șansă în minutul 35, când a reluat cu capul pe lângă poarta lui Dinu Moldovan.

Golul partidei a venit în minutul 57, când balonul a ajuns la Bălan în interiorul careului. Popadiuc a încercat să degajeze balonul care s-a lovit de picioarele lui Bălan și a ricoșat în poartă.

Hlistei a mai avut o ocazie mare în minutul 71 când a șutat puternic de la distanță, dar balonul a fost respins de portarul Chindiei.

Florea a avut șansa să egaleze în minutul 83, după ce pasa lui Neguț l-a lăsat singur cu portarul rapidist. Execuția sa a lăsat de dorit, iar scorul a rămas neschimbat.

VIDEO Rezumatul meciului Rapid - Chindia Târgoviște

Rapid - Chindia 1-0. Giuleștenii, primul meci în Liga 1 după șase ani

Mihai Iosif, antrenorul Rapidului, a prefațat jocul cu Chindia la conferința de presă. Aceasta este prima înfruntare din istorie între cele două echipe.

Tehnicianul consideră că perioada petrecută de Rapid în Liga 2 a fost mult mai dificilă decât va fi competiția din prima ligă, din cauza presiunii imense care era pusă pe umerii echipei din partea suporterilor care își doreau promovarea.

După şase ani suntem în Liga 1. Sperăm să facem o figură frumoasă, să nu uităm că suntem o nou-promovată, dar tradiţia ne obligă să ţinem mereu steagul sus. Sperăm ca în acest campionat să  facem minunaţii noştri suporteri cât mai fericiţi. Mai greu a fost în Liga a 2-a, atunci a fost tensiunea mult mai mare. Emulaţia asta e binevenită şi a fost mereu la cote înalte la Rapid. Venirea lui Cristi (n.r. - Săpunaru) categoric este un mare plus pentru toată lumea. Am fost şi suntem o familie”, a declarat Mihai Iosif la conferința de presă.

Rapid și-a întărit serios lotul după promovare. I-a transferat pe Romario Moise, Cristi Săpunaru, Dragoș Grigore, Junior Morais, Nicolae Carnat, Alexandru Albu, Claudiu Belu și Ljuban Crepulja. Iar din spusele conducerii echipei vişinii, mutările nu se vor opri aici.

Etichete: rapid , meciuri liga 1 , chindia , rapid-chindia

Un italian și-a adunat toate lozurile necâștigătoare cumpărate de-a lungul vieții și a calculat câți bani a pierdut

Un italian din Brescia, care a colecționat toate lozurile necâștigătoare pe care le-a cumpărat de-a lungul vieții, a calculat câți bani a pierdut și vrea astfel să contribuie la creșterea gradului de conștientizare asupra pericolului pe care îl reprezintă dependența față de jocurile de noroc.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Exclusiv Gata! Dan Petrescu s-a răzgândit

Video Cea mai în formă jucătoare din lume, un car de nervi în meciul cu Jaqueline Cristian: ”Vino aici! Mai mult respect”

”V-ați propus să mă luați la mișto?”. A aflat că FCSB a luat titlul și nu s-a abținut: ”Ca un cuțit în inimă”

Gigi Becali: ”Vine!”. A doua mutare a verii confirmată la FCSB

Video ”Ce-ai pățit la ochi?”. MM Stoica a rostit șapte cuvinte și a făcut-o să râdă pe Teodora

Live Video&Text Petrolul - FC Botoșani 1-2, ACUM, Digi Sport 1. Sergiu Hanca a ratat un penalty!

Decizia luată de FRF, după ce Andrei Burcă a suferit o ruptură musculară înainte de EURO 2024

A auzit că-l vrea Gigi Becali la FCSB și i-a dublat salariul. ”Ar fi putut semna oriunde”

Rapid - Universitatea Craiova, LIVE VIDEO, de la 20:30 pe Digi Sport 1. Oltenii continuă lupta pentru locul 2

PEROZAre 77 de ani, dar nu se sfiește să-și arate silueta în rochii mulate: „Sunt criticată zilnic pentru felul în care mă îmbrac”

FILM NOWSofia Vergara, selfie-uri doar în body-uri mulate, în oglinda din baie. "Cineva să-mi ridice fața de pe podea", i-a scris Nicole Scherzinger

Horațiu Moldovan dă din lac în puț! Atletico îl vinde pe Oblak, dar Simeone a luat decizia transferului unui alt gigant citeşte ştirea pe Prosport.ro

Neluțu Varga face anunțul mult așteptat: ”Petrescu se va ocupa de mâine ” citeşte ştirea pe ziare.com

O nouă monedă în România, bani noi de la BNR. Ce valoare are, cu ce ocazie s-a lansat citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Mariah Carey, în cea mai scurtă rochie, pe tocuri, în Vegas. Artista a împlinit recent 55 de ani și e în formă maximă