Meciul de fotbal dintre FC Universitatea Cluj si Universitatea Craiova, contand pentru SuperLiga Superbet, desfasurat pe Stadionul Cluj Arena din Cluj-Napoca, sambata 23 septembrie 2023. © FOTO:Flaviu Buboi/SPORT PICTURES

Video ”U” Cluj - Universitatea Craiova 1-1. Remiză spectaculoasă pe Cluj Arena

23.09.2023, 23:22
  • SuperLiga: CFR - Farul, sâmbătă, 21:00, DGS 1

• SuperLiga: Universitatea Craiova - Sepsi, sâmbătă, 21:00, DGS 2

U Cluj a obținut doar o remiză pe teren propriu în fața Universității Craiova, scor 1-1, în etapa a zecea din SuperLiga României.

Universitatea Craiova ocupă locul trei în ierarhia din SuperLiga României, cu 18 puncte, în timp ce U Cluj este doar pe locul 11, cu 11 puncte.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

U Cluj - Universitatea Craiova 1-1. Dan Nistor a egalat pe final de meci

Prima ocazie mare de gol le-a aparținut oltenilor, când Houri a șutat în plasa laterală. Crețu a avut o execuție periculoasă în minutul 28, însă minge a ajuns în brațele lui Gorcea.

Scorul a fost deschis în minutul 31, după o respingere a lui Gorcea și un șut din prima al lui Bancu, care nu i-a dat nicio șansă portarului de la U Cluj.

Pe finalul primei reprize, Markovic putea dubla avantajul formației din Bănie, după ce a rămas față în față cu Gorcea, însă portarul ardelenilor a anticipat foarte bine intențiile atacantului.

Mitrea putea restabili egalitatea după pauză, din lovitură liberă, dar Popescu a intervenit salvator. Nistor a avut o execuție frumoasă în minutul 78 din interiorul careului, dar balonul a trecut puțin pe lângă poartă.

Ianis a irosit și el o șansă mare de gol, când a șutat în blocajul lui Laurențiu Popescu, după ce a rămas față în față cu portarul craiovenilor.

Vătăjelu a executat bine o lovitură liberă în minutul 84, însă Popescu a respins peste poartă.

Koljic a irosit o ocazie imensă de gol în minutul 89, iar Dan Nistor a restabilit egalitatea câteva minute mai târziu cu un șut bun din careu.

Pe final, Ivan a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

VIDEO Rezumatul partidei U Cluj - Universitatea Craiova 1-1

După nouă runde jucate, Universitatea Craiova se află pe poziția a treia în SuperLiga României cu 17 puncte acumulate, la cinci lungimi în spatele liderului FCSB.

De cealaltă parte, ardelenii ocupă locul 9, cu 10 puncte, și sunt la doar trei lungimi distanță de locurile care asigură play-off-ul.

Pentru olteni va fi primul meci fără Laurențiu Reghecampf, care a decis să plece din Bănie și să ia din nou drumul Arabiei Saudite. De ”Juveți” se va ocupa deocamdată Corneliu Papură.

"Ca de obicei, ne așteaptă un meci important. Vom avea un adversar cu jucători care au calitate individuală. Dacă sunt lăsați pot face diferența, mă refer la Mitriță, Bancu, Ivan. Analizând adversarul am văzut calitățile, cum vor juca, dar e important ca noi să jucăm la nivelul nostru. Și noi avem calitate și e foarte important să avem curaj.

Nu trebuie să ne fie teamă, să nu fim timizi. Jucătorii noștri au personalitate, au jucat la cel mai înalt nivel și cred că trebuie să ne considerăm o echipă importantă, care poate juca de la egal la egal cu oricine. Ei sunt o echipă bună de contraatac, o echipă care are ca obiectiv câștigarea campionatului.

Mă aștept la un meci în care noi trebuie să arătăm bine ca să îi punem în dificultate. Nu vreau să văd jucători frioși. Dacă îți lipsește curajul e greu să obții rezultate. Vreau să văd echipa așa cum am văzut-o la Arad. La analiză i-am lăsat pe cei care au jucat la Craiova să vorbească mai mult. Noi, staff-ul, am studiat adversarul, dar ei cunosc jocul, mentalitatea, strategia”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău la conferința de presă premergătoare partidei.

”U” Cluj - Universitatea Craiova, LIVE VIDEO, de la ora 21:30, pe Digi Sport 1. ECHPELE PROBABILE

U Cluj: 33. Gorcea - 77. Peteleu, 25. Masoero, 3. Mitrea, 5. Vătăjelu - 7. I. Stoica, 4. Doukoure, 98. G. Simion, 27. Chipciu - 94. Bic - 19. D. Popa

Rezerve: 23. Iliev, 6. A. Miron, 9. F. Ilie, 11. Tescan, 16. I. Filip, 17. Pițian, 18. Perianu, 26. Oancea, 59. Popadiuc

Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

Universitatea Craiova: 21. L. Popescu - 2. Vlădoiu, 34. R. Silva, 6. Screciu, 11. Bancu - 4. A. Crețu, 8. Mateiu l 37. Danciu, 14. Houri, 28. Mitriță - 20. Markovic

Rezerve: 1. Lazar, 3. Mendy, 9. A. Ivan, 12. Ndong, 19. Koljic, 23. Căpățână, 24. Roguljic, 35. D. Sala, 37. Kurtic

Antrenor: Cornel Papură

Etichete: u cluj , universitatea craiova , superliga

Cum a ajuns „Regele Cripto” al Canadei, care trăia în vile de lux și conducea mașini scumpe, să fie răpit, bătut și arestat

Aiden Pleterski a fost răpit din centrul orașului Toronto în mijlocul nopții în decembrie 2022. Răpitorii l-au eliberat pe cel poreclit „Regele Cripto” după trei zile, dar cu o condiție: trebuia să facă rost de bani cât mai repede. Nu era ultima dată – și nici prima – când tânărul canadian, care se dădea drept un geniu al afacerilor cu criptomonede și promitea „investiții inteligente”, avea să intre în încurcătură, relatează BBC.

Tottenham a primit oferta pentru Radu Drăgușin și a dat răspunsul pe loc

Decizia luată de Parma, după ce Dennis Man a cerut un salariu de 2.000.000 € pe an

Foto Adrian Mutu s-a întâlnit cu ”my friend” Cristiano Ronaldo! Cadoul primit de la portughez

Acord! Luka Modric urmează să semneze ultimul contract din carieră! Salariu cu 50% mai mic

"A fost frânt!" Le-a cerut coechipierilor să nu-i paseze în meciul cu Manchester City și englezii au aflat totul

Farul a făcut anunțul despre Denis Alibec

Foto Cum arată Ronald Gavril după ce a câștigat centura WBC Latino! ”Ana, ești minunată”

Albion Rrahmani a vorbit despre plecarea de la Rapid, înainte de derby-ul cu FCSB

1.500.000 € pentru un jucător de la Rapid: ”E așteptat să joace în Champions League”. Giuleștenii au dat răspunsul pe loc

Reacția celor de la ”U” Cluj, după ce Gigi Becali a anunțat că-l vrea pe Alex Chipciu la FCSB

Exclusiv Răzvan Zăvăleanu a intervenit în ”cazul Edgar Ie”: ”N-am cum să fiu convins”

PEROZCe poreclă a primit Meghan Markle după vizita în Nigeria: „A fost greu să nu faci această comparație”

FILM NOWTom Cruise a primit cea mai mare lovitură de la fiica sa, Suri. Ce decizie a luat tânăra în vârstă de 18 ani

Anturajul lui Mateiu vuiește, după ce Simona Halep și-a luat apartament în Dubai chiar lângă el: „A contribuit și el!” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Răzvan Lucescu, dorit pe banca unei echipe mari! Duminică joacă "finala" pentru titlu în Grecia citeşte ştirea pe ziare.com

Cosmonautul rus uitat și abandonat în spațiu: Povestea neverosimilă a ultimului cetățean al URSS citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Anitta, cea mai senzuală braziliancă, în slip din jeans, pe plaja din Rio. Are o dezinvoltură aparte și un trup perfect