Popadiuc înscrie din penalty în meciul UTA - Poli Iași / Foto: captură Digi Sport

Video UTA Arad – Poli Iași 1-2. Victorie mare a oaspeților! Elevii lui Nicolo Napoli rămân în lupta pentru evitarea retrogradării

09.05.2021, 15:55
  • Media: Fotbal Club, duminică, 19:00, DGS 1

• Baraj Superliga: Univ. Craiova - U Cluj, duminică, 20:00, DGS 1

Poli Iași a reușit o victorie mare la Arad, 2-1 contra UTA-ei, și rămâne în cursa pentru salvarea de la retrogradare.

După ce UTA a trecut pe lângă deschiderea scorului prin Roger, în minutul 2, și Rusu, în minutul 20, Platini a avut o șansă enormă în minutul 26, însă Iacob a intervenit excelent cu piciorul. Câteva zeci de secunde mai târziu, Passaglia a executat înșelător o lovitură liberă, doi jucători ai oaspeților au trecut pe lângă minge, iar portarul arădenilor a fost păcălit: UTA - Poli Iași 0-1.

Cele mai tari faze video şi desfăşurarea evenimentelor pot fi văzute AICI

UTA Arad - Poli Iași 1-2

În minutul 31, lituanianul Vorobjovas a avut o intrare imprudentă în interiorul careului asupra lui Onea, iar centralul Bârsan a arătat punctul cu var. Popadiuc a transformat, iar Poli Iași își mărea avantajul după doar patru minute de la deblocarea tabelei.

La jumătatea reprizei secunde, Hora a redus din diferență cu o lovitură de cap din apropierea porții, după ce balonul trimis de Vorobjovas a ajuns cu șansă la el. UTA a forțat egalarea, iar în minutul 75, Adi Petre a irosit o șansă uriașă. Zajmovic ar fi putut să închidă meciul în minutul 84, dar după o cursă de aproximativ 60 de metri, nu a mai avut puterea de a-l executa pe Iacob.

Ultima ocazie a jocului le-a aparținut gazdelor în minutele de prelungire. UTA a beneficiat de o lovitură indirectă din interiorul careului, dar șutul deviat al lui Adi Petre a lovit transversala. Grație acestei victorii, Poli Iași a depășit-o pe Hermannstadt în clasament și speră în continuare într-o salvare miraculoasă de la retrogradare.

De partea cealaltă, UTA a bifat a patra înfrângere în ultimele cinci jocuri și ocupă poziția a 10-a.

VIDEO Rezumat UTA - Poli Iași 1-2

__________________________________________________________________________________

UTA se va duela, pe teren propriu, cu Poli Iași, în etapa a șaptea din play-out-ul Ligii 1.

Partida poate fi urmărită ÎN DIRECT, de la ora 14:00, pe Digi Sport 1 și pe site-ul digisport.ro.

UTA – Poli Iași, LIVE VIDEO, de la 14:00, pe Digi Sport 1

UTA Arad se află în zona verde din play-out, poziționată pe locul zece, cu un total de 28 de puncte. De cealaltă parte, Poli Iași este cu un picior în Liga 2, clasată pe locul 16, cu doar 17 puncte. Cu toate acestea, moldovenii vor încerca să se salveze de la retrogradare.

În ultimele cinci partide, Poli Iași a înregistrat o singură victorie, cu Astra (scor 2-1), și patru înfrângeri, cu FC Voluntari (scor 0-1), cu Chindia Târgoviște (scor 0-2), cu FC Viitorul (scor 0-3) și cu Dinamo (scor 1-2).

De cealaltă parte, UTA Arad are două victorii, cu Dinamo (scor 1-0) și cu Astra (scor 2-1), și trei înfrângeri, cu FC Hermannstadt (scor 0-1), cu FC Argeș (scor 1-4) și cu Chindia Târgoviște (scor 0-1).

Poli Iași are probleme de lot înainte partidei cu UTA, printre jucătorii indisponibili aflându-se Laurențiu Brănescu, Axinte, Mihalache Vega, Djuranovic și Bușu.

De cealaltă parte, pentru UTA, nu vor juca Benga, Isac și Tomozei.

UTA – Poli Iași, LIVE VIDEO, de la 14:00, pe Digi Sport 1. Echipele probabile

UTA: Iacob – Șliakov, Erico, Ilie, Roumpoulakou – Mikulescu, Albu, Vorobjovas, Rusu – Hora, Roger

Poli Iași: Brânză – Cană, De Iriondo, Baxevanos, Onea – Gaitan, Passaglia – Platini, Stan - Zajmovic

Etichete: liga 1 , poli iasi , uta arad

A fost descoperită o planetă care teoretic ar fi locuibilă. „E de mărimea lui Venus și nici măcar nu este departe de Terra”

Oamenii de știință din Marea Britanie au descoperit o nouă planetă, denumită Gliese 12b, care ar putea susține viața și care „nu se află atât de departe de Terra”, transmite Sky News.

Exclusiv ”Am rămas trăsnit. Cum să vii așa?”. Apariția de la dineul ”Generației de Aur” care a stârnit indignare în direct la TV

Au bătut palma! Dennis Man a spus "DA" și semnează

Foto ”Generația de Aur” - Legendele Lumii 3-2. Spectacol total pe Arena Națională! ”Remontada” reușită de gloriile României

Foto Aparițiile serii la dineul ”Generației de Aur”

Video A dat declarația serii după ce s-a salvat de la retrogradare cu FC Botoșani: ”Haideți să vă spun. O să mă certe”

Exclusiv ”Vreau ceea ce oamenii cred că nu se poate”. Gigi Becali, ambiții uriașe la FCSB

Ilie Dumitrescu a decretat după meciul de retragere al ”Generației de Aur”: ”Cel mai bun din istoria fotbalului”

Carlo Ancelotti, ”cucerit” de Toni Kroos

Gestul făcut Jose Mourinho înaintea meciului de retragere al Generației de Aur

Video CS Mioveni - FC Botoșani 0-1. Moldovenii au câștigat barajul și rămân în SuperLigă

Video United Galați e campiona României la futsal! Imaginile bucuriei

PEROZJennifer Garner și fiica ei de 18 ani, deja mai înaltă decât ea, într-o zi liberă. Naturale și simple, cele două par mai degrabă surori

FILM NOWA rupt tăcerea după 30 de ani. Sharon Stone a spus cine este producătorul care a sfătuit-o să întrețină relații intime cu partenerul de film, pentru o mai bună chimie pe ecrane

Alt atac devastator împotriva Generației de Aur, în ziua meciului de retragere: ”De ce nu vorbesc Mutu și Chivu?” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Dănuț Lupu, mâhnit pentru că nu a fost chemat la meciul Generației de Aur: "Știi care e problema lor?" citeşte ştirea pe ziare.com

Descoperirea făcută de un turist nu avea ce să caute pe Pământ. Ar fi resturile unei nave spațiale, "nu e de pe aici" citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Fanii nu au recunoscut-o! Shania Twain, schimbată total cu părul roz, dar e suspectată că și-a făcut ceva la față: "Nu arăți ca tine"