Meciul Arsenal - Nottingham Forest / Foto: Profimedia

Video Arsenal - Nottingham Forest 2-1. Succes la limită pentru ”Tunari” în prima etapă din Premier League

12.08.2023, 17:07
  • Baraj SuperLigă: Botoșani - Mioveni, vineri, 20:00, DGS 1

• Media: Digi Sport Special, vineri, 22:00, DGS 1

Arsenal Londra, vicecampioană în Premier League și câștigătoarea Supercupei Angliei, s-a duelat cu Nottingham Forest, exact după ce l-a transferat recent pe David Raya (27 de ani) pentru aproximativ 30 de milioane de euro.

Meciul s-a încheiat cu victoria la limită a ”Tunarilor”, scor 2-1, în prima etapă a noului sezon din Premier League. Anul trecut, în cele două dispute directe, Arsenal a câștigat cu 5-0 și cu 1-0.

Arsenal - Nottingham Forest 2-1, în prima etapă a noului sezon din Premier League

Meciul de pe Emirates a început cu ocazia uriașă ratată de Jhonson, în minutul 11. Acesta a scăpat singur cu Ramsdale, dar a șutat peste poartă.

Ulterior, cei de la Arsenal au ”lovit” de două ori. Nketiah a deschis scorul în minutul 26, iar Saka a dublat avantajul în minutul 33.

În partea a doua a meciului, Aina le-a dat emoții celor de la Arsenal în minutul 70, dar șutul său s-a dus pe lângă poarta lui Ramsdale.

În minutul 76, Declan Rice a șutat din marginea careului mare, dar Turner a respins în bara laterală mingea, care apoi s-a dus în corner.

Intrat în partea a doua a meciului, Awoniyi a redus din diferență în minutul 82, cu o reluare din interiorul careului de șase metri.

Astfel, meciul dintre cele două formații s-a încheiat cu succesul la limită al elevilor lui Mikel Arteta.

VIDEO Rezumat Arsenal - Nottingham Forest 2-1

Arsenal - Nottingham Forest 2-1. Oaspeții au înscris pe final

FINAL DE MECI

Min 90+8: Arbitru încheie meciul de pe Emirates.

Min 82: GOOOL Nottingham Forest! Awoniyi înscrie cu o reluare din careul de șase metri și reduce din diferență.

Min 76: Declan Rice șutează de la distanță, dar Turner respinge mingea în bară, după care balonul se duce în corner.

Min 70: Aina șutează din marginea careului mare, dar balonul este deviat și ajunge în corner.

Min 46: Începe repriza a doua a meciului.

Min. 45: Pauză pe Emirates. "Tunarii" conduc cu 2-0.

Min. 33: Goool Arsenal! Bukayo Saka intră şuteatză din afara careului şi îl învinge pe Turner!

Min. 26: GOOOL Arsenal! Nketiah a deschis scorul pe Emirates, după o deviere.

Min. 11: Ocazie Nottingham. Jhonson scapă singur cu Ramsdale, dar şutează peste poartă.

Min. 1: A început meciul!

Update: Meciul este întâriat cu 30 de minute din cauya unor probleme la turnicheţi.

Echipele de start:

Arsenal: Ramsdale - T. Partey, White, Saliba, Timber - Odegaard, Rice, Havertz - Saka, Nketiah, Martinelli

Rezerve: Gabriel, Emile Smith Rowe, Kiwior, Tomyiasu, Trossard, Jorginho, Fabio Vieira, Nelsson, Karl Hein

Antrenor: Mikel Arteta

Nottingham Forrest: Turner - McKenna, J. Worral, Boly - Aina, Mangala, Yates, Aurier - Gibbs-White, B. Jhonson, Danilo

Rezerve: Williams, Kouyate, Awoniyi, Wood, Niakhate, Elanga, Freuler, O'Brien, Horvath

Antrenor: Steven Cooper

Arsenal va debuta în noua ediție de campionat după o vară incendiară pe piața transferurilor. A cumpărat jucători cu 231,6 milioane de euro, iar lista nu este închisă.

Toată lumea este curioasă să vadă dacă Declan Rice, Kai Havertz și Jurrien Timber au forța să facă din Arsenal o echipă mai bună decât anul trecut, sezon în care ”Tunarii” au fost mai aproape decât oricând de câștigarea unui nou titlu de campioană.

• Sezonul 2023/2024 din Premier League se vede ÎN DIRECT pe canalele Digi Sport.

Etichete: arsenal , nottingham forest , video arsenal nottingham

Avertisment după ce o dansatoare a murit sufocată în timp ce avea relații intime cu iubitul ei

Un medic legist a emis un avertisment după ce o anchetă a stabilit că o femeie a fost strangulată de iubitul ei, în timp ce întrețineau relații intime.

Exclusiv Ilie Dumitrescu a văzut ipostaza cu ”pătrățelele” fotbaliștilor de la Corvinul și a reacționat: ”Vrei să-ți spun ceva?”

Video Victorie istorică! Corvinul Hunedoara a câștigat Cupa României, după ce a învins-o pe Oțelul la penalty-uri

Presa din Grecia, tranșantă după ce PAOK-ul lui Lucescu a ajuns să aibă titlul la mâna ei: "La gunoi!"

Foto A "măcelărit" imnul în fața a 70.000 de oameni și a ajuns să fie batjocorit în întreaga țară: "Retrage-te!"

Ce le-a spus Răzvan Lucescu grecilor, după ce a umilit-o pe Panathinaikos și a ajuns la 90 de minute de titlu

Exclusiv Florin Prunea ”tremură” pentru Dinamo. Avertisment înaintea barajului cu Csikszereda

Decizia luată de Parma, după ce Dennis Man a cerut un salariu de 2.000.000 € pe an

”Cum e să te bați doar pentru locul 2?” Răspunsul lui Xavi, după Almeria - Barcelona 0-2

Veste bună pentru Rapid înaintea derby-ului cu FCSB! Jucătorul s-a operat și a început recuperarea