Kevin De Bruyne a marcat pentru Manchester City în meciul cu Lyon / Foto: Getty Images

Video Palidă consolare pentru Kevin de Bruyne! Belgianul a fost desemnat jucătorul sezonului în Premier League

16.08.2020, 13:10
  • BASCHET: Fenerbahce - Monaco, miercuri, 20:45, DGS 3

• Champions League: Borussia Dortmund - PSG, miercuri, 22:00, DGS 1

Kevin de Bruyne a fost desemnat cel mai bun jucător din Premier League în sezonul 2019-2020! Acest premiu vine ca o palidă consolare pentru internaționalul belgian, după dezamăgirea provocată de eliminarea lui Man. City din UCL.

Kevin de Bruyne, mijlocașul lui Manchester City, a marcat singurul gol al echipei sale în eșecul din sferturile UEFA Champions League, scor 1-3, în fața lui Lyon. A fost a 3-a eliminare consecutivă a "cetățenilor" din această fază a competiției.

Fotbalistul de 29 de ani a primit și o veste bună. Belgianul a fost ales jucătorul sezonului în Premier League, după ce s-a clasat cu Manchester City pe poziția a doua la finalul sezonului și a reușit să adune 13 goluri și 20 de pase decisive în cele 35 de apariții. În această vară, s-a vorbit despre o posibilă mutare a lui de Bruyne pe Santiago Bernabeu.

Kevin de Bruyne, eliminat de 3 ori consecutiv din sferturile Champions League

De la venirea sa pe Etihad, de Bruyne a ajuns o singură dată mai sus de sferturile Champions League. În 2016, "cetățenii", conduși de Manuel Pellegrini, au fost eliminați din semifinalele competiției de Real Madrid, scor general 1-0.

După sosirea lui Pep Guardiola la cârma lui City, englezii nu au mai reușit să treacă de faza sferturilor. În primul sezon al spaniolului, Manchester City a fost eliminată de Monaco în optimi, iar în următoarele 3 sezoane, parcursul vicecampioanei din Premier League a fost stopat de Liverpool, Tottenham și Lyon, în sferturi.

• 2 titluri a cucerit Kevin de Bruyne îm Premier League, în tricoul "cetățenilor"
  • 120 de milioane de euro este cota de piață a lui de Bruyne, conform Transfermarkt
  • 57 de goluri și 89 de assist-uri a reușit belgianul pentru City, în toate competițiile
  • 76 de milioane de euro a plătit clubul de pe Etihad pentru transferul lui de Bruyne de la Wolfsburg

Video Golul lui Kevin de Bruyne în poarta lui Lyon

Etichete: pep guardiola , sferturi champions league , kevin de bruyne , manchester city lyon , de bruyne jucatorul sezonului

O olandeză cu depresie va fi eutanasiată, pentru că „nu mai poate face față”. Are doar 28 de ani

O olandeză de 28 de ani, sănătoasă din punct de vedere fizic, a decis să fie eutanasiată, pentru că - spune ea - nu mai poate lupta cu depresia, autismul și cu tulburarea Borderline.

Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor

Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova

A făcut 5-4 în minutul 90+5 și a scris istorie! Echipa care, după 121 de ani, va juca în premieră în cupele europene

Au mers la teatru, dar comportamentul lor a fost inacceptabil! Spectatorii au cerut să fie dați afară: ”Erau chiar lângă noi”

Video ”Execuție” în 21 de minute! Ostapenko nu a suportat umilința și a izbucnit. Gestul făcut și la finalul meciului

Live Video&Score Bayern - Real Madrid 2-1, ACUM, Digi Sport 1. Bavarezii au făcut remontada în patru minute!

A fost la un pas de finala Europa League cu FCSB, iar acum a luat o decizie total neașteptată

Unic! Ce performanță a atins Vinicius Jr odată cu golul marcat împotriva lui Bayern Munchen

Pedeapsă drastică pentru Abadallah. Câte etape a fost suspendat după ce i-a făcut gaură în cap lui Benzar

Pep Guardiola, ”în al 9-lea cer” după victoria cu Nottingham Forest: ”Este o victorie mare”

Starul lui Manchester City, gata să plece la Real Madrid. ”Vă asigur!”

PEROZO tânără a creat isterie în mediul online după ce a dezvăluit de ce îi plac bărbații în vârstă: „Mă simt în siguranță”

FILM NOWFiicele lui Nicole Kidman, apariție rară pe covorul roșu alături de mama lor. Puștoaicele au atras toate privirile

Situație ”explozivă” la națională înainte de EURO 2024! Jucătorul român riscă să rateze turneul final din Germania citeşte ştirea pe Prosport.ro

Simona Halep, invitată să joace la Paris! Anunțul surprinzător al francezilor. Cum va reacționa românca citeşte ştirea pe ziare.com

Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Lady Gaga, în fustă scurtă de tenis, la sport cu iubitul. Solista și Michael Polansky își trăiesc iubirea discret