"Mi-am lăsat soţia şi fiica singure acasă, îngrozite!" Joao Cancelo, declarații tulburătoare
16.03.2024, xblx, Fussball 1.Bundesliga, SV Darmstadt 98 - FC Bayern Muenchen emspor, v.l. Jamal Musiala (FC Bayern Muen
Pep Guardiola s-a hotărât: Manchester City pune pe masă 100.000.000€ pentru transferul verii
Screenshot 2024-03-28 at 22.53.08
Urmează un ”exod” de la FCSB: cinci jucători sunt pe picior de plecare! Doi fotbaliști pot veni în vară, unul e sigur

Video Manchester City - Lyon 1-3. Meci nebun în ultimul sfert din UCL și surpriza continuă. Performanță uriașă a francezilor

15.08.2020, 23:55

A doua surpriză mare în sferturile Champions League a avut-o protagonistă pe Lyon. După Leipzig, francezii merg și ei în semifinale, după ce au eliminat Manchester City în urma unui meci nebun.

city lyon colaj
Colaj Manchester City - Lyon / Foto: Getty Images
  • SuperLiga: Voluntari - Hermannstadt, vineri, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Sepsi - CFR, vineri, 20:30, DGS 1

Britanicii au început în forță și au ratat prima șansă în minutul 3, dar Marcal a respins. La cealaltă poartă, același Marcal a avut șansa de a marca. Lyon a deschis scorul în minutul 24, prin Cornet, iar reușita a fost validată cu ajutorul VAR-ului.

Manchester City - Lyon 1-3. Sterling a ratat ocazia anului

City a avut apoi o șansă mare, însă portarul Anthony Lopes a intervenit eroic. Tot Lopes a mai avut o paradă la lovitura liberă a lui De Bruyne, iar până la pauză trupa lui Guardiola a fost mai periculoasă, cu alte două șanse importante.

În partea secundă, City a alergat după egalare, dar portarul francezilor a intervenit la o nouă lovitură liberă a lui De Bruyne. City a egalat, în cele din urmă, în minutul 69, când De Bruyne a pus latul la pasa lui Sterling.

Manchester City - Lyon 1-3. Francezii, în semifinalele Champions League după 10 ani

Gabriel Jesus a avut o ocazie mare, dar nu l-a putut învinge pe Lopes, iar în minutul 79 francezii au înscris din nou, după ce Dembele a fost lansat perfect și a scăpat spre poartă.

În minutul 86 s-a petrecut poate cea mai mare ratare a anului, după ce Sterling nu a nimerit poarta goală din 5 metri. Câteva secunde mai târziu, Lyon a dat lovitura decisivă, prin Dembele. De Bruyne nu a mai putut schimba nimic, în ciuda ultimei ocazii avute, iar Manchester City - Lyon s-a terminat 1-3.

Astfel, după ce au eliminat Juventus în optimi, francezii au mai bifat o performanță uriașă și s-au calificat în semifinale. Ultima dată când au mai jucat în penultimul act al Champions League s-a întâmplat în urmă cu 10 ani.

În semifinale, Lyon va întâlni Bayern Munchen, care a eliminat Barcelona cu un incredibil 8-2.

VIDEO cu rezumatul meciului:

LIVE VIDEO Manchester City - Lyon 1-3:

Min. 90+5: Final de meci. Manchester City - Lyon se termină 1-3, iar francezii merg în semifinale după 10 ani.

Min. 90+4: Ocazie Manchester City. De Bruyne își mai încearcă o dată norocul din lovitură liberă, dar portarul Lopes scoate și de această dată de sub transversală.

Min. 87: GOOOOOL Lyon! Reine Adelaide recuperează o minge, îi pasează lui Aouar, care șuteasă din marginea careului, portarul lui City respinge greșit în față, iar Dembele marchează.

Min. 86: Ocazie enormă Manchester City. Cornet greșește, Gabriel Jesus recuperează mingea și pasează în fața porții goale, de unde Sterling trimite peste transversală din 5 metri.

Min. 79: GOOOOOL Lyon! Manchester Ciy - Lyon 1-2. Aouar îl lansează perfect pe Dembele, care scapă singur spre poartă și înscrie.

Min. 73: Ocazie Manchester City. Gabriel Jesus trage pe colțul scurt, din careu, lateral stânga, dar Lopes are o paradă bună.

Min. 69: GOOOOL Manchester City! Manchester City - Lyon 1-1. Sterling e lansat de Mahrez, face o cursă pe stânga, îl driblează pe Denayer și pasează înapoi, pentru De Bruyne, care înscrie cu latul.

Min. 60: Ocazie Manchester City. De Bruyne execută o lovitură liberă, dar Lopes respinge.

Min. 45+1: Ocazie Manchester City. De Bryune îi pasează cu exteriorul lui Sterling, dar Marcelo intervine prin alunecare și respinge șutul starului de la City.

Min. 43: Ocazie Manchester City. Sterling pătrunde pe dreapta, driblează scurt și pasează în careu pentru Rodri, care șutează, dar Lopes reține în doi timpi.

Min. 39: Ocazie Manchester City. De Bruyne execută o lovitură liberă din unghi, direct pe poartă, dar Lopes boxează.

Min. 31: Ocazie mare Manchester City. Cancelo centrează de pe stânga, portarul Lopes iese și boxează din fața lui Gabriel Jesus, iar în aceeași fază mai intervine o dată exact în momentul în care Gundogan se pregătea să șuteze din prima.

Min. 24: GOOOOOO Lyon! Manchester City - Lyon 0-1. Ekambi e lansat perfect în adâncime, la limita offside-ului, Garcia îl deposedează în careu, dar Cornet vine din spate și înscrie. Arbitrul apeleaza la VAR pentru a valida reușita.

Min. 10: Ocazie Lyon. Depay execută un corner, mingea e respinsă de De Bryune până la Marcal, care prinde un șut tare din afara careului, dar portarul este la post.

Min. 3: Ocazie Manchester City. Sterling pătrunde pe stânga, pasează perfect pentru Gabriel Jesus, dar Marcal intervine la timp din fața brazilianului.

Min. 1: Începe meciul.

Echipele de start:

• Manchester City: Ederson - Walker, Garcia, Laporte, Cancelo - Ferandinho, Gundogan, Rodri - De Bryune, Gabriel Jesus, Sterling
  • Lyon: Lopes - Denayer, Marcelo, Marcal - Dubois, Caqueret, Bruno, Aouar, Cornet - Depay, Ekambi

LIVE VIDEO Manchester City - Lyon, de la 22:00, la Digi Sport 1

După ce Bayern a demolat-o pe Barcelona, scor 8-2, Manchester City și Lyon, echipa lui Ciprian Tătărușanu, se luptă pentru ultimul loc în careul de ași. Învingătoarea va da piept cu Bayern în a doua semifinală. Pe cealaltă parte de tablou se vor lupta, marți, PSG și RB Leipzig.

Echipele probabile

• Manchester City: Ederson - Walker, Fernandinho, Laporte, Cancelo - De Bruyne, Rodrigo, Gundogan - Mahrez, Jesus, Sterling
  • Lyon: Lopes - Denayer, Marcelo, Marcal - Dubois, Caqueret, Guimaraes, Aouar, Cornet - Dembele, Depay

Olympique Lyon a produs surpriza în optimi, unde a eliminat-o pe Juventus. De partea cealaltă, Manchester City a trecut de Real Madrid în faza precedentă, după două victorii.

Cele două echipe s-au mai întâlnit de două ori în istorie, iar Manchester City nu s-a impus niciodată. În 2018, Lyon s-a impus cu 2-1 în tur, la Manchester, iar în Franța meciul s-a terminat la egalitate, scor 2-2.

Tabloul semifinalelor din UEFA Champions League 2020

• RB Leipzig - PSG, marți, ora 22:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1
  • Bayern Munchen - Manchester City / Olympique Lyon, miercuri, ora 22:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 1

Etichete: manchester city , lyon , video champions league , sferturi champions league

Una dintre celebrele gemene siameze Abby și Brittany s-a căsătorit. De ce nu au făcut niciodată operația de separare

Abby și Brittany Hensel, gemene siameze din SUA, care au devenit celebre în toată lumea după ce au...

OUT de la echipa națională pentru EURO! ”Orice om sănătos la cap l-ar lua în lot, dar eu l-am scos”

Nu se mai ascund! Internaționalul român și-a făcut publică relația
aza3
Chetă pentru un violator: cine a plătit, de fapt, milionul de euro care l-a scos pe Dani Alves din închisoare
Dani Alves is released on bail from Can Brians jail
După 57 de ani, recordul e istorie! Un puști a reușit să îl întreacă pe marele Arnold Schwarzenegger
327210115_214907157678345_2804730496893185967_n
Se îngroașă "gluma": Napoli a intrat și ea în cursa pentru un jucător din SuperLiga României!
profimedia-0774483276

Ce surpriză! Schimbarea majoră pe care UEFA o ia în calcul pentru EURO 2024
”Nu mai pot. E inadmisibil!”. S-a săturat și vrea să plece din România!
ciprian marica
Exclusiv ”Ați avut ofertă de 8 milioane de euro?”. Șeful lui Dinamo a răspuns imediat și a lămurit situația
fcd
Accidentare la FCSB! Titularul ”s-a rupt" și ar putea rata tot sezonul!
Prima apariție a lui Gigi Becali, după ce a ținut post negru 5 zile! Cum arată: ”Dacă mănânci mult, te uiți după femei”
Adevărul despre scandalul dintre Rebel Wilson și Sacha Baron Cohen. Ce a scris actrița despre starul din „Borat” în cartea ei de memorii
Are 47 de ani, dar arată ca o puștoaică. Shakira, irezistibilă în emisiunea lui Jimmy Fallon, într-o rochie scurtă
Hagi s-a liniștit: Ianis merge sigur în Germania! Avem premianții și corigenții lotului pentru Euro
Ungaria introduce vinieta de o zi. Cât costă și de ce nu merită să o cumperi?
Simona Halep, veste total neașteptată. Ce i se pregătește fostului lider mondial
Lovitură pentru Simona Halep! Românca a primit "interzis" la turneul favorit al Mariei Șarapova
Chelsea a început ”curățenia de primăvară”! E gata să-l vândă pe Cole Palmer și i-a stabilit prețul
Chelsea v Preston North End, Emirates FA Cup, Third Round, Football, Stamford Bridge, London, UK - 06 Jan 2024