Cristina Neagu, în tricoul lui CSM București / Foto: Profimedia

Video CSM București a ajuns în sferturile EHF Champions League, dar Cristina Neagu e categorică: ”Nu facem nuntă!”

24.03.2024, 20:15
  • Champions League: Real Madrid - Bayern, miercuri, 22:00, DGS 1

• Media: Liga Digisport, joi, 15:30, DGS 1

CSM București s-a calificat în sferturile de finală ale EHF Champions League, după ce a câștigat cu același scor, 30-24, ambele partide cu Krim.

Cristina Neagu și-ar fi dorit să joace mai devreme cu Metz

În ”sferturile” competiției, elevele lui Adi Vasile vor da peste franțuzoaicele de la Metz, echipă care a câștigat grupa din care a făcut parte și Rapid.

La finalul partidei, Cristina Neagu a vorbit despre calificarea în sferturile EHF Champions League, iar ”Legenda României”, așa cum a fost numită de pagina oficială a competiției, a tras semnalul de alarmă și a spus că echipa trebuie să se descurce mult mai bine în toate fazele de joc, pentru că Metz este un adversar foarte dificil.

Totodată, Cristina Neagu a spus că și-ar fi dorit ca această dublă manșă să fi avut loc mai devreme.

"Ne dorim să ajungem în Final Four, întâlnim o echipă bună (n.r. - Metz) şi ce poate face diferența e să fim exacte în atac şi apărare. Cred în şansa noastră, acum nu facem nuntă din această calificare, mai avem o lună până la sferturile de finală. Urmează această perioadă cu echipa națională, care e destul de lungă, după care fetele se întorc. Nu avem foarte mult timp de pregătire.

Acum suntem bine, dacă jucam peste o săptămână sau două clar eram foarte bine, dar nu pot spune cum vom fi peste o lună. Încă Final Four-ul e departe, ne concentrăm pe următorul meci şi suntem all-in pentru meciul cu Metz", a spus Cristina Neagu la finalul meciului.

Adi Vasile: ”O să fie un sfert de finală echilibrat, intens și puternic”

”Eu cred că este o bornă importantă pe care am atins-o astăzi, pentru un club care are 16 ani de existență. Acest al 9-lea an de calificare succesivă în sferturile de finală cred că este un lucru important. Nu trebuie să sărbătorim foarte mult, dar acest lucru trebuie gustat. Cred că este important să bifăm aceste momente.

Cred că nu a fost o dublă manșă deloc ușoară, chiar dacă victoria din tur cu 30-24 ne-a pus într-o poziție bună. Pe lângă faptul că ne-am dorit calificarea, am vrut să ieșim învingători din acest meci și să ne bucurăm cu o atmosferă superbă. Două meciuri cu presiune.

Meciurile astea au fost ca niște finale, pentru că sunt eliminatorii, foarte complicate. Acum că am intrat în sferturi, abia acum putem să vorbim de Final Four. O să fie o luptă foarte puternică, grea și complicată. Cu siguranță Metz este o echipă puternică. După cum vedeți, nivelul Ligii Campionilor arată 10-12 echipe puternice. Ne respectăm adversarul, dar astăzi este doar despre a savura această victorie.

Ne vom pregăti pentru un adversar bun, la fel cum o vor face și ei. Este respect din partea ambelor echipe, așa că o să fie un sfert de finală echilibrat, intens și puternic, ceea ce își dorește toată lumea.

Acum vorbesc de Final Four pentru că abia acum am ajuns în poziția de a ne lupta pentru trofeu. În acest moment este o altă energie a competiției și cumva mă bucur că am jucat un meci de play-off și nu ne-am calificat direct în sferturi”, a afirmat Adi Vasile la finalul meciului cu Krim.

Etichete: csm bucuresti , cristina neagu , metz

Anunț oficial despre starea lui Florin Piersic: „I s-au infectat sondele din inimă. Situaţia era a unui pacient cu septicemie”

Doctorul Horia Roşianu de la Institutul Inimii din Cluj Napoca a afirmat, miercuri, că actorul Florin Piersic avea septicemie atunci când s-a internat în unitatea medicală. Potrivit acestuia, trebuiau îndepărtate proteza de genunchi şi stimulatorul cardiac, care erau focare secundare de infecţie.

Împușcată mortal în plină stradă, la 21 de ani, alături de iubit! Autoritățile au făcut o descoperire care schimbă totul

”Cea mai frumoasă femeie din lume”, gata să spună totul despre Ilie Năstase: ”Nu mai pot să trăiesc în minciună. E dureros”

News Alert Primele declarații date de Mircea Lucescu la ieșirea de la întâlnirea cu Șucu și Copos

Dan Șucu a început negocierile! Lovitura pregătită în secret la Rapid: peste 300 de meciuri în Premier League!

Al-Khelaifi a răbufnit după eliminarea PSG-ului din semifinalele UEFA Champions League!

Victorie! Naționala de handbal masculin a României, la doar un pas de Mondial după 31-30 cu Cehia

Oficial Rapid și-a numit noul director sportiv

Foto De nicăieri! S-a retras la 32 de ani și a luat pe neașteptate întreaga lume a tenisului

Fostul lider de galerie al Rapidului l-a atacat pe Bogdan Lobonț

Video ”V-ați gândit vreo secundă la demisie?”. Răspunsul lui Adi Vasile, după ce a ratat obiectivul lui CSM București

Anunțul făcut de CSM București, după ratarea Final Four-ului Ligii Campionilor

PEROZShakira, îndrăzneață într-o rochie albă tare decupată, la petrecerea de după Met Gala. A defilat ca pe podiumul de modă

FILM NOWA renunțat la rochia elegantă de la Met Gala pentru o fustă total transparentă, un maiou scurt și pantofi sport. Soția lui Matt Damon, mama a 4 copii, în formă maximă la 47 de ani

The Sun anunță că legendarul antrenor e la un pas să semneze cu Rapid! Lovitura lui Șucu a ajuns în ziarele din Anglia citeşte ştirea pe Prosport.ro

Cum a refuzat antrenorul care a promovat cu Gloria Buzău două oferte din prima ligă. Promovarea s-a jucat cu Marcel Ciolacu în tribună citeşte ştirea pe ziare.com

Singurul lanț de supermarketuri care îți dă un leu în loc de 50 de bani pe sticlele reciclate citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Doja Cat, ca ieșită din duș, direct la Met Gala 2024. A plecat din hotel în prosop, la eveniment a apărut într-un tricou ud