CSM București - Esbjerg 28-26 / Foto: captură Digi Sport

Video CSM București - Esbjerg 28-26. "Tigroaicele" s-au impus cu emoții, după ce au condus și cu șapte goluri diferență

06.02.2021, 18:40
  • BASCHET: Fenerbahce - Monaco, miercuri, 20:45, DGS 3

• Champions League: Borussia Dortmund - PSG, miercuri, 22:00, DGS 1

CSM București s-a impus în fața celor de la Esbjerg, scor 28-26, și a urcat provizoriu pe poziția a patra în grupa A din Liga Campionilor.

"Tigroaicele" lui Adi Vasile au făcut o primă repriză excelentă, au condus chiar și cu șapte goluri diferență și au intrat la vestiare cu un avantaj de cinci puncte, 15-10. În actul secund, CSM București s-a relaxat, iar danezele au revenit pe tabelă, egalând la 19, cu 13 minute înainte de finalul jocului.

Cristina Neagu & CO au avut o tresărire de orgoliu și au reușit să se impună în cele din urmă, 28-26. Cea mai bună jucătoare a lumii în patru rânduri, Neagu a fost cea mai bună marcatoare a disputei, cu șapte goluri, urmată de Crina Pintea și Jacobsen, de la Esbjerg, cu câte șase reușite.

CSM ocupă locul patru, cu 13 puncte, unul mai puțin decât Metz și Ferencvaros, și la două lungimi în urma liderului Rostonv-Don. Peste o săptămână, bucureștencele vor întâlni în deplasare formația franceză Metz.

CSM București - Esbjerg 28-26 (15-10, la pauză)

Minutul 60CSM București - Esbjerg 28-26. Dembele înscrie ultimul gol al meciului.

Minutul 56CSM București - Esbjerg 25-24. Danezele se apropie din nou la o singură lungime.

Minutul 49CSM București - Esbjerg 21-19. Cristina Neagu înscrie superb.

Minutul 47CSM București - Esbjerg 19-19. Jacobsen marchează și restabilește egalitatea, după ce CSM a condus cu cinci goluri la pauză.

Minutul 44CSM București - Esbjerg 19-16. Formația bucureșteană a produs o fază superbă, însă portarul danezelor s-a opus golului.

Minutul 35CSM București - Esbjerg 16-13. Lazovic înscrie primul gol al lui CSM București din repriza secundă.

Minutul 33CSM București - Esbjerg 15-12. Ingstad aduce formația oaspete la doar trei goluri diferență.

Minutul 31: Începe actul secund.

Minutul 30: Pauză! CSM București - Esbjerg 15-10.

Minutul 30: CSM București - Esbjerg 15-10. Danezele reduc din diferență prin Jacobsen.

Minutul 24: CSM București - Esbjerg 13-7. Reușita lui Dembele le oferă "tigroaicelor" un avantaj de șase goluri.

Minutul 21CSM București - Esbjerg 10-7.

Minutul 15: CSM București - Esbjerg 7-5. Breistol o surprinde pe Grubisic cu o "torpilă".

Minutul 13: CSM București - Esbjerg 5-4. Pintea înscrie în poarta goală.

Minutul 6: Crina Pintea înscrie! CSM București conduce cu 3-2.

Minutul 3: Cristina Neagu ratează prima lovitură de la 7m a celor de la CSM București.

Minutul 1: Tranborg înscrie primul gol al partidei, pentru Esbjerg.

Minutul 1: Începe partida.

__________________________________________________________________________________

CSM București întâlnește azi gruparea daneză Esbjerg, de la ora 17:00, în Sala Polivalentă din București, într-un meci din Grupa A Ligii Campionilor. Partida e transmisă ÎN DIRECT de DigiSport 1 și în format livetext pe digisport.ro.

Înaintea partidei de azi, Cristina Neagu și colegele sale se află pe locul 5 în Grupa A, cu 11 puncte după 10 meciuri, în timp ce danezele ocupă poziția a șasea, cu 8 puncte strânse după 11 partide. În partida tur, "Tigroaicele" s-au impus cu 30-29, printr-un gol reușit în ultima secundă de Cristina Neagu.

LIVE VIDEO CSM București - Esjberg, ora 17:00, DigiSport 1

Antrenorul Adi Vasile, proaspăt instalat și selecționer al României, nu poate conta pe Omoregie, Perianu, Barbosa, Cvijic și Vâlcan, care sunt în continuare indisponibile, însă va putea miza pe Bianca Bazaliu, care a revenit în această săptămână în partida din campionat cu Dunărea Brăila.

"Ne-a lipit Liga Campionilor în ultimele două săptămâni, Team Esbjerg are multă calitate, joacă foarte bine și disciplinat. Orice antrenor și-ar dori să câștige de la zece goluri din prima repriză...clar nu e cel mai sănătos lucru să ajungi să câștigi un meci în ultimele secunde, așa cum am făcut noi în Danemarca, dar tot ce contează până la urmă este să învingi, indiferent cum o faci.

Esbjerg nu a avut un început bun de sezon în Ligă, le respectăm, le cunoaștem valoarea. Sunt convins că vom fi aproape de potențialul maxim la acest joc pentru că doar așa îl putem câștiga. Avem nevoie de această victorie, e mereu important să câștigi în Liga Campionilor. Fiecare punct câștigat e important, e o grupă echilibrată, cu multă valoare și cu multe răsturnări de situație”, a declarat Adi Vasile, antrenorul echipei, înaintea meciului de azi.

Etichete: csm bucuresti , cristina neagu , bianca bazaliu , adi vasile , live video csm bucurești - esjberg , revenire csm

O olandeză cu depresie va fi eutanasiată, pentru că „nu mai poate face față”. Are doar 28 de ani

O olandeză de 28 de ani, sănătoasă din punct de vedere fizic, a decis să fie eutanasiată, pentru că - spune ea - nu mai poate lupta cu depresia, autismul și cu tulburarea Borderline.

Angajata lui Gigi Becali de la FCSB nu s-a mai ferit și a spus totul: ”Era o povară”. Acum vede lucrurile diferit

Barcelona nu mai stă la discuții: îi reziliază contractul fotbalistului pe care a plătit 36.000.000€. Anunțul spaniolilor

Video&Foto Cum s-a comportat Dan Șucu la finalul meciului dintre Rapid și Universitatea Craiova

Au mers la teatru, dar comportamentul lor a fost inacceptabil! Spectatorii au cerut să fie dați afară: ”Erau chiar lângă noi”

FCSB revine în Ghencea! ”E semnat contractul cu CSA. Sper să nu se supere MM”

Imediat după Bayern - Real Madrid, antrenorul a spus ”DA”! Contract până în 2027

”Situația este acum foarte clară”. Concluziile lui Thomas Tuchel, după Bayern - Real Madrid 2-2

Exclusiv Decizia luată de Rapid, după gestul făcut de Ermal Kasniqi la adresa lui Bogdan Lobonț

Carlo Ancelotti a spus lucrurilor pe nume, după Bayern Munchen - Real Madrid 2-2

Video CSM București - Metz 24-27. ”Tigroaicele” nu le-au făcut față franțuzoaicelor! Vor încerca ”remontada” în retur

Video CSM București se pregătește de ”meciul sezonului”! Adi Vasile a tras semnalul de alarmă înainte de partida cu Metz

PEROZO tânără a creat isterie în mediul online după ce a dezvăluit de ce îi plac bărbații în vârstă: „Mă simt în siguranță”

FILM NOWFiicele lui Nicole Kidman, apariție rară pe covorul roșu alături de mama lor. Puștoaicele au atras toate privirile

Situație ”explozivă” la națională înainte de EURO 2024! Jucătorul român riscă să rateze turneul final din Germania citeşte ştirea pe Prosport.ro

Dramă pentru spanioli în miezul nopții. Ce a pățit Rafael Nadal la Madrid citeşte ştirea pe ziare.com

Toți șoferii care au asta în mașină iau amendă 2.900 lei și permisul suspendat. Se confiscă pe loc citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Lady Gaga, în fustă scurtă de tenis, la sport cu iubitul. Solista și Michael Polansky își trăiesc iubirea discret