Jucătoarele de la SCM Râmnicu Vâlcea, în meciul cu Herning / Foto: Captură Digi Sport

Herning - SCM Râmnicu Vâlcea 33-28. Româncele ratează calificarea în semifinalele European League

02.04.2022, 20:36
  • SuperLiga: Farul - Sepsi, vineri, 20:00, DGS 1

• Liga 2, play-off: Șelimbăr - Gloria Buzău, vineri, 17:00, DGS 1

Echipa de handbal feminin SCM Râmnicu Vâlcea a ratat calificarea în sferturile de finală ale EHF European League, după eșecul din deplasare cu echipa daneză Herning Ikast, scor 28-33, în direct pe Digi Sport 3.

SCM Râmnicu Vâlcea, ocupanta locului 5 în Liga Națională

SCM Râmnicu Vâlcea nu a putut alinia întreg lotul din cauza unor accidentări. În plus, elevele lui Bent Dahl nu traversează chiar cea mai fastă perioadă, cu trei înfrangeri si doar doua victorii in cele mai recente cinci jocuri.

La pauză, Herning a condus cu 16-12. În repriza a doua, echipa din Vâlcea s-a apropiat la un gol, scor 19-18, apoi gazdele s-au desprins din nou pe tabelă.

Tot în returul sferturilor de finală din EHF European League, Minaur Baia Mare va juca duminică, în deplasare, cu formaţia norvegiană Sola HK, pe care a învins-o în tur cu 40-32 (18-14).

Meciul Sola – Minaur Baia Mare va fi transmis în direct pe Digi Sport 2, de la ora 17:00, dar și în format LIVE VIDEO pe site-ul digisport.ro sau în aplicația Digi Sport, pentru abonații RCS-RDS.

În ediția actuală a EEH, oltencele au câștigat doua din cele trei partide disputate în deplasare în faza grupelor, la Chambray Touraine și la Vaci, dar au pierdut contra lui Viborg, 31-20.

Până la întâlnirea de azi, Vâlcea și Ikast s-au înfruntat de trei ori, de fiecare dată în Cupa EHF, dar de fiecare dată s-au impus nordicele.

Râmnicu Vâlcea - Herning Ikast 33-39. Misiune grea pentru oltence în returul duelului

Partida dintre Râmnicu Vâlcea și Herning Ikast din manșa tur al duelului din sferturile de finală ale EHF European Handball s-a încheiat cu un eșec pentru  oltence, scor 33-39.

La pauză, danezele au intrat cu un avantaj de trei goluri, însă, în cea de-a doua reprize, jucătoarele de la Râmnicu Vâlcea au reușit să restabilească egalitatea la 28-28. Totuși, până la final, Herning Ikast s-a impus la o diferență destul de mare de goluri, scor 39-33.

Cea de-a doua manșă a duelului se joacă la data de 2 aprilie.

Etichete: ehf , csm ramnicu valcea , herning , european league , valcea , ikast , csm ramnicu valcea ikast , bent dahl , ehf european handball

"Nu există așa ceva". Reacția unui bărbat venit din Cehia la o terasă în România unde i s-au pus pe masă cârnați și mici

Turiștii care au ajuns în vestul țării, la Băile Felix, s-au bucurat de o baie în piscină, dar și de petrecerea cu spumă. Nu a lipsit nici mâncarea tradițională, gazdele au pregătit un adevărat festin pentru turiștii veniți din toate colțurile țării și chiar de peste hotare.

La o lună și jumătate de la moartea fostului ei iubit, Aryna Sabalenka ar avea o nouă relație. Milionarul ar fi căsătorit

Reacția lui Gianluigi Buffon, după ce Man și Mihăilă au promovat cu Parma în Serie A

Vestea primită de Horațiu Moldovan! Decizia luată de Atletico Madrid

Daniel Niculae, prima reacție după comunicatul lui Dan Șucu. Ce mesaj a postat

A cerut-o în căsătorie, apoi, în decurs de doar o săptămână, a fost surprins cu alte trei femei: ”Viața e frumoasă”

Fotbaliștii de la FCSB, dezvăluiri neașteptate la un an după ce Farul a luat titlul. ”Nu meritau un comportament civilizat”

Ange Postecoglou, reacție sinceră după ce Tottenham a ajuns la trei înfrângeri consecutive: ”Este corect să spun”

Exclusiv Gigi Becali, sfătuit să îl transfere urgent pe Denis Alibec. ”Singurul jucător care poate face asta”

Oficial A pariat de 50 de ori și acum a primit o nouă suspendare. Ce a transmis Federația

Video Skjern - Dinamo 34-38. Calificare de răsunet a ”Dulăilor” în Final Four-ul EHF European League

"Mi-e scârbă și îmi ajunge!" Mihaela Evi anunță că se retrage după "mizeria" de la meciul de sâmbătă

PEROZ"Toată lumea săruta un bărbat de 80 de ani". Văduva lui Hugh Hefner, despre partea întunecată a traiului cu milionarul

FILM NOWPierce Brosnan, transformat total pentru cel mai nou film al său. Cum arată fostul James Bond, în imaginile surprinse pe platourile de la „Giant”

Cât costă atacantul sud-african pe care îl vrea Gigi Becali la FCSB! A dat două goluri și a fost desemnat omul meciului citeşte ştirea pe Prosport.ro

Revenire fantastică în a doua semifinală de la Madrid Open. Ce jucătoare se vor întâlni în ultimul act citeşte ştirea pe ziare.com

Fotbalistului considerat mai talentat decât Hagi și care nu s-a înțeles niciodată cu Dobrin. 32 de ani de la tragica moarte a lui Bogdan Bănuță citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Delia, în costum de baie asortat cu o cagulă tricotată cu coarne, în piscina de acasă. Nu-i pasă de gura lumii și trăiește cum îi place