Xavier Pascual, antrenorul lui Dinamo / Foto: Sport Pictures

Video Liga Campionilor | Barcelona-Dinamo 36-32. Eșec onorabil pentru "dulăii" lui Pascual în fața deţinătoarei trofeului

14.10.2021, 22:40
  • SuperLiga: Petrolul - Botoșani, luni, 17:30, DGS 1

• SuperLiga: Rapid - Universitatea Craiova, luni, 20:30, DGS 1

Dinamo a încheiat cu fruntea sus cea mai dificilă deplasare din Liga Campionilor, competiţie la care participă în premieră.

Handbaliștii din Ștefan cel Mare au pierdut cu 32-36 meciul cu Barcelona, deținătoarea trofeului.

Ovaționat de publicul de la Palau Blaugrana, Xavi Pascual și-a dorit enorm să-și învingă fosta echipă, cea de care s-a despărțit după 12 ani și 3 Ligi ale Campionilor.

Însă catalanii au dominat jocul din start, distanțându-se în prima repriză și la 7 goluri. Apărarea spaniolilor a funcționat perfect, iar Dika Mem a trimis adevărate torpila la poarta dinamoviștilor, apărată de algerianul Ghedbane.

Motor - Dinamo, joi, 21 octombrie, 19.45, Digi Sport 2

A fost un avantaj de 5 goluri, 19-14, după prima repriză. Tot catalanii au impus ritmul, au condus și la 9 goluri diferență, dar Dinamo a revenit pe final și s-a apropiat la 4 puncte.

Valenti Ghionea a fost cel mai bun marcator al ”dulăilor” cu 7 goluri, secondat de Mamdouh și Nantes, fiecare cu câte 4 goluri.

Dinamo rămâne cu o singură victorie în Grupa B a Ligii Campionilor, cea din prima rundă, contra lui Vive Kielce. Barcelona urcă pe primul loc, cu 3 victorii în 4 partide.

Pentru campioana României urmează duelul din Ucraina cu Motor Zaporozhye, una dintre contracandidatele la calificarea în optimi.

Barcelona - Dinamo 36-32

UPDATE Minutul 60: Final de meci, Barcelona se impune cu 36-32.

UPDATE Minutul 51: Dinamo încearcă să nu piardă la scor - Mamdouh înscrie din pasa lui Nantes, scor 33-27 pentru Barcelona.

UPDATE Minutul 44: Scorul ia proporții în Palau Blaugrana. Dika Mem marchează pentru 29-20. Are 9 goluri din 9 aruncări!

UPDATE Minutul 37: Contraatac Dinamo și Gurbindo înscrie al doilea său gol din acest meci, scor 23-18 pentru gazde.

UPDATE Minutul 31: A început repriza secundă.

UPDATE Minutul 30: Dinamo este condusă la o diferență de 5 goluri după prima repriză, scor 19-14 pentru Barcelona. Humet Gaminde a redus din handicap înainte de pauză.

UPDATE Minutul 15: La jumătatea primei reprize, Barcelona conduce cu 10-6, după golul dinamovistului Nantes Campos.

UPDATE Minutul 9: Portarul lui Dinamo, Ghedbane, reușește trei parade consecutive și Barcelona nu se detașează pe tabelă, scor 6-3.

UPDATE Minutul 4: Primul gol pentru dinamoviști! Extrema Ghionea a întrerupt seria de 3 goluri înscrise de catalani.

UPDATE Ora 21.45 A început partida.

Dinamo are o victorie şi două înfrângeri în Liga Campionilor

În celalalte partide disputate până acum de Dinamo în Liga Campionilor, echipa roş-albă are o victorie, 32-29 cu Kielce, şi două înfrângeri, 30-42 cu PSG şi 26-27 cu Porto.

Contra portughezilor, dinamoviştii au lovit bara în ultima secundă şi oaspeţii au câştigat la Bucureşti, în Sala Polivalentă.

Clasamentul Grupei B

Etichete: liga campionilor handbal , barcelona-dinamo , cs dinamo , xavier pascual

Prinţul Paul al României a fost prins de poliţişti într-un resort din Malta. România va cere extrădarea acestuia

Prinţul Paul Phillipe al României, unul dintre fugarii celebri de la noi în țară, a fost prins în Malta. Potrivit surselor, era într-un resort, în vacanță, de unde ar fi fost ridicat de polițiști. Era fugit de aproape patru ani din România, unde este condamnat la 3 ani și 4 luni de închisoare.

Exclusiv Cum a reacționat Ilie Dumitrescu după ce a aflat cine l-a umplut de sânge pe Mihai Stoica

Promovare! Vor juca din nou în prima ligă, la 8 ani de când au marcat întreaga lume a fotbalului

Foto Mihai Stoica, umplut de sânge la Arena Națională, după ce FCSB a câștigat titlul!

Exclusiv Semnează cu FCSB! Gigi Becali a dat ordinul la pauza meciului cu Farul: ”I-am dat telefon lui Meme. E cel mai bun”

Cum a numit-o Gică Hagi pe FCSB, după ce a câștigat titlul chiar după victoria cu Farul

Live Video&Text CFR Cluj - Sepsi 0-0, ACUM, pe Digi Sport 1. Ardelenii continuă lupta pentru locul 2

Exclusiv Helmut Duckadam n-are dubii: prima retrogradată din SuperLigă

FCSB, criticată după ce a cucerit titlul: ”Nu există, n-are nume! Sunt patru litere ale alfabetului!”

Video&Foto Un fotbalist de la CFR a intrat pe internet și l-a înjurat pe David Miculescu! Cei de la FCSB s-au răzbunat în autocar

Video Bjerringbro Silkeborg - Dinamo 24-27. Performanță extraordinară! ”Dulăii”, în sferturile EHF European League!

PEROZAmal Clooney, într-o rochie mini de peste 20.000 de dolari. Avocata și-a arătat picioarele perfecte la o cină în New York

FILM NOWCum arată Tia Carrere la peste 20 de ani de la serialul "Vânătoarea de comori". Într-o rochie scurtă și decoltată, la 57 de ani, actrița pare că a făcut un pact cu timpul

Gigi Becali a dezvăluit ce mesaj a primit de la Dan Șucu și ce a făcut Cristi Borcea, după ce FCSB a luat titlul! citeşte ştirea pe Prosport.ro

FCSB e campioana României după 9 ani! Meciul decisiv, contra lui Gică Hagi citeşte ştirea pe ziare.com

Omul de la care vine expresia "Să moară Cibilan!". Ultimul haiduc al Bucureștilor, de la întors banii cu lopata la o baracă în sărăcie lucie citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Kanye West, din nou în centrul atenției. Reacții după ce rapperul i-a făcut un „compliment” deplasat Biancăi Censori