Finala Magdeburg - Kielce s-a soldat cu o tragedie / Foto: Getty Images

Video Magdeburg este noua campioană a Europei la handbal masculin, după ce a învins-o dramatic pe Kielce în finală

18.06.2023, 21:00
  • Media: Liga Digisport, joi, 15:30, DGS 1

• Media: Fotbal Club, joi, 19:30, DGS 1

Magdeburg a reușit să o învingă pe Kielce, scor 30-29, și a câștigat Liga Campionilor la handbal masculin.

Este doar al doilea trofeu EHF Champions League câștigat de către ”Gladiatori” în istoria echipei.

Magdeburg - Kielce 30-29

VIDEO cu rezumatul partidei

Min. 70: Magdeburg - Kielce: 30-29: Final de prelungiri! Magdeburg este campioana Europei.

Min. 60 Magdeburg - Kielce 26-26: Partida se încheie la egalitate și vor urma două reprize de prelungiri.

Min. 52 Magdeburg - Kielce 22-22: Musche egalează, după ce portarul a parat prima aruncare!

Min. 42: Magdeburg - Kielce 18-20: Kay Smits reduce din diferență!

Min. 31: A început a doua repriză!

Min. 30 Magdeburg - Kielce 11-13: Pauză în finala Ligii Campionilor!

Min. 27 Magdeburg - Kielce 11-13: Moryto marchează din lovitură de la 7 metri!

Min. 18: Magdeburg marchează superb și revine în avantaj!

Min. 4 Magdeburg - Kielce 3-1: Musche înscrie, după un contraatac superb!

Min. 1: A început meciul!

Barcelona - PSG 37-31, în finala mică a EHF Champions League

Min. 60 Barcelona - PSG 37-31: Catalanii câștigă finala mică!

Min. 51 Barcelona - PSG 32-27: Mathe marchează din nou pentru parizieni!

Min. 43 Barcelona - PSG 29-20: Mathe înscrie superb și reduce diferența la opt goluri!

Min. 30: Barcelona - PSG 22-13: Pauză în finala mică a Ligii Campionilor!

Min. 26 Barcelona - PSG 18 - 12: Wanne marchează superb și mărește diferența de goluri!

Min. 11 Barcelona - PSG 9-6: Barcelona reușește să marcheze și să se desprindă la trei lungimi în fața parizienilor!

Min 1: A început partida!

Magdeburg - Kielce, finala Ligii Campionilor EHF, ora 19:00, Digi Sport 2, LIVE VIDEO pe digisport.ro și în aplicația digisport

Gruparea germană a avut un sezon de vis al Ligii Campionilor după ce a reușit să se califice în sferturile competiției de pe poziția a doua din grupa din care a făcut parte și Dinamo București.

Magdeburg s-a calificat în Final Four-ul de la Koln cu victoria împotriva celor de Wisla. În semifinale a produs surpriza după ce a eliminat-o pe favorita competiției Barcelona într-un meci decis la aruncările de la 7 metri.

Kielce este pentru a doua oară consecutiv în finala Ligii Campionilor, după finala pierdută în fața Barcelonei, scor 37-35 la aruncările de la 7 metri. Gruparea din Polonia s-a calificat în Final Four după ce a învins-o pe Veszprem în sferturile competiției.

Echipa antrenată de Talant Dujshebaev a terminat pe poziția secundă în grupe, acolo unde a fost depășită doar de Barcelona.

Barcelona - PSG, finala mică, ora 16:15, Digi Sport 2, LIVE VIDEO PE digisport.ro și în aplicația digisport

Barcelona nu va putea să-și apere ultimele două trofee cucerite după eșecul suferit sâmbătă cu cei de la Magdeburg. Formația din Spania era considerată și în acest an favorita competiției, însă calculele de pe hârtie nu sunt aceleași cu cele de pe teren. Ce e drept, gruparea "blaugrana" a condus pe tot parcursul partidei cu echipa din Germania.

Barcelona s-a impus în grupa din care a făcut parte și a trecut în sferturile e finală de Gog.

PSG, echipa cu cel mai mare buget din Liga Campionilor, a fost învinsă într-o partidă cu doar 49 de goluri de Kielce. Gruparea franceză a avut posibilitatea egalării pe finalul meciului, însă Wolf, portarul polonezilor a fost magistral și a apărat in extremis aruncarea lui Steins.

Echipa din Paris a câștigat la rândul ei grupa din care a făcut parte și s-a impus în sferturile de finală în fața celor de la Kiel.

Etichete: barcelona , psg , kielce , magdeburg , finala ligii campionilor ehf

Anunț oficial despre starea lui Florin Piersic: „I s-au infectat sondele din inimă. Situaţia era a unui pacient cu septicemie”

Doctorul Horia Roşianu de la Institutul Inimii din Cluj Napoca a afirmat, miercuri, că actorul Florin Piersic avea septicemie atunci când s-a internat în unitatea medicală. Potrivit acestuia, trebuiau îndepărtate proteza de genunchi şi stimulatorul cardiac, care erau focare secundare de infecţie.

”Cea mai frumoasă femeie din lume”, gata să spună totul despre Ilie Năstase: ”Nu mai pot să trăiesc în minciună. E dureros”

Al-Khelaifi a răbufnit după eliminarea PSG-ului din semifinalele UEFA Champions League!

Dan Șucu a început negocierile! Lovitura pregătită în secret la Rapid: peste 300 de meciuri în Premier League!

Qatarul trece la fapte după eșecul din Champions League: transfer de 100.000.000€ la PSG!

Video Real Madrid - Bayern Munchen 2-1. NE-BU-NI-E pe Santiago Bernabeu! Gazdele au făcut "remontada" în doar 3 minute

Specialistul a explicat tot, după faza decisivă care a declanșat un scandal uriaș la Real - Bayern + Momentul, cadru cu cadru

Thomas Tuchel, ”tiradă” după Real Madrid - Bayern 2-1: ”Dezastru total! Au încălcat regulamentul!”

Exclusiv Marius Avram a dat verdictul, după ce arbitrii au provocat un scandal uriaș la Real Madrid - Bayern

Carlo Ancelotti i-a luat la rost pe cei de la Bayern, după ce nemții au sărit la gâtul arbitrilor

Cel mai neașteptat mesaj primit de Kylian Mbappe

Florentino Perez a pus mâna pe telefon și l-a sunat pe Kylian Mbappe

PEROZShakira, îndrăzneață într-o rochie albă tare decupată, la petrecerea de după Met Gala. A defilat ca pe podiumul de modă

FILM NOWA renunțat la rochia elegantă de la Met Gala pentru o fustă total transparentă, un maiou scurt și pantofi sport. Soția lui Matt Damon, mama a 4 copii, în formă maximă la 47 de ani

The Sun anunță că legendarul antrenor e la un pas să semneze cu Rapid! Lovitura lui Șucu a ajuns în ziarele din Anglia citeşte ştirea pe Prosport.ro

Cum a refuzat antrenorul care a promovat cu Gloria Buzău două oferte din prima ligă. Promovarea s-a jucat cu Marcel Ciolacu în tribună citeşte ştirea pe ziare.com

Copilul care și-a falsificat certificatul de naștere din dragoste pentru Steaua. Cum a ajuns Abăluță să joace în Ghencea citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Doja Cat, ca ieșită din duș, direct la Met Gala 2024. A plecat din hotel în prosop, la eveniment a apărut într-un tricou ud