Imagine din meciul România - Irlanda, disputat la Bordeaux și terminat 8-82 / Foto: Profimedia

Video Cupa Mondială de Rugby | Africa de Sud - Irlanda 8-13. Oaspeții sunt liderii Grupei B

23.09.2023, 23:13
  • Liga 2: Corvinul - Csikszereda, miercuri, 17:30, DGS 1

• Champions League: Real Madrid - Bayern, miercuri, 22:00, DGS 1

Irlanda a învins-o pe Africa de Sud, în etapa a 3-a a grupelor de la Cupa Mondială de Rugby 2023, cu scorul de 13-8.

Sud-africanii au început mai bine - au reușit să conducă pe tabela de marcaj timp de 33 de minute, grație unei lovituri de pedeapsă executate de Libbok, însă irlandezii au revenit prin eseul lui Hansen și au pus stăpânire pe meci.

Ulterior, în actul secund, sud-africanii au înscris un eseu prin Kolbe în minutul 51, dar două lovituri de pedeapsă acordate irlandezilor și executate de Sexton și Crowley au stabilit rezultatul final, de 13-8.

Irlanda este în prezent lider în Grupa B, din care face parte și România.

Clasamentul Grupei B din Cupa Mondială de Rugby

Clasamentul Grupei B / Foto: Flashscore.ro

Africa de Sud - Irlanda 8-13

Min. 80: Final de meci!

Min. 77: Crowley transformă o lovitură de pedeapsă și duce scorul la 13-8 pentru Irlanda

Min. 59: Sexton transformă o lovitură de pedeapsă și îi aduce din nou în avantaj pe irlandezi. Scorul acum este de 10-8 pentru Irlanda.

Min. 51: Kolbe reușește un eseu, iar Africa de Sud conduce pe tabelă cu scorul de 8-7.

Min. 41: A început repriza a doua!

Min. 40: Pauză! Irlanda își mărește avantajul și conduce cu 7-3, după ce Sexton a reușit o transformare.

Min. 33: Hansen înscrie un eseu, iar Irlanda o conduce pe naționala Africii de Sud cu scorul de 5-3. Pentru sud-africani, Libbok a transformat o lovitură de pedeapsă în minutul 7.

Min. 1: A început partida!

Loturile celor două echipe

Africa de Sud: Arendse, de Allende, de Klerk, du Toit, Etzebeth, Kitshoff, Kolbe, Kolisi, Kriel, Libbok, Malherbe, Mbonambi, Mostert, Wiese, Willemse

Rezerve: Fourie, Kleyn, Nche, Nyakane, Reinach, Smith, Snyman, van Standen

Irlanda: Aki, Beirne, Furlong. Gibson-Park, Hansen, Keenan, Kelleher, Lowe, O'Mahony, Porter, Ringrose, Ryan, Sexton, Sweetman-Doris, van der Flier

Rezerve: Baird, Bealham, Crowley, Henderson, Henshaw, Kilcoyne, Murray, Sheehan

Rezultatele din Grupa B de la Cupa Mondială de Rugby

Anglia - Chile 71-0

Anglia este, ca de fiecare dată la o Cupă Mondială de Rugby, una dintre protagoniste, iar startul său a fost unul care menține echipa pe drumul spre fazele finale.

Astfel, în etapa a 3-a a Grupei D de calificare, Anglia a câștigat cu 71-0 în fața selecționatei din Chile și englezii au obținut al treilea succes din tot atâtea posibile de la acest turneu final.

De partea cealaltă, Chile înregistrează a treia înfrângere la rând de la Cupa Mondială de Rugby 2023, găzduită de Franța.

Min. 80+1: Final de meci! Anglia se impune cu scorul de 71-0 în fața sud-americanilor. În ultimele 20 de minute, englezii au reușit trei eseuri, prin Arundell (minutul 70), Smith (minutul 78) și Willis (minutul 80). Totodată, aceștia au mai punctat pe tabelă prin trei transformări, reușite de Farrell (minutele 62, 78 și 80).

Min. 61: Anglia o conduce pe Chile cu scorul de 49-0, după eseurile reușite de Dan (minutul 46) și Arundell (minutele 49 și 61). De asemenea, pentru englezi, Farrell a mai reușit trei transformări (în minutele 47 și 50).

Min. 40+1: Pauză! Anglia își mărește avantajul față de Chile și conduce pe tabelă cu 31-0, după eseurile reușite de Rodd (minutul 36) și Smith (minutul 40). De asemenea, Farrell a reușit două transformări pentru englezi în minutele 37 și 40+1.

Min. 30: Anglia o conduce cu scorul de 17-0 pe Chile, după eseurile reușite de Arundell (minutele 21 și 30) și Dan (minutul 25). De asemenea, Farrell a reușit o transformare pentru englezi în minutul 25.

Anglia: Arundell, Care, Daly, Dan, Farrell, Lawrence, Ludlam, Malins, Martin, Ribbans, Rodd, Sinckler, Smith, Vunipola, Willis

Rezerve: Chessum, Earl, Ford, Marchant, Marler, Stuart, Walker, Youngs

Chile: Bohme, Dittus, Eissmann, Escobar, Fernandez, Game, Garafulic, Lues, Saavedra, Sigren, Silva, Urroz, Velarde, Videla

Rezerve: Ayarza, Carvallo, Dussaillant, Gurruchaga, Huete, Lastra, Martinez, Orchard

Chile se află pentru prima dată la o Cupă Mondială și a fost învinsă în primele două jocuri, însă s-a prezentat decent. A fost 10-42 cu Japonia și 10-43 cu Samoa și trebuie remarcat că la fiecare meci a reușit câte 10 puncte.

Anglia - Chile vine după victoriile britanicilor cu Argentina și cu Japonia și se anunță un meci în care selecționerul Steve Borthwick va odihni o parte dintre rugbyști. Face nu mai puțin de 12 schimbări în formația care va începe meciul, plus câteva schimbări de poziție pentru rugbyștii săi.

Antrenorul Pablo Lemoine face și el 9 modificări în echipă față de partida cu Samoa.

Etichete: cupa mondiala de rugby , africa de sud irlanda , video africa de sud irlanda

O femeie și-a reclamat soțul pentru ce a forțat-o să facă în dormitor. Dar un judecător i-a spus că în căsătorie e permis orice

Un judecător din India i-a respins plângerea unei femei care a spus că soțul ei a forțat-o să aibă relații intime „nenaturale”, întrucât, potrivit legii indiene, nu este ilegal ca un soț să-și oblige soția să întrețină acte sexuale.

Împușcată mortal în plină stradă, la 21 de ani, alături de iubit! Autoritățile au făcut o descoperire care schimbă totul

News Alert Primele declarații date de Mircea Lucescu la ieșirea de la întâlnirea cu Șucu și Copos

Dan Șucu a început negocierile! Lovitura pregătită în secret la Rapid: peste 300 de meciuri în Premier League!

Tavi Popescu a surprins pe toată lumea, după Universitatea Craiova - FCSB! Anunțul făcut în direct

Au venit primele oferte: Radu Drăgușin poate pleca de la Tottenham după șase luni! Urmează întâlnirea decisivă

Primul transfer pe care Dan Petrescu îl vrea la CFR: salariu de 14.000 de euro pentru atacantul cu 10 goluri în SuperLigă

Strategie dură! Doar patru jucători de la FC Barcelona nu sunt de vânzare

Exclusiv Alexandru Mitriță, OUT de la Universitatea Craiova? Anunțul lui Mihai Rotaru

Brutal! Ce notă a primit Kylian Mbappe, în presa franceză, după PSG - Borussia Dortmund

Video A fost stabilită finala Campionatului Mondial de rugby

Video Noua Zeelandă - Africa de Sud 11-12. Sud-africanii au câștigat Cupa Mondială de Rugby, după o finală ”nebună” cu All Blacks

PEROZShakira, îndrăzneață într-o rochie albă tare decupată, la petrecerea de după Met Gala. A defilat ca pe podiumul de modă

FILM NOWA renunțat la rochia elegantă de la Met Gala pentru o fustă total transparentă, un maiou scurt și pantofi sport. Soția lui Matt Damon, mama a 4 copii, în formă maximă la 47 de ani

Top 5 deziluzii în Superliga din acest sezon! Au venit în România ca niște staruri, dar au dezamăgit crunt citeşte ştirea pe Prosport.ro

Paula Badosa s-a dezlănțuit după ce s-a despărțit de Stefanos Tsitsipas citeşte ştirea pe ziare.com

Creatura nemaivăzută descoperită într-o peșteră: Are colți ascuțiți ca lamele și solzi puternic crestați pe burtă citeşte ştirea pe Playtech.ro

PROFM Jessica Biel, răvășitoare la MET Gala, într-o rochie cu un decolteu amplu. Ce a făcut soția lui Justin Timberlake înainte de eveniment