Simona Halep, la Australian Open/ Foto: Getty Images

Exclusiv CTP, după reacția nervoasă a Simonei Halep: ”Păi, cum ce să faci? Această enervare a ei nu mi-a sunat bine”

23.01.2020, 11:50
  • Media: Fotbal European, sâmbătă, 21:00, DGS 1

  • Media: Fotbal Club, sâmbătă, 19:00, DGS 1

Simona Halep (28 de ani, locul 3 WTA) s-a impus în al doilea meci de la Australian Open, în fața lui Harriet Dart, scor 6-2, 6-4, și va juca în turul următor împotriva învingătoarei dintre Yulia Putintseva (25 de ani, 38 WTA) și Danielle Rose Collins (26 de ani, 25 WTA).

Gazetarul Cristian Tudor Popoescu a analizat prestația fostului lider mondial și a punctat câteva aspecte foarte importante.

CTP: ”Această enervare a ei nu mi-a sunat bine”

”Simona Halep a rămas calmă, controlată, atunci când Dart a intrat în zona, a început să lovească foarte bine pentru că nu mai avea ce pierde. Meciul nu e numai cu bune. Simona a făcut o greșeală psihologică pe care nu credeam că o s-o mai văd la ea, și anume că va veni victoria de la sine. De multe ori, nu se întâmplă așa. Adversara prinde curaj, se eliberează de emoție. Asta s-a întâmplat. Și momentul cel mai rău al Simonei a fost acela când, la 5-3, a strigat spre banca tehnică: ”ce să fac?”. Păi cum ce să faci? Trebuia să aștepte ca această explozie a adversarei să se consume. Nu era ceva deosebit. Această enervare a ei nu mi-a sunat bine.

În rest, Simona a făcut un meci de antrenament. A avut parte și de niște schimburi care îi vor fi de folos în continuare. Putem spune că este un meci util, nu aș spune că este un meci foarte bun”, a spus Cristian Tudor Popescu, într-o intervenție telefonică la emisiunea Digi Sport Matinal.

Simona Halep a urcat pe podium în clasamentul WTA, chiar înainte de Australian Open

Înaintea meciului cu Brady din primul tur, Simona a urcat pe locul 3, cu 5561 de puncte, făcând astfel rocada cu Naomi Osaka.

Sorana Cîrstea, care a fost eliminată în turul secund la Australian Open de Cori Gauff, scor 6-4, 3-6, 5-7, se află pe locul 74 în clasamentul WTA, dat publicității chiar în ziua în care a început primul Grand Slam al anului.

Pe lângă cele două sportive, în top 100 WTA se mai află și Ana Bogdan, care ocupă locul 98. Bianca Andreescu, canadianca cu origini românești, se află pe locul 6, cu 4935 de puncte. Câștigătoarea de la US Open nu evoluează la Australian Open.

Etichete: simona halep , australian open , cristian tudor popescu


Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News


Noua Aplicaţie Digi Sport poate fi descărcată din
Digi24
Anunț surprinzător făcut de Putin: „Rusia își va reduce cheltuielile de apărare”. Ce spune despre Trump

Preşedintele Vladimir Putin a declarat, vineri, că Rusia intenţionează să-şi reducă cheltuielile militare începând de anul viitor, punându-se într-un evident contrast cu planul NATO adoptat săptămâna aceasta de a-şi creşte cheltuielile pentru apărare în următorul deceniu. Anul acesta, Putin a sporit bugetul apărării şi a cerut în repetate rânduri accelerarea producţiei de armament.

Descarcă aplicația Digi24
TOP ARTICOLE

MERCATO 2025 | Toate transferurile verii sunt aici. O nouă mutare pentru Liverpool

Americanii sunt convinși, după ce David Popovici a luat ”doar” bronzul la 50 m liber! Cum l-au numit pe român

Gigi Becali n-a stat deloc pe gânduri, după ce a fost prins cu 105km/h în oraș: "Ei stau la șmecherie acolo, la pod"

Fotbalist. Arbitru. Șofer de camion. Condamnat în România, a plecat în Germania și nu vrea să se mai întoarcă

Dorit de FCSB și de Rapid, Dennis Man a ales. Au început negocierile

RECOMANDĂRILE REDACȚIEI

Exclusiv ”L-ați luat pe Dennis Man?”. Anunțul lui Gigi Becali

2.500.000 $ pentru Cosmin Contra!

Exclusiv Dan Alexa a văzut transferul lui Dennis Politic de la Dinamo la FCSB și a tras concluziile rapid

Foto Jucătorul ”de 18.000.000€” a revenit la antrenamentele lui CFR Cluj

Citeşte şi

Simona Halep a făcut marele anunț! A decis când va avea loc meciul de retragere

Simona Halep a văzut momentele spectaculoase de la Paris și nu s-a putut abține: ”Mi-a frânt inima”

PEROZJeff Bezos și Lauren Sanchez, o poveste de dragoste care îmbină două familii și șapte copii. Vacanțe, modelling și viață bună

FILM NOWOrlando Bloom, distracție cu Tom Brady și Kim Kardashian, la evenimentele extravagante de dinaintea nunții lui Bezos

Gigi Becali ştie ce se va întâmpla cu Legea Sportului. Ce se va scoate din ea: „Apoi, va fi votată” citeşte ştirea pe Prosport.ro

Lovitură pentru Cristi Chivu: 350 de milioane de euro citeşte ştirea pe ziare.com

PROFM Ștefania, apariție incendiară la concertul lui Beyonce: ținută minusculă, siluetă de invidiat și atitudine de star

Comentarii
Ne rezervăm dreptul de a modera/bloca/elimina comentariile care nu respectă un limbaj civilizat, care conţin jigniri, injurii sau calomnii ori instigă la violență, la încălcarea legii sau îndeamnă la atacuri la persoane/instituții
Incarca mai multe comentarii...
ProFm

Ștefania, apariție incendiară la concertul lui Beyonce: ținută minusculă, siluetă de invidiat și atitudine de star

Digi World

Un bărbat a mâncat 150 de ouă, în doar cinci zile: „E o nebunie, corpul meu s-a subțiat considerabil” Imaginile cu el sunt virale

Digi Animal World

Momentul când un șoim atacă o vulpe pe o plajă din din California. Imaginile sunt virale