bolt-1

Al treilea aur pentru Usain Bolt la CM de la Beijing. Jamaica a câştigat ştafeta de 4x100 metri

Britanicul Mo Farah a câştigat aurul şi la 5.000 metri, după titlul de la 10.000 metri, la CM

diamond league

18 campioni mondiali iau startul la Diamond League Zurich, concurs transmis de Digi Sport

mo farah 5000

29.08.2015, 15:38
  • Handbal, Liga Campionilor: Gyor - CSM Bucureşti (luni, 20:00, Digi Sport 1)

• Liga 1, etapa a 26-a: FCSB - Sepsi (duminică, 20:45, Digi Sport 1)

Britanicul Mo Farah şi-a apărat titlul mondial în proba de 5.000 m, disputată sâmbătă la Campionatele Mondiale 2015 de atletism de la Beijing, reuşind o nouă dublă la 5000/10.000 m după cele de la Moscova în 2013 şi de la JO 2012.

Farah, 32 ani, a câştigat proba de 5.000 m cu timpul de 13 min 50 sec 38 / 1000 şi a fost urmat în clasament de kenyanul Caleb Ndiku - 15 min 51 sec 75 / 100 şi de etiopianul Hagos Gebrhiwet - 13 min 51 sec 86 / 100.

PROGRAMUL TV COMPLET AL CANALELOR Digi Sport

Afectat în ultimele săptămâni de suspiciunile privind metodele de antrenament ale antrenorului său american Alberto Salazar, Mo Farah a dovedit din nou că este cel mai bun în probele de 5000 şi 10.000 m.

Atletul de origine somaleză are acum în palmares 5 titluri mondiale, primul fiind câştigat în 2011 la Daegu, la 5000 m.