poza baschet

Video Timba Timişoara şi Politehnica Iaşi, învingătoare în prima zi a turneului de promovare în Liga Naţională

Video Timba Timișoara revine în Liga Națională. CN Aurel Vlaicu și Poli Iași luptă pentru ultimul loc promovabil

baschet vlaicu

Video CN Aurel Vlaicu a ratat dramatic calificarea în Liga Națională de baschet masculin

baschet

03.06.2017, 22:00
  • Cupa Spaniei, sferturi: Leganes - Real Madrid (joi, 22:30, Digi Sport 1)
  • Serie A TIM, etapa 21: Inter - Roma (duminică, 21:45, Digi Sport 2)

Timba Timişoara este prima calificată în Liga Naţională de Baschet, după primele două meciuri ale turneului de baraj. Colegiul Naţional Aurel Vlaicu şi Poli Iaşi se vor lupta azi pentru ultimul loc promovabil.

Timba Timişoara a revenit în elita baschetului românesc, după doi ani de absenţă. După ce anul trecut au ratat accesul în primul eșalon în turneul de promovare, anul acesta au evitat orice emoţie.

Vineri au câştigat cu 69-58 în faţa celor de la Cuza Sport Brăila, iar sâmbătă au făcut pasul decisiv. În faţa lui Poli Iaşi, Kovac, de la Timba, a fost jucătorul meciului, cu 24 de puncte, secondat de veteranul Cuic.

La pauza mare scorul a fost 51-34, iar la final bănăţenii s-au impus cu 95-71. Timişorenii, deja promovaţi, vor juca al treilea meci al turneului împotriva celor de la Colegiul Naţional Aurel Vlaicu, azi, de la ora 20:00, ÎN DIRECT la Digi Sport 4.

CN Aurel Vlaicu - Cuza Sport Brăila 96-80

Colegiul Naţional Aurel Vlaiu a învins-o cu 96-80 pe Cuza Sport Brăila şi continuă lupta pentru promovare. Meciul a fost echilibrat în primul sfert, iar la pauza mare scorul a fost 40-39, după aruncarea de trei puncte a lui Corneanu, de la brăileni.

Sfertul al treilea s-a încheiat 66-64, iar în ultimul act a fost o singură echipă pe teren. Colegiul Naţional Aurel Vlaicu s-a impus în final cu 96-80 după aruncarea de trei puncte a americanului Joliffe şi mai poate spera la promovare în cazul unei victorii cu Timba Timișoara. În celălalt meci, Cuza Sport Brăila va întâlni Poli Iași, în celălalt meci al zilei, de la ora 17:45, ÎN DIRECT la Digi Sport 4.

Cu mandat în Parlamentul European încă din 2009, Viorica Dăncilă n-a prea vorbit engleza în public.

Video BC Timișoara - U-BT Cluj 70-81. Ardelenii termină anul pe primul loc!

U Cluj baschet

Casieră promovată direct în Guvern, acum în conducerea Rompetrol

Video BC Timişoara - Steaua 86-83. Bănățenii au urcat pe prima poziție în Liga Națională