Bute are ambiții mari după victoria cu Di Luisa: "Vreau să redevin campion mondial!"
19.08.2015, 12:59Boxerul român Lucian Bute a declarat, miercuri, la sosirea la Aeroportul Internaţional "Henri Coandă", că doreşte să redevină campion mondial, în condițiile în care se simte foarte bine alături de noua echipă.
![Bute](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwJTNBJTJGJTJG/c3RvcmFnZTAxdHJhbnNjb2Rlci5yY3Mt/cmRzLnJvJTJGc3RvcmFnZSUyRjIwMTUl/MkYwOCUyRjE5JTJGNDkyNzA3XzQ5Mjcw/N19CdXRlLmpwZyZ3PTEwNjAmaD02MzYm/aGFzaD03MDhiNWVjZWY4ZTM4ZGQzZmI5ZWMxYzVjZDIxYmUyNw==.thumb.jpg)
SuperLiga: Poli Iași - Gloria Buzău, sâmbătă, 19:00, DGS 1
SuperLiga: Sepsi - Dinamo, sâmbătă, 22:00, DGS 1
"Vreau să redevin campion mondial. Mă simt foarte bine cu noua echipă cu care mă pregătesc în ultimul timp", a spus Lucian Bute, care l-a învins sâmbătă prin KO tehnic în repriza a patra pe italianul Andrea Di Luisa, campionul european la categoria supermijlocie, în cadrul unei gale care a avut loc la Centre Bell din Montreal (Canada).
"După cum aţi văzut, totul a mers foarte bine, lucrurile au decurs aşa după cum mi-am dorit. A fost o lungă perioadă de inactivitate, în ultimii trei ani am avut doar un singur meci pe an, a fost foarte greu. Mă gândesc la faptul că de la ultimul meci trecuseră aproape 19 luni. Dar, pot să spun că această pauză mi-a făcut foarte bine.
Am avut timp să mă gândesc la mine, am avut grijă de mine, am depăşit toate accidentările şi acum sunt complet refăcut. Acest lucru s-a văzut cred, sâmbătă seara, în ring. Am altă poftă de viaţă. Am avut nevoie de această performanţă. Aştept meciuri mari pe viitor", a declarat Lucian Bute, jurnaliştilor prezenţi în număr mare la aeroport.
Întrebat când va lupta pentru un titlu mondial, Bute a spus: "Programul nu este încă stabilit. Poate o să fie direct un meci pentru titlul mondial, poate o să am înainte un alt adversar, iar apoi să lupt pentru titlu. Oricum, în această toamnă cred că o sa disput primul meci".
![](https://s.iw.ro/gateway/g/ZmlsZVNvdXJjZT1odHRwcyUzQSUyRiUy/RnN0b3JhZ2UwMWRpZ2lzLnJjcy1yZHMu/cm8lMkZzdG9yYWdlJTJGMjAyNCUyRjAy/JTJGMTklMkYxOTA2ODgyXzE5MDY4ODJf/ZGlnaXNwb3J0LXdoYXRzYXBwLmpwZyZo/YXNoPTlmMDRmYWU3ZWMyYWQxMjEyMDczYWNmMWNkYTQ4ZDk5.jpg)
În vârstă de 35 ani, Lucian Bute are în palmares 32 de victorii în cariera sa de profesionist şi 25-a înainte de limită, faţă de 2 înfrângeri. Fostul campion mondial la categoria supermijlocie, versiunea IBF, disputase ultimul său meci oficial în ianuarie 2014, când a fost învins la puncte de canadianul Jean Pascal. Lucian Bute ar fi trebuit să boxeze pe data de 6 decembrie 2014 cu argentinianul Roberto Bolonti, dar lupta a fost anulată după ce românul a suferit o accidentare la spate.
Agerpres
Etichete: bute box , bute campion mondial , bute di luisa victorie
Urmărește știrile digisport.ro și pe Google News
![Fiica transgender a lui Elon Musk face dezvăluiri despre copilăria ei și spune că amintirile miliardarului sunt „complet false”](https://s.iw.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.thumb.jpg)
Vivian Jenna Wilson, fiica transgender înstrăinată a lui Elon Musk, a respins vehement, public prin...